Zaznacz stronę

Konto w Niemczech bez meldunku?

Otwarcie konta w Niemczech bez meldunku ✅ Sprawdź, czy to możliwe i zobacz ✅ najlepsze oferty kont bankowych w Niemczech – z ✅ darmowymi kartami płatniczymi, ✅ wypłatami z bankomatów bez prowizji i ✅ bezpłatnymi przelewami SEPA również do Polski!

Niektóre strony internetowe dla Polaków mieszkających w Niemczech sugerują możliwość otwarcia konta bankowego w Niemczech bez konieczności posiadania meldunku. Czy banki w Niemczech rzeczywiście umożliwiają otwarcie konta bez zarejestrowanego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec? W niniejszym artykule poznają Państwo bank, który dopuszcza możliwość otwarcia niemieckiego konta w Euro również osobom zamieszkałym w Polsce.

Konto bez meldunku w Niemczech – sytuacja prawna

Przez wiele lat banki niemieckie wymagały od osób chcących otworzyć w nich rachunki bankowe do okazania dokumentów potwierdzających zameldowanie na terenie Niemiec. Stanowiło to istotne utrudnienie m.in. dla osób bezdomnych, jak również osób z zagranicy bez stałego miejsca zamieszkania.
W obliczu m.in. kryzysu migracyjnego ostatnich lat, w 2016 roku Bundestag uchwalił nowe prawo bankowe, które w zamierzeniu miało zmusić banki w Niemczech do otwierania kont bankowych również dla osób, które nie dysponują stałym adresem zamieszkania.

Konto w Niemczech bez meldunku – otwarcie

W międzyczasie banki zmieniły również sposób potwierdzania danych osobowych, w tym informacji odnośnie miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Proces ten odbywa się zazwyczaj za pomocą rozmowy wideo z konsultantem, któremu musimy okazać nasz polski dowód tożsamości. W czasie rozmowy nie będziemy zatem musieli okazywać potwierdzenia meldunku, a jedynie potwierdzić, że pod podanym adresem niemieckim mieszkamy.

Kwestia bardziej skomplikowana dotyczy skrzynki pocztowej. Inaczej niż w Polsce, mieszkania w Niemczech nie są numerowane, a poczta dostarczana jest „na nazwisko” znajdujące się na skrzynce pocztowej pod podanym adresem. Oznacza to, że chcąc otrzymać zaadresowaną do nas pocztę (np. kartę płatniczą z banku lub dokumenty dotyczące otwarcia rachunku bankowego w Niemczech) musimy upewnić się, że nazwisko nasze znajduje się na skrzynce.

Jeśli nie posiadamy własnego adresu, a mieszkamy u kogoś czasowo, niektóre banki umożliwiają podanie nazwiska tej osoby (widocznej na skrzynce pocztowej). Informację tą należy podać jako część adresu c/o. W większości przypadków jednakże bank będzie wymagał stałego adresu w Niemczech do otwarcia konta bankowego. 

Konto w Niemczech na adres w Polsce

Chociaż zatem większość banków w Niemczech wymaga posiadania niemieckiego miejsca zamieszkania, istnieje wyjątek od tej reguły. Darmowe konto Bitwala udostępniane przez Solarisbank z Berlina dostępne jest również dla osób zamieszkałych w Polsce. Proces otwarcia konta odbywa się całkowicie przez internet – obok wypełnienia formularza online, konieczne jest potwierdzenie tożsamości w ramach rozmowy wideo z konsultantem. Obok darmowego prowadzenia rachunku objętego gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego, Bitwala oferuje również bezpłatną kartę Mastercard umożliwiającą wypłaty z bankomatów na całym świecie bez prowizji. Dodatkowo klienci otrzymują możliwość prowadzenia bezpiecznego portfela dla kryptowalut bitcoin oraz ether. Szczegóły tej oferty poznacie Państwo w naszym oddzielnym poradniku ➤ Bitwala – darmowe konto w Niemczech.

Niemieckie konto Bitwala
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard
 • 0 Euro za wypłaty z bankomatów na całym świecie
 • 0 Euro za przelewy SEPA
 • Tylko 1% prowizji za handel kryptowalutami
 • UWAGA: teraz możliwe otwarcie konta również na adres zamieszkania w Polsce!

Meldunek w Niemczech – kary za brak zameldowania

Inaczej niż osoby bezdomne, osoby mieszkające w Niemczech bez zameldowania muszą się liczyć z konsekwencjami niezgłoszenia swojego miejsca zamieszkania w urzędzie. Od listopada 2015 r. obowiązuje w Niemczech nowa ustawa o meldunku (Meldegesetz), która nakłada na nas obowiązek meldunku w ciągu 2 tygodni od przeprowadzki w nowe miejsce – bez względu na to, czy sami wynajmujemy lokal, czy też podnajmujemy od danej osoby jako Untermieter. Jeśli tego nie uczynimy, musimy liczyć się z karą pienieżną nawet w wysokości 1000 EUR!

Konto w Niemczech z meldunkiem

Warto zatem poświęcić czas i zameldować się w Bürgeramt przydzielonym do naszego miejsca zamieszkania. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane przez naszych Czytelników oferty. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem: Konto bankowe we Niemczech, w którym znajdą Państwo wszystkie informacje nt. procesu otwarcia konta w niemieckim banku.

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z założeniem konta w niemieckim banku? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

☛ konto z kryptowalutami

Konto Bitwala
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard
 • 0 Euro za wypłaty z bankomatów na całym świecie
 • 0 Euro za przelewy SEPA
 • Tylko 1% prowizji za handel kryptowalutami
 • UWAGA: teraz możliwe otwarcie konta również na adres zamieszkania w Polsce!

Dalsze informacje:
➤Opis oferty: konto Bitwala
Otwarcie konta Bitwala krok po kroku

 

☛ najczęściej wybierane

Konto bankowe Commerzbank
 • 0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro / miesiąc, inaczej 9,90 Euro miesięcznie)
 • 0 Euro za kartę Maestro i Mastercard na życzenie
 • 0 Euro za wypłaty w bankomatach Cashgroup w Niemczech
 • 0 Euro za wpłaty we wpłatomatach Commerzbanku
 • Tylko 1,75% prowizji za przewalutowanie przy płaceniu kartą Mastercard w Polsce
 • TYLKO TERAZ: 50 Euro premii dla zmieniających bank! 

Dalsze informacje:
➤Opis oferty: konto Commerzbank
Otwarcie konta Commerzbank krok po kroku

☛ największy bank internetowy

Konto ING DiBa
 • 0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro / miesiąc, inaczej 4,90 Euro miesięcznie)
 • 0 Euro za kartę Maestro i Visa
 • 0 Euro za wypłaty od 50 EUR w bankomatach w strefie Euro (jedynie 1,99% prowizji za wypłaty w Polsce); darmowe wypłaty mniejszych kwot możliwe gdy na koncie mniej środków niż 50 EUR.
 • Na życzenie: kredyt dyspo do 500 EUR
 • Wszystkie transakcje wykonywane kartą Visa rozliczane są na bieżąco z girokonta.

Dalsze informacje:
➤Opis oferty: konto ING w Niemczech
Otwarcie konta ING DiBa krok po kroku