Jak założyć konto w Niemczech

Zaktualizowano: 10 września 2023
Konto w Niemczech - jak założyć

Otwórz niemieckie konto bankowe przez internet w banku: ✅darmowe przelewy, ✅bezpłatna kartę płatnicza i ✅wypłaty z bankomatów w Niemczech bez prowizji!

Otwarcie konta bankowego w Niemczech wcale nie musi być trudne! Polacy zamieszkali czasowo lub na stałe w Niemczech mogą dokonać otwarcia konta praktycznie w każdym niemieckim banku przez internet dosłownie w 10 minut! W niniejszym artykule opisujemy, jak założyć konto w niemieckim banku przez internet, a także przedstawiamy najbardziej atrakcyjne oferty kont bankowych w Niemczech. Przy regularnych wpłatach za prowadzenie konta oraz wydane do niego karty nie są pobierane miesięczne opłaty!

Konto w niemieckim banku dla Polaka

Bez względu na to, jak długo planujemy pozostać w Niemczech, posiadanie konta bankowego w jednym z niemieckich banków ułatwi nam codzienne życie oraz uchroni przed długotrwałymi przelewami wynagrodzenia od niemieckiego pracodawcy. Co więcej, konta oferowane przez banki internetowe w Niemczech umożliwią nam również darmowe przelewy SEPA do Polski, a także tani dostęp do gotówki podczas pobytu w Polsce – przewalutowanie z Euro na złotówki po aktualnym kursie bankowym, a niekiedy nawet możliwość darmowej wypłaty pieniędzy z każdego bankomatu!
Banki w Niemczech oferują swoje konta wszystkim osobom (niezależnie od ich obywatelstwa) zamieszkującym na terenie Niemiec. Z tego względu warunkiem, jaki muszą spełnić Polacy chcący założyć konto w niemieckim banku, jest posiadanie miejsca zameldowania na terenie Niemiec. Bez niego banki odmawiają zazwyczaj otwarcia rachunku bankowego. Jeśli nie posiadamy meldunku w Niemczech, ale przebywamy tam pod konkretnym adresem, również możemy dokonać otwarcia konta. Więcej na ten temat przeczytać można w naszym oddzielnym artykule: Konto bankowe w Niemczech bez meldunku.

Jak otworzyć konto w Niemczech

Samo otwarcie konta bankowego w Niemczech nie jest trudne, a cały proces składa się na dobrą sprawę z trzech prostych kroków:

1. Wybór oferty konta bankowego w Niemczech

Najciekawsze oferty prezentujemy poniżej. Należą do nich oferty Commerzbank (jeden z największych banków komercyjnych, dysponujący siecią wpłatomatów we własnych placówkach) oraz internetowy bank ING. Jeśli chcą Państwo zobaczyć więcej propozycji, nasza porównywarka kont w Niemczech jest do Państwa dyspozycji.

2. Wypełnienie wniosku o otwarcie konta w Niemczech

Po wybraniu oferty, zostaną Państwo przekierowani do formularza otwarcia konta udostępnionego przez wskazany bank. We wniosku znajdują się pytania dotyczące naszych danych osobowych, miejsca zamieszkania na terenie Niemiec oraz pytania dotyczące naszego zatrudnienia i sytuacji finansowej. Na naszych łamach znajdziecie Państwo szczegółowy opis krok po kroku, jak wypełnić taki formularz.

3. Potwierdzenie danych osobowych w procesie Postident lub podczas rozmowy wideo

Po wypełnieniu wniosku, należy udać się do wybranego oddziału niemieckiej poczty Deutsche Post wraz z kuponem Postident udostępnionym przez bank oraz dowodem osobistym lub paszportem i potwierdzeniem meldunku. Niektóre banki oferują również możliwość potwierdzenia danych za pomocą czatu wideo jako szybszą alternatywę lub niekiedy jedyną drogę dla potwierdzenia naszej tożsamości. Dopiero po zakończeniu tego procesu możliwe będzie korzystanie z naszego konta.

Dla osób, które nie znają jeszcze dobrze języka niemieckiego, przygotowaliśmy oddzielny, szczegółowy przewodnik krok-po-kroku opisujący otwarcie konta ING w Niemczech oraz otwarcie konta Commerzbank w Niemczech.

Konto Commerzbank

Darmowe konto osobiste:
0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro / miesiąc, inaczej 9,90 Euro miesięcznie)
0 Euro za kartę Maestro i Virtual Visa Debit Card na życzenie
0 Euro za wypłaty w bankomatach Cashgroup w Niemczech
0 Euro za wpłaty we wpłatomatach Commerzbanku

TYLKO TERAZ: 50 Euro premii dla aktywnych klientów!

ING Niemcy / ING DiBa

0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro miesięcznie, inaczej 4,90 Euro)
0 Euro za kartę debetową Visa
0,99 Euro miesięcznie za kartę debetową Girocard na życzenie
0 Euro za wypłaty od 50 EUR w bankomatach w strefie Euro (jedynie 1,99% prowizji za wypłaty w Polsce); darmowe wypłaty mniejszych kwot możliwe gdy na koncie mniej środków niż 50 EUR.
0 Euro za konto oszczędnościowe na życzenie

TYLKO DO 30.06.: 50 Euro premii dla nowych klientów!

Jakie konto bankowe w Niemczech i dlaczego przez internet?

Wiele osób z Polski przyjeżdzających do Niemiec nie bierze pod uwagę otwarcia konta bankowego przez internet, lecz udaje się do jednego z oddziałów Sparkasse lub najbliższego oddziału jednego z dużych komercyjnych banków i np. zakładają konto w Postbanku. Niestety, osoby te nie wiedzą, że tradycyjne banki w Niemczech wprowadziły w ostatnich latach znaczne podwyżki opłat związanych z prowadzeniem rachunku bankowego. Co więcej, wydawane do ich kont karty płatnicze pozwalają na wypłacanie gotówki bez prowizji tylko z wybranych bankomatów.

Zdecydowanie atrakcyjniejszą ofertę mają tymczasem działające w Niemczech banki internetowe, tzw. Direktbanki, jak np. ING DiBa, czy też DKB. Ponieważ nie muszą one ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem oddziałów stacjonarnych, są one w stanie zaproponować znacznie atrakcyjniejszą ofertę niż tradycyjne instytucje, w tym darmowe prowadzenie konta i wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Niemczech bez prowizji. O atrakcyjności ich oferty niech świadczy fakt, że zajmują one czołowe pozycje w fachowym rankingu na najlepsze konto w Niemczech.

Konto w Niemczech dla Polaka – odpowiedzi na pytania

W razie dalszych pytań odnośnie procesu otwarcia konta i związanych z tym formalności, zachęcamy do zapoznania się z naszym głównym poradnikiem: Konto bankowe w Niemczech. Znajdą tam Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie założenia konta w Niemczech. Jeśli nadal mają Państwo wątpliwości, bądź potrzebują pomocy w otwarciu konta bankowego, prosimy o kontakt na adres: finanse@hype.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Jak otworzyć konto w Niemczech

Czy znaleźli Państwo wszystkie informacje związane z otwarciem konta bankowego w Niemczech? Zachęcamy do oceny niniejszego poradnika i podzielenia się z nami opinią na temat naszego artykułu.

Kliknij w gwiazdki, aby ocenić ofertę

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów 36

Bądź pierwszą osobą, która zagłosuje!

Jak załóżyć konto w Niemczech