Zaznacz stronę
leksykon finansowy

Festgeld

Festgeld lub Festgeldkonto to określenie terminowych lokat pieniężnych oferowanych klientom prywatnym przez banki i instytucje finansowe w Niemczech. Analogicznie jak w Polsce, pieniądze wpłacane są na określony czas i podlegają stałemu oprocentowaniu zgodnie ze stawką ustaloną podczas jej założenia.

Klient zazwyczaj ma możliwość ulokowania pieniędzy na 3, 6, 12 lub nawet 24 miesiące. W tym czasie bank gwarantuje oprocentowanie zgodne z początkową stawką, jednakże klient nie ma możliwości swobodnej wypłaty środków finansowych. Zerwanie przez niego lokaty przed ustalonym czasem skutkuje utratą wszystkich, bądź części zarobionego oprocentowania.

Alternatywą wobec lokat stałych Festgeld są lokaty dzienne znane jako Tagesgeld. Dają one możliwość wypłaty środków pieniężnych w każdej chwili. Bank może za to dokonać zmiany oprocentowania w każdym momencie, o ile nie jest ono zagwarantowane na dany okres w umowie.

Więcej na temat lokat finansowych przeczytać możecie Państwo w poradniku: Konta oszczędnościowe w Niemczech. Aktualne oferty lokat stałych prezentuje natomiast nasza porównywarka ofert Festgeld.

Dochody uzyskane z oprocentowania podlegają opodatkowaniu, którego można jednak uniknąć korzystając z kwoty wolnej od podatku. Więcej na ten temat w rozdziale Freistellungsauftrag.