Festgeld

Leksykon - co to jest Festgeld

Festgeld lub Festgeldkonto to określenie terminowych lokat pieniężnych oferowanych klientom prywatnym przez banki i instytucje finansowe w Niemczech. Analogicznie jak w Polsce, pieniądze wpłacane są na określony czas i podlegają stałemu oprocentowaniu zgodnie ze stawką ustaloną podczas jej założenia.

Klient zazwyczaj ma możliwość ulokowania pieniędzy na 3, 6, 12 lub nawet kilka lat. W tym czasie bank gwarantuje oprocentowanie zgodne z początkową stawką, jednakże klient nie ma możliwości swobodnej wypłaty środków finansowych. Zerwanie przez niego lokaty przed ustalonym czasem skutkuje utratą wszystkich, bądź części zarobionego oprocentowania.

Lokaty stałe w Niemczech

Alternatywą wobec lokat stałych Festgeld są lokaty dzienne znane jako Tagesgeld. Dają one możliwość wypłaty środków pieniężnych w każdej chwili. Bank może za to dokonać zmiany oprocentowania w każdym momencie, o ile nie jest ono zagwarantowane na dany okres w umowie.

Więcej na temat lokat finansowych przeczytać możecie Państwo w poradniku: Konta oszczędnościowe w Niemczech.

Dochody uzyskane z oprocentowania podlegają opodatkowaniu, którego można jednak uniknąć korzystając z kwoty wolnej od podatku. Więcej na ten temat w rozdziale Freistellungsauftrag.

Leksykon - co to jest Festgeld