Zaznacz stronę

Konto walutowe za granicą

Otwórz konto Euro w niemieckim banku: ✅ brak opłat za prowadzenie i prowizji za przewalutowanie, ✅ Idealne do zakupów online lub jako skarbonka za granicą.

Szukają Państwo konta walutowego prowadzonego w Euro, ale nie jesteście zadowoleni z oferty polskich banków? W naszym poradniku odpowiadamy, w którym niemieckim banku można otworzyć darmowe konto na polski adres zamieszkania. W dalszej części przeczytają Państwo również, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie konta walutowego i dla kogo jego posiadanie może być szczególnie interesujące.

Konto walutowe w Niemczech? W zasięgu ręki!

Wraz z masową emigracją zarobkową Polaków oraz wzrostem mobilności społeczeństwa od czasu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, coraz więcej banków w Polsce oferuje prowadzenia konta walutowego. Niestety, tak jak w przypadku rachunków prowadzonych w PLN, tak i tutaj banki w Polsce pobierają opłaty za podstawowe usługi. To sprawia, że z założenia wygodne konto walutowe staje się głównie źródłem dodatkowych opłat, które musimy ponosić z tytułu prowadzenia rachunku.

Niewiele osób wie jednak, że klienci w Polsce nie są skazani na ofertę polskich banków. Dzięki otwartemu rynkowi Unii Europejskiej, mamy możliwość skorzystania z usług banków z innych krajów wspólnoty. Pierwsze banki już korzystają z tej możliwości i kierują swoją ofertę także do polskich klientów (więcej na ten temat w poradniku: Konto zagraniczne dla Polaków). Należy do nich pochodzący z Niemiec internetowy Bank N26, w którym możecie Państwo otworzyć rachunek bankowy na atrakcyjnych warunkach bez ruszania się z domu. 

N26 Polska
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard i opcjonalną Maestro w atrakcyjnym designie
 • od 3 do 5 darmowych wypłat miesięcznie ze wszystkich bankomatów (tylko 1,7% prowizji dla wypłat w innych walutach)
 • Darmowe przelewy SEPA do Niemiec i Polski
 • Wypłaty i wpłaty gotówki w ponad 11 tys. punktach w Niemczech!
 • UWAGA: teraz możliwe otwarcie konta również na adres zamieszkania w Polsce!

Konto w Euro za granicą bez opłat

N26 to powstały w 2013 roku bank internetowy z siedzibą w Berlinie. Oferuje on konto bankowe zoptymalizowane do obsługi na smartfonie. Obok darmowego prowadzenia rachunku, klienci otrzymują również darmową kartę Mastercard, za pomocą której mogą dokonywać wypłat ze wszystkich bankomatów bez prowizji. Więcej informacji na temat oferty banku N26, znaleźć możecie Państwo w naszym oddzielnym artykule ➤ Konto w banku N26.

Atrakcyjna oferta sprawiła, że w krótkim czasie bank zdobył ponad 4 miliony klientów. Od listopada 2018 r. konto w banku N26 otworzyć mogą również osoby mieszkające w Polsce. Cały proces otwarcia konta N26 (od wypełnienia formularza do potwierdzenia danych osobowych) odbywa się w internecie, wystarczy zatem tylko kilkanaście minut, aby otworzyć rachunek bankowy w Niemczech. W naszym oddzielnym poradniku opisujemy otwarcie konta N26 krok po kroku.

Transakcje Euro bez przewalutowania

Największą zaletą posiadania konta walutowego w Euro to brak operacji przewalutowania i związanych z nią prowizji w przypadku otrzymania środków pieniężnych w tejże walucie lub dokonywania w niej zakupów. Jednolity system płatności SEPA umożliwia co prawda bezproblemowe przelewanie środków pieniężnych wewnątrz Unii Europejskiej, jednakże w przypadku otrzymania przelewu w Euro na rachunek rozliczeniowy prowadzony w PLN, bank dokonuje przewalutowania kwoty po wyznaczonym przez siebie (zwykle zaniżonym) kursie. W przypadku dokonywania transakcji w obcej walucie (za pomocą przelewu, bądź płatności kartą płatniczą za granicą) doliczana jest zazwyczaj dodatkowa opłata manipulacyjna, której wysokość uzależniona jest od całkowitej kwoty transakcji. Stałe wahania kursów wymiany sprawiają dodatkowo, że nigdy nie jesteśmy pewni, jaką kwotę ostatecznie przyjdzie nam zapłacić.

Posiadacze konta N26 nie mają tych problemów. Co więcej, jeśli chcemy wysłać pieniądze z naszego konta na rachunek bankowy prowadzony w PLN, bank N26 oferuje nam usługę przelewów TransferWise, dzięki której będziemy od razu wiedzieć, jaka kwota w złotówkach pojawi się na docelowym koncie. Niewielka prowizja pobierana za operację będzie widoczna podczas dokonywania przelewu.

Konto walutowe a pensja za granicą

W obrębie Unii Europejskiej (oraz w kilku dodatkowych krajach jak Norwegia, Islandia czy też Szwajcaria) obowiązuje Jednolity Obszar Płatności SEPA. Oznacza to, iż osoba podejmująca pracę za granicą może swobodnie decydować, w którym kraju znajdować się będzie konto bankowe, na które przelewane będzie wynagrodzenie. Tym samym zatrudniając się przykładowo w holenderskiej firmie możemy podać numer IBAN naszego niemieckiego konta N26 prowadzonego w Euro, a wypłata powinna wówczas trafić do nas w ciągu jednego dnia roboczego od momentu przelania pieniędzy, bez dodatkowych opłat i prowizji. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie  w pierwszych tygodniach pobytu za granicą, gdy otwarcie konta w miejscowym banku wiąże się z dodatkowymi formalnościami, np. koniecznością meldunku.

Dzięki wydanej do konta karcie płatniczej możliwe jest również bezproblemowe wypłacanie zgromadzonych środków pieniężnych w bankomatach danego kraju. W przypadku konta N26, pierwsze 3 wypłaty w miesiącu w krajach strefy Euro są dla nas zawsze bezpłatne, jedynie poza krajami Euro (w tym w Polsce) doliczana jest niewielka prowizja w wysokości 1,7% wypłacanej sumy.

Konto walutowe do zakupów w internecie

Kolejnym praktycznym zastosowaniem dla konta prowadzonego w obcej walucie jest oczywiście dokonanie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Ubrania, sprzęt elektroniczny, a nawet książki i płyty często są tańsze niż w polskich sklepach – i to nawet pomimo ewentualnych dodatkowych opłat związanych z wysyłką towaru.
Konto walutowe za granicą pozwoli nam uniknąć niekorzystnych kursów wymiany walut, z którymi mamy do czynienia w przypadku płacenia za pomocą karty kredytowej prowadzonej w złotówkach lub korzystaniem z systemów płatnicznych typu Paypal. 

Konto za granicą a bezpieczeństwo

Prezentowany przez nas Bank N26 działa w oparciu o pełnowartościową niemiecką licencję bankową. Oznacza to, że środki pieniężne znajdujące się na kontach N26 objęte są gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego do wysokości 100.000 EUR na klienta. 

Z prawnego punktu widzenia oznacza to również, że konta N26 podlegają jurysdykcji sądów niemieckich i tylko one mogą zdecydować o zajęciu środków pieniężnych znajdujących się na koncie.

N26 Polska
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard i opcjonalną Maestro w atrakcyjnym designie
 • od 3 do 5 darmowych wypłat miesięcznie ze wszystkich bankomatów (tylko 1,7% prowizji dla wypłat w innych walutach)
 • Darmowe przelewy SEPA do Niemiec i Polski
 • Wypłaty i wpłaty gotówki w ponad 11 tys. punktach w Niemczech!
 • UWAGA: teraz możliwe otwarcie konta również na adres zamieszkania w Polsce!

Macie Państwo dalsze pytania odnośnie kont bankowych N26? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub skorzystać z naszego formularza kontaktowego.