Zaznacz stronę

Darmowe konto bankowe

Całkowicie darmowy ◣ rachunek bankowy ROR w Polsce? Niemożliwe? A jednak! W naszym poradniku przeczytacie Państwo, jak unikać ukrytych opłat związanych z użytkowaniem konta osobistego, a także poznacie aktualne oferty darmowych rachunków ROR dostępnych dla klientów polskich banków.
Na zdominowanym przez kilku dużych graczy rynku bankowym w Polsce nie brakuje mniejszych instytucji, którzy swoją ofertą starają się przyciągnąć do siebie klientów szukających nowoczesnych i tanich rozwiązań w sektorze finansowym. Powyżej przedstawiamy kilka ofert banków, które wyróżnia prostota, a przede wszystkim 0 PLN z tytułu prowadzenia rachunku.

Opłaty bankowe – jak ich uniknąć

Usługi bankowe w Polsce należą do najdroższych w Europie – to dość często spotykana opinia klientów w Polsce, którzy zirytowani są mnogością opłat pobieranych przez instytucje finansowe. Chociaż rzeczywiście coraz trudniej znaleźć dziś banki oferujące darmowe konto bankowe, nie jest to niemożliwe. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, jak rozpoznać ukryte opłaty i uchronić się przed niepotrzebnymi kosztami związanymi z prowadzeniem rachunku bankowego.

“Konto darmowe” nie zawsze bezpłatne

Darmowe prowadzenie konta, przelewy bez prowizji i karta płatnicza bez dodatkowych opłat – za ten niewielki, podstawowy zestaw usług coraz więcej banków każe sobie słono płacić. Absurd mając na uwadze fakt, że przecież to my regularnie powierzamy bankowi nasze środki finansowe, na obrocie których instytucje również zarabiają.
Banki świadome coraz większej niechęci klientów do płacenia za ich usługi starają się przedstawiać swoje oferty jako bezpłatne, w rzeczywistości jednak brak opłat obwarowują wieloma warunkami, jak np. wymaganą kwotą minimalną wpływającą co miesiąc na konto, bądź ilością i wysokością transakcji wykonanych kartą płatniczą w danym okresie rozliczeniowym. Teoretycznie darmowy rachunek bankowy, za prowadzenie którego nie jest pobierana żadna opłata, może się okazać jedną z droższych ofert na rynku ze względu na “opłaty dodatkowe”. Miłym wyjątkiem jest tutaj np. oferta NestBanku – bank oferuje darmową kartę płatniczą bez względu na ilość dokonanych transakcji lub wpłat na konto.

Gdzie banki ukrywają opłaty

Przeglądając cenniki banków w Polsce znaleźć można wiele cech wspólnych pozwalających na stworzenie listy usług, za które banki najczęściej pobierają opłaty lub prowizje. Warto o nich pamiętać w trakcie sprawdzania oferty konta, nad założeniem którego się zastanawiamy:

 • Prowadzenie konta
  Często reklamowane jako darmowe, gwarantowane jest w większości przypadków jedynie tym klientom, którzy otrzymują regularne wpłaty na swoje konto (w postaci pensji, emerytury, wypłaty innych świadczeń, bądź zwykłego przelewu środków pieniężnych z innego rachunku bankowego). Warto sprawdzić, czy bank wymaga regularnego wpływu na nasz rachunek środków finansowych, a jeśli tak: czy przy naszej obecnej sytuacji finansowej będziemy w stanie ten warunek spełnić. Jego niewypełnienie skutkować będzie pobraniem kilkuzłotowej miesięcznej opłaty z tytułu prowadzenia konta, bądź nałożeniem opłat za dalsze usługi, jak wykonywanie przelewów, czy wypłata środków z bankomatów.Dobra wiadomość: konta bankowe prezentowane na tej stronie NIE wymagają dokonywania żadnych wpłat, bądź minimalnej liczby transakcji w miesiącu – ich otwarcie i prowadzenie jest bezwarunkowo darmowe.
 • Karty płatnicze
  Konto bankowe bez karty, a tym samym łatwego sposobu dysponowania zgromadzonymi środkami finansowymi, trudno nazwać praktycznym i przydatnym. Fakt ten wykorzystują bankierzy, którzy czasami nakładają opłatę nawet za pierwszą kartę do rachunku. Na szczęście w wielu przypadkach można jej uniknąć. Instytucje finansowe zarabiają bowiem na prowizji od każdej dokonanej transakcji bezgotówkowej, dlatego też wiele z nich nie pobiera opłaty za kartę pod warunkiem jej regularnego używania. Stawianym warunkiem może tu być ilość transakcji w ciągu miesiąca, bądź łączna wysokość dokonanych płatności. Niektóre z banków gotowe są nawet dzielić się prowizją z klientami, w ramach tzw. programów cashback. Warto mieć również na uwadze, że różne banki oferują do prowadzonych rachunków różne rodzaje kart. To szczególna ważna informacja dla osób dokonujących zakupów w internecie, gdyż nie każda karta umożliwia dokonywanie tego typu transakcji. Przeczytaj, jakie są rodzaje kart płatniczych w dalszej części naszego poradnika.
 • Wypłaty z bankomatów
  Atrakcyjna oferta konta bankowego może szybko stracić swój urok, gdy postanowimy dokonać wypłaty gotówki z pobliskiego bankomatu. Niektóre z banków oferują co prawda bezpłatne pobieranie gotówki, ale jedynie z bankomatów własnej lub innej konkretnej sieci, ograniczając mocno wygodę klienta. Możliwość bezpłatnej wypłaty z każdej maszyny zwykle dostępna jest za dodatkową zryczałtowaną opłatą, bądź pod warunkiem regularnego wpływu środków finansowych na konto o określonej w cenniku min. wysokości. Niektóre z banków umożliwiają co prawda bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów, ale tylko dla kilku pierwszych transakcji w miesiącu. Za pozostałe pobierana jest opłata zgodne z cennikiem. Jeśli zamierzamy wypłacać pieniądze również za granicą, warto sprawdzić informacje nt. użytkowania karty w innych krajach. Obok opłaty za sam fakt wypłacenia gotówki, często dochodzą również koszta z tytułu przewalutowania. Dla osób często dokonujących transakcji poza Polską, jeszcze lepszym rozwiązaniem może być konto walutowe.
 • Przelewy bankowe
  Niemal we wszystkich bankach dokonywanie przelewów “w okienku” oddziału związane jest z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Przelewy internetowe długo pozostawały bezpłatną alternatywą, jednak i w tym przypadku niektóre z banków zaczęły pobierać opłaty, np. za przesłanie za pomocą wiadomości SMS kodów TAN służących do autoryzacji transakcji. Również w tych przypadku niektóre z instytucji wprowadziły limity na ilość bezpłatnych przelewów w ciągu jednego okresu rozliczeniowego. Nieliczne banki oferujące bezpłatne przelewy wymagają do ich autoryzacji posiadanie tokena, za wypożyczenie którego może być pobierana kaucja. Wciąż spotykane, choć ze względów bezpieczeństwa coraz rzadziej stosowane, są papierowe listy TAN. Z tytułu ich użytkowania zwykle nie są pobierane żadne opłaty.

Zmiana banku – czy to się naprawdę opłaca?

Informacja o wprowadzeniu bądź podniesieniu opłat od naszego dotychczasowego banku wywołuje u nas zrozumiałą irytację i złość. Podczas rozmowy z biurem obsługi niejednokrotnie odgrażamy się rychłym zamknięciem konta i przejściem do konkurencji. Niestety, ale bardzo często właśnie na tych groźbach się kończy. Wiele osób rezygnuje ze zmiany banku obawiając się skomplikowanej procedury i niezbyt wysokich korzyści wynikających ze zmiany. Tymczasem opłaty za karty płatnicze, przelewy bądź opłaty wynikające z samego prowadzenia rachunku bankowego mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych rocznie! Czy naprawdę chcemy bankowcom podarować te pieniądze?
Tak naprawdę formalności związane ze zmianą rachunku bankowego ograniczają się zazwyczaj jedynie do poinformowania pojedynczych instytucji o zmianie numeru konta (zwykle jest to nasz pracodawca, ZUS jak i urząd skarbowy). Jeśli zezwoliliśmy dostawcom niektórych usług na regularne pobieranie opłat z naszego rachunku, należy również poinformować ich o zmianie numeru rachunku bankowego, aby uniknąć nieudanej próby uregulowania należności z ich strony i ewentualnych karnych opłat.
Dobra wiadomość – wiele banków oferuje bezpłatne załatwienie wszystkich tych formalności za nas. W tym celu wystarczy skontaktować się z obsługą klienta bezpośrednio po otwarciu nowego konta.

eKonto

 • 0 PLN za prowadzenie konta
 • 0 PLN za krajowe przelewy przez internet
 • 0 PLN za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • Darmowa karta płatnicza przy min. 200 PLN transakcji
 • Krajowa sieć wpłatomatów
 • Sieć placówek stacjonarnych

Smart Konto

 • 0 PLN za prowadzenie konta
 • 0 PLN za kartę płatniczą (bez żadnych warunków!)
 • 0 PLN za wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce
 • 0 PLN za wypłaty za granicą!
 • 0 PLN za przelewy!
 • Darmowy debet do 3.900 PLN!