Zaznacz stronę

Konto w Niemczech bez meldunku?

Otwarcie konta w Niemczech bez meldunku ✅ Sprawdź, czy to możliwe i zobacz ✅ najlepsze oferty kont bankowych w Niemczech – z ✅ darmowymi kartami płatniczymi, ✅ wypłatami z bankomatów bez prowizji i ✅ bezpłatnymi przelewami SEPA również do Polski!

Niektóre strony internetowe dla Polaków mieszkających w Niemczech sugerują możliwość otwarcia konta bankowego w Niemczech bez konieczności posiadania meldunku. Czy banki w Niemczech rzeczywiście umożliwiają otwarcie konta bez zarejestrowanego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec? W niniejszym artykule poznają Państwo bank, który dopuszcza możliwość otwarcia niemieckiego konta w Euro również osobom zamieszkałym w Polsce.

Konto bez meldunku w Niemczech – sytuacja prawna

Przez wiele lat banki niemieckie wymagały od osób chcących otworzyć w nich rachunki bankowe do okazania dokumentów potwierdzających zameldowanie na terenie Niemiec. Stanowiło to istotne utrudnienie m.in. dla osób bezdomnych, jak również osób z zagranicy bez stałego miejsca zamieszkania.
W obliczu m.in. kryzysu migracyjnego ostatnich lat, w 2016 roku Bundestag uchwalił nowe prawo bankowe, które w zamierzeniu miało zmusić banki w Niemczech do otwierania kont bankowych również dla osób, które nie dysponują stałym adresem zamieszkania.

Konto w Niemczech bez meldunku tylko w jednym banku

Problem w tym, że ustawa nie jest precyzyjna, co wykorzystują również niemieckie banki. Są one co prawda zobowiązane do umieszczenia w swojej ofercie „konta podstawowego” dostępnego dla każdego, jednakże przepisy nie nakładają obowiązku oferowania ich na tych samych warunkach, co inne podobne produkty dostępne w portfolio banku. W praktyce oznacza to, że „Basic Girokonto” jest w większości banków obarczone opłatami za prowadzenie i przelewy, które w standardowych produktach nie są pobierane. Ponadto banki zasłaniając się koniecznością potwierdzenia identyfikacji osoby zakładającej rachunek oraz przepisami przeciwdziałającymi praniu brudnych pieniędzy, bardzo często odmawiają jego otwarcia za pomocą internetu. Dla osoby bez meldunku konieczna jest wówczas wizyta w jednym z oddziałów. Także i tutaj nie mamy jednak pewności, że na końcu będziemy mogli otworzyć rachunek.

W chwili obecnej tylko jeden z niemieckim banków umożliwia otwarcie konta również osobom zamieszkałym oficjalnie jedynie w Polsce. Jest to zlokalizowany w Berlinie Bank N26, oferujący darmowe konto bankowe zarządzane z poziomu smartfona. O tym, jak założyć konto bankowe N26 przez internet, opisujemy w naszym przewodniku: otwarcie konta N26 krok po kroku.

500x348

Meldunek w Niemczech – kary za brak zameldowania

Inaczej niż osoby bezdomne, osoby mieszkające w Niemczech bez zameldowania muszą się liczyć z konsekwencjami niezgłoszenia swojego miejsca zamieszkania w urzędzie. Od listopada 2015 r. obowiązuje w Niemczech nowa ustawa o meldunku (Meldegesetz), która nakłada na nas obowiązek meldunku w ciągu 2 tygodni od przeprowadzki w nowe miejsce – bez względu na to, czy sami wynajmujemy lokal, czy też podnajmujemy od danej osoby jako Untermieter. Jeśli tego nie uczynimy, musimy liczyć się z karą pienieżną nawet w wysokości 1000 EUR!

Konto w Niemczech z meldunkiem

Warto zatem poświęcić czas i zameldować się w Bürgeramt przydzielonym do naszego miejsca zamieszkania. Bez meldunku, nie będziemy mogli skorzystać z atrakcyjnej oferty banków niemieckich umożliwiających otwarcie darmowego konta z kartami płatniczymi i przelewami bez prowizji. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane przez naszych Czytelników oferty. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem: Konto bankowe we Niemczech, w którym znajdą Państwo wszystkie informacje nt. procesu otwarcia konta w niemieckim banku.

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z założeniem konta w niemieckim banku? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

➤ aktywacja przez aplikację

Konto N26
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard i Maestro
 • 0 Euro za pierwszych 3 do 5 wypłat z bankomatów w miesiącu
 • 0 Euro za przelewy SEPA w Niemczech i Europie!
 • Tylko 1,7 % prowizji za wypłaty z bankomatów w Polsce
 • UWAGA: teraz otwarcie konta możliwe również na adres w Polsce! 

Dalsze informacje:
➤ Opis oferty: Bank N26
Otwarcie konta N26 krok po kroku

 

➤ najczęściej wybierane

Konto ING DiBa
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Maestro i Visa
 • 0 Euro za przelewy SEPA
 • 0 Euro za wypłaty od 50 EUR w bankomatach w strefie Euro (jedynie 1,75% prowizji za wypłaty w Polsce); darmowe wypłaty mniejszych kwot możliwe gdy na koncie mniej środków niż 50 EUR.
 • Możliwy limit debetowy na koncie do 10.000 EUR
 • TYLKO TERAZ: 50 EUR premii za przelewy wynagrodzenia na konto!

Dalsze informacje:
➤ Opis oferty: ING w Niemczech
Otwarcie konta ING DiBA krok po kroku

➤ konto z wpłatomatami

Konto comdirect z wpłatomatami
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Vpay i Visa na życzenie
 • 0 Euro za wypłaty w bankomatach Cashgroup w Niemczech (od 50 Euro)
 • 0 Euro za wypłaty w bankomatach w Polsce i na świecie (z kartą Vpay w strefie euro, z kartą Visa poza strefą Euro)
 • 0 Euro za trzy pierwsze wpłaty rocznie w Commerzbanku (każda kolejna 1,90 Euro)

Dalsze informacje:
➤Opis oferty: konto comdirect
Otwarcie konta comdirect krok po kroku