Zaznacz stronę

Karty kredytowe w Polsce

Karta kredytowa pozostaje jednym z ulubionych środków płatniczych Polaków. Szybki dostęp do dodatkowych środków pieniężnych, możliwość bezproblemowego opłacania zakupów online przy jednoczesnej gwarancji odzyskania pieniędzy w przypadku problemów z zakupami, a także pakiet dodatkowych ubezpieczeń i zniżek zapewnianych przez banki składają się na sukces flagowych produktów Visa oraz Mastercard.

Karty Classic mBanku

 • Do 54 dni kredytu bez odsetek
 • Max. 20 000 PLN limitu kredytowego
 • Wolny wybór: Visa lub Mastercard
 • Brak rocznej opłaty przy 20 transakcjach na miesiąc

Visa Premium

 • Do 54 dni kredytu bez odsetek
 • Max. 200 000 PLN limitu kredytowego
 • Eksluzywny program rabatowy i mOkazje
 • Brak rocznej opłaty przy 20 transakcjach na miesiąc

Karty kredytowe z pakietem usług

Jeszcze do niedawna karty kredytowe były w Polsce szeroko dostępne – wydano je niemal wszystkim klientom od ręki, nawet w supermarketach. Po światowym kryzysie finansowym, który dotarł do naszego kraju w 2009 roku, banki zmieniły swoją dotychczasową politykę i zaostrzyły kryteria, które muszą spełniać klienci zainteresowani “wypukłą” kartą. Sprawdzana jest ich zdolność kredytowa oraz inne zobowiązania finansowe (jak np. zaciągnięte kredyty). W przypadku niespełnienia wymagań, klientom proponowane są inne karty płatnicze. Jednocześnie oferta samych kart kredytowych jest stałe doskonalona i dopasowywana do potrzeb poszczególnych grup klientów – oferowane są pakiety dodatkowych ubezpieczeń (np. turystycznych), prowadzone programy zniżkowe, w których uczestniczą sieci handlowe, czy też zwracana jest część wydatków w ramach programów cashback. Z powszechnego produktu karty kredytowe stały się pewnego rodzaju produktem premium przeznaczonym dla klientów ceniących sobie wygodę i dysponujących odpowiednimi środkami finansowymi.

Visa czy Mastercard – która lepsza?

Polski rynek “plastykowych” pieniędzy zdominowały dwie międzynarodowe organizacje – Visa oraz Mastercard. Obie posiadają w swoim portfolio niezliczoną ilość produktów, które we współpracy z bankami i innymi instytucjami kierowane są do różnych grup klientów. W podstawowej ofercie każdego banku znaleźć można karty classic, które zazwyczaj nie posiadają zbyt obszernego pakietu usług dodatkowych. Wymagania stawiane klientom odnośnie ich regularnych dochodów są za to w ich przypadku niewielkie, a opłata roczna za użytkowanie karty może być nawet zniesiona, jeśli w danym okresie rozliczeniowym zostanią nią wykonane transakcje na określoną kwotę. Dla bardziej wymagających klientów z grubszym portfelem dostępne są natomiast złote i platynowe karty, z obszernym pakietem usług dodatkowych podkreślających elitarność produktu, ale jednocześnie z wyższą opłatą roczną za korzystanie z karty. Pod względem funkcjonalności produkty obu organizacji zasadniczo nie różnią się jednak od siebie.

Jednym z najważniejszych atutów kart kredytowych Visa i Mastercard jest ich wysoka rozpoznawalność, a co się z tym wiąże – ogromna liczba miejsc na całym świecie, w których są akceptowane jako środek płatniczy. W chwili obecnej kartą Mastecard możemy zapłacić w 27 milionach punktach na całym świecie, Visa akceptowana jest natomiast w około 24 milionach miejsc. Jeśli chodzi o dominację na polskim rynku, to Visa zdecydowanie częściej może być znaleziona w naszych portfelach – w 2012 r. należało do niej 61% rynku kart kredytowych w Polsce, podczas gdy jej konkurent Mastercard zgarnął 37,5%. Nie mniej to właśnie Mastercard mógł pochwalić się dużym wzrostem w ostatnich latach, nie jest zatem wykluczone, że w niedalekiej przyszłości dogoni on swoją konkurencję.

Karty zbliżeniowe

Przyczyn coraz silniejszej pozycji Mastercard na polskim rynku należy upatrywać m.in. w aktywności organizacji przy wprowadzaniu w Polsce produktów innowacyjnych. To właśnie z logo tej organizacji pojawiły się na polskim rynku pierwsze karty zbliżeniowe Paypass, umożliwiające dokonywanie drobnych transakcji w sklepie bez konieczności podawania kodu PIN lub przeciągania karty w czytniku. Wystarczy, że klient zbliży kartę do specjalnego czytnika, aby móc zapłacić za zakupy w sklepie bądź np. za bilet komunikacji miejskiej. Pozwala na to na jeszcze mniej skomplikowane i szybsze przeprowadzanie transakcji. Wbrew obiegowej opinii, funkcja bezstykowych płatności jest bezpieczna, a prawdopodobieństwo nadużyć niewielkie. Warto przy tym dodać, że Polska należy do jednych z pierwszych krajów europejskich, w których karty zbliżeniowe wprowadzono na tak szeroką skalę.

Karty kredytowe bez opłat? Tak, to możliwe!

Na niektórych forach internetowych znaleźć można błędne stwierdzenia o rzekomo wysokich kosztach wynikających z posiadania kart kredytowych. W rzeczywistości aktywni klienci dokonujący regularnych opłat kartą mogą użytkować je nawet za darmo!
Poniżej prezentujemy atrakcyjne oferty kart kredytowych wydawanych przez mBank dla wszystkich – również dla klientów, którzy posiadają swoje konto w innym banku i nie zamierzają z niego rezygnować:

Karty Classic mBanku

 • Do 54 dni kredytu bez odsetek
 • Max. 20 000 PLN limitu kredytowego
 • Wolny wybór: Visa lub Mastercard
 • Brak rocznej opłaty przy 20 transakcjach na miesiąc

Visa Premium

 • Do 54 dni kredytu bez odsetek
 • Max. 200 000 PLN limitu kredytowego
 • Eksluzywny program rabatowy i mOkazje
 • Brak rocznej opłaty przy 20 transakcjach na miesiąc