Zaznacz stronę

Konto walutowe

✔ Transakcje w EUR lub USD bez przewalutowania. ✔ Idealne do zakupów online za granicą. ✔ Możliwość użycia jako konto do pensji poza Polską. Poniżej przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty kont walutowych proponowane przez polskie banki. W dalszej części poradnika przeczytają Państwo, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie konta walutowego i dla kogo jego posiadanie może być szczególnie interesujące.

eMAX (EUR)

 • Transakcje w euro bez przewalutowania
 • 0 PLN za prowadzenie konta
 • 0,6% oprocentowania na koncie
 • Opcjonalna karta VISA Classic do wypłat i zakupów online
 • 5 PLN za wykonanie przelewu międzynarodowego SEPA

eMAX (USD)

 • Transakcje w dolarach ameryk. bez przewalutowania
 • 0 PLN za prowadzenie konta
 • 0,5% oprocentowania na koncie
 • Możliwość wykonania szybkich przelewów również poza USA
 • Odsetki z oprocentowania wypłacane co miesiąc

Korzystne konto walutowe? W zasięgu ręki!

Wraz z masową emigracją zarobkową Polaków oraz wzrostem mobilności społeczeństwa od czasu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej i pełnego otwarcia granic po wejściu do strefy Schengen, coraz więcej banków w Polsce oferuje prowadzenia konta walutowego w najpopularniejszych walutach zagranicznych. Nie tylko euro i funt brytyjski, ale również frank szwajcarski czy też w końcu dolar amerykański to najbardziej interesujące Polaków środki płatności i dlatego też najłatwiej właśnie w tych walutach znaleźć konta walutowe prowadzone przez polskie banki. Obok największych grup klientów (obok osób pracujących za granicą) znajdują się osoby dokonujące regularnych zakupów za granicą oraz klienci, którzy wcześniej zaciągnęli kredyt w jednej z wymienionych wcześniej walut i chcą dokonywać jego spłaty za pomocą przelewów.

Bez przewalutowania i dodatkowych prowizji

Największą zaletą posiadania konta walutowego to brak operacji przewalutowania i związanych z nią prowizji w przypadku otrzymania środków pieniężnych w obcej walucie lub dokonywania w niej zakupów. Jednolity system płatności SEPA umożliwia co prawda bezproblemowe przelewanie środków pieniężnych wewnątrz Unii Europejskiej, jednakże w przypadku otrzymania przelewu np. w euro na rachunek rozliczeniowy prowadzony w złotówkach, bank dokonuje przewalutowania kwoty po wyznaczonym przez siebie (zwykle zaniżonym) kursie. W przypadku dokonywania transakcji w obcej walucie (za pomocą przelewu, bądź płatności kartą płatniczą za granicą) doliczana jest zazwyczaj dodatkowa opłata manipulacyjna, której wysokość uzależniona jest od całkowitej kwoty transakcji. Stałe wahania kursów wymiany sprawiają dodatkowo, że nigdy nie jesteśmy pewni, jaką kwotę ostatecznie przyjdzie nam zapłacić.

Posiadacze konta walutowego nie mają tych problemów. Przykładowo posiadając konto bankowe prowadzone w euro przez polski bank możemy bez dodatkowych opłat otrzymać wynagrodzenie od pracodawcy w Niemczech lub we Francji, bądź otrzymać od kogoś z rodziny przebywającego w Holandii lub Hiszpanii.

Konto walutowe a pensja za granicą

W obrębie Unii Europejskiej (oraz w kilku dodatkowych krajach jak Norwegia, Islandia czy też Szwajcaria) obowiązuje Jednolity Obszar Płatności SEPA. Oznacza to, iż osoba podejmująca pracę za granicą może swobodnie decydować, w którym kraju znajdować się będzie konto bankowe, na które przelewane będzie wynagrodzenie. Tym samym zatrudniając się przykładowo w niemieckiej firmie możemy podać numer IBAN naszego polskiego konta walutowego prowadzonego w euro, a wypłata powinna wówczas trafić do nas w ciągu jednego dnia roboczego od momentu przelania pieniędzy, bez dodatkowych opłat i prowizji. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie  w pierwszych tygodniach pobytu za granicą, gdy otwarcie konta w miejscowym banku wiąże się z dodatkowymi formalnościami, np. koniecznością meldunku (dla zainteresowanych polecamy poradnik: Konto bankowe w Niemczech).

Dzięki wydanej do konta karcie płatniczej możliwe jest również bezproblemowe wypłacanie zgromadzonych środków pieniężnych w bankomatach danego kraju. Pobierane z tego tytułu opłaty ograniczają się zwykle do kilku złotych.

Konto walutowe do zakupów w internecie

Kolejnym praktycznym zastosowaniem dla konta prowadzonego w obcej walucie jest oczywiście dokonanie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Ubrania, sprzęt elektroniczny, a nawet książki i płyty często są tańsze niż w polskich sklepach – i to nawet pomimo ewentualnych dodatkowych opłat związanych z wysyłką towaru.
Konto walutowe pozwoli nam uniknąć niekorzystnych kursów wymiany walut, z którymi mamy do czynienia w przypadku płacenia za pomocą karty kredytowej prowadzonej w złotówkach lub korzystaniem z systemów płatnicznych typu Paypal. Tym samym, robiąc zakupy w internecie np. w sklepie w Wielkiej Brytanii i płacąc za pomocą karty płatniczej podpiętej do konta walutowego rozliczanego w GBP, możemy być pewni, że kwota pokazana na ekranie będzie w rzeczywistości sumą, którą na końcu zapłacimy – bez jakichkolwiek ukrytych prowizji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi ofertami kont walutowych dostępnych w polskich bankach internetowych:

eMAX (EUR)

 • Transakcje w euro bez przewalutowania
 • 0 PLN za prowadzenie konta
 • 0,6% oprocentowania na koncie
 • Opcjonalna karta VISA Classic do wypłat i zakupów online
 • 5 PLN za wykonanie przelewu międzynarodowego SEPA

eMAX (USD)

 • Transakcje w dolarach ameryk. bez przewalutowania
 • 0 PLN za prowadzenie konta
 • 0,5% oprocentowania na koncie
 • Możliwość wykonania szybkich przelewów również poza USA
 • Odsetki z oprocentowania wypłacane co miesiąc

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z kontami walutowymi? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl