Zaznacz stronę

Konto walutowe za granicą

Otwórz konto Euro w banku za granicą: ✅ trzymaj pieniądze poza Polską, ✅ wypłacaj z bankomatów na całym świecie, ✅ Idealne do zakupów online.

Szukają Państwo konta walutowego prowadzonego w Euro, ale nie jesteście zadowoleni z oferty polskich banków? W naszym poradniku odpowiadamy, w którym zagranicznm banku można otworzyć konto na polski adres zamieszkania. W dalszej części przeczytają Państwo również, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie konta walutowego i dla kogo jego posiadanie może być szczególnie interesujące.

Konto walutowe za granicą? W zasięgu ręki!

Wraz z masową emigracją zarobkową Polaków oraz wzrostem mobilności społeczeństwa od czasu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, coraz więcej banków w Polsce oferuje prowadzenia konta walutowego. Niestety, tak jak w przypadku rachunków prowadzonych w PLN, tak i tutaj banki w Polsce pobierają wysokie opłaty za podstawowe usługi. To sprawia, że z założenia wygodne konto walutowe staje się głównie źródłem dodatkowych opłat, które musimy ponosić z tytułu prowadzenia rachunku.

Niewiele osób wie jednak, że klienci w Polsce nie są skazani na ofertę polskich banków. Dzięki otwartemu rynkowi Unii Europejskiej, mamy możliwość skorzystania z usług banków z innych krajów wspólnoty. Pierwsze banki już korzystają z tej możliwości i kierują swoją ofertę także do polskich klientów. Należą do nich bunq z Holandii oraz Bank N26, w którym możecie Państwo otworzyć rachunek bankowy na atrakcyjnych warunkach bez ruszania się z domu. 

Konto bunq

Karta bunq Travel:

 • 0 Euro za prowadzenie (jedynie 9,99 EUR za wydanie)
 • 0% prowizji za przewalutowanie
 • 0,99 Euro za wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie
 • Możliwość otwarcia na adres w Polsce

Zobacz więcej: Oferta banku bunq!

Konto zagraniczne N26
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard
 • od 3 do 5 darmowych wypłat miesięcznie ze wszystkich bankomatów (tylko 1,7% prowizji dla wypłat w innych walutach)
 • Otwarcie konta możliwe również na adres zamieszkania w Polsce

Zobacz więcej: Oferta banku N26!

Konto w Euro za granicą bez opłat

Bunq to młody bank holenderski, oferujące m.in. kartę płatniczą bunq travel. Jej funkcjonalność zbliżona jest do tego, jakie posiada zwykłe konto bankowe. Właściciel może wpłacać na podany numer IBAN pieniądze, które objęte są wówczas holenderskimi gwarancjami bankowymi. Za wypłaty pobierana jest opłata w wysokości jedynie 0,99 EUR. Obok konta Travel, bank bunq oferuje również konta bankowe z możliwością otwarcia maks. 25 podkont z indywidualnymi numberami IBAN NL. Więcej na temat oferty znajdziecie Państwo w artykule ➤ Konto w banku bunq.

N26 to powstały w 2013 roku bank internetowy z siedzibą w Berlinie. Oferuje on konto bankowe zoptymalizowane do obsługi na smartfonie. Obok darmowego prowadzenia rachunku, klienci otrzymują również darmową kartę Mastercard, za pomocą której mogą dokonywać wypłat ze wszystkich bankomatów bez prowizji. Więcej informacji na temat oferty banku N26, znaleźć możecie Państwo w naszym oddzielnym artykule ➤ Konto w banku N26.

Transakcje Euro bez przewalutowania

Największą zaletą posiadania konta walutowego w Euro to brak operacji przewalutowania i związanych z nią prowizji w przypadku otrzymania środków pieniężnych w tejże walucie lub dokonywania w niej zakupów. Jednolity system płatności SEPA umożliwia co prawda bezproblemowe przelewanie środków pieniężnych wewnątrz Unii Europejskiej, jednakże w przypadku otrzymania przelewu w Euro na rachunek rozliczeniowy prowadzony w PLN, bank dokonuje przewalutowania kwoty po wyznaczonym przez siebie (zwykle zaniżonym) kursie. W przypadku dokonywania transakcji w obcej walucie (za pomocą przelewu, bądź płatności kartą płatniczą za granicą) doliczana jest zazwyczaj dodatkowa opłata manipulacyjna, której wysokość uzależniona jest od całkowitej kwoty transakcji. Stałe wahania kursów wymiany sprawiają dodatkowo, że nigdy nie jesteśmy pewni, jaką kwotę ostatecznie przyjdzie nam zapłacić.

Posiadacze wyżej wymienionych kont nie mają tych problemów. Bezproblemowo możemy również wysyłać pieniądze na konta w Polsce lub innych krajach. Atrakcyjne warunki przewalutowania pozwolą nam wówczas zaoszczędzić spore opłaty pobierane w takiej sytuacji przez tradycyjne banki.

Konto walutowe a pensja za granicą

W obrębie Unii Europejskiej (oraz w kilku dodatkowych krajach jak Norwegia, Islandia czy też Szwajcaria) obowiązuje Jednolity Obszar Płatności SEPA. Oznacza to, iż osoba podejmująca pracę za granicą może swobodnie decydować, w którym kraju znajdować się będzie konto bankowe, na które przelewane będzie wynagrodzenie. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie  w pierwszych tygodniach pobytu za granicą, gdy otwarcie konta w miejscowym banku wiąże się z dodatkowymi formalnościami, np. koniecznością meldunku.

Dzięki wydanej do konta karcie płatniczej możliwe jest również bezproblemowe wypłacanie zgromadzonych środków pieniężnych w bankomatach danego kraju. 

Konto walutowe do zakupów w internecie

Kolejnym praktycznym zastosowaniem dla konta prowadzonego w obcej walucie jest oczywiście dokonanie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Ubrania, sprzęt elektroniczny, a nawet książki i płyty często są tańsze niż w polskich sklepach – i to nawet pomimo ewentualnych dodatkowych opłat związanych z wysyłką towaru.
Konto walutowe za granicą pozwoli nam uniknąć niekorzystnych kursów wymiany walut, z którymi mamy do czynienia w przypadku płacenia za pomocą karty kredytowej prowadzonej w złotówkach lub korzystaniem z systemów płatnicznych typu Paypal. 

Konto za granicą a bezpieczeństwo

Banki podlegają jurysdykcji sądów krajów, w oparciu o licencje których działają. Oznacza to, że pieniądze, które przykładowo powierzymy bankowi bunq, będą podlegać przepisom prawa holenderskiego i wyrokom tamtejszych sądów, podobnie jak środki znajdujące się na koncie N26 będą podlegać przepisom prawa i wyrokom sądów niemieckich. Tylko one mogą zdecydować o zajęciu środków pieniężnych znajdujących się na koncie.

Środki pieniężne znajdujące się na koncie objęte są również gwarancjami bankowymi do kwoty 100.000 EUR na klienta. Gwarantem jest w przypadku konta bunq – Holandia, a w przypadku N26 – Niemcy.

Konto bunq

Karta bunq Travel:

 • 0 Euro za prowadzenie (jedynie 9,99 EUR za wydanie)
 • 0% prowizji za przewalutowanie
 • 0,99 Euro za wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie
 • Możliwość otwarcia na adres w Polsce

Zobacz więcej: Oferta banku bunq!

Konto zagraniczne N26
 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę Mastercard
 • od 3 do 5 darmowych wypłat miesięcznie ze wszystkich bankomatów (tylko 1,7% prowizji dla wypłat w innych walutach)
 • Otwarcie konta możliwe również na adres zamieszkania w Polsce

Zobacz więcej: Oferta banku N26!

Macie Państwo dalsze pytania odnośnie kont bankowych za granicą? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub skorzystać z naszego formularza kontaktowego.