Mieszkania w Niemczech

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”Section” fullwidth=”on” specialty=”off” next_background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_image admin_label=”Fullwidth Image” src=”https://hype.pl/wp-content/uploads/2018/02/mieszkania-w-niemczech.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”off” border_style=”solid” use_overlay=”off” _builder_version=”3.0.92″ /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”Section” fullwidth=”off” specialty=”off” prev_background_color=”#000000″][et_pb_row admin_label=”Row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Post Title” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”off” text_orientation=”left” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font_size=”35px” parallax=”on” background_color=”rgba(255,255,255,0)” /][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

Sprawdź, gdzie znajdziesz ✅ mieszkania na wynajem w Niemczech! Zobacz poradnik dotyczący: ✅ praw lokatorów w Niemczech, ✅ sposobów na znalezienie aktualnych ofert mieszkań na wynajem, ✅ dokumentów potrzebnych do złożenia podania o wybrane mieszkanie.

Inaczej niż w Polsce, większość osób w niemieckich miastach zamieszkuje w lokach czynszowych. Podczas gdy na polskim rynku mieszkaniowym około 83% stanowią mieszkania własnościowe, w Niemczech jest to jedynie co drugie mieszkanie. Wynajem widziane w Polsce jako mniej lub bardziej tymczasowa konieczność, jest za Odrą wciąż najbardziej preferowanym modelem przez większość mieszkańców Bundesrepubliki. W ostatnich latach w największych miastach niemieckich sytuacja na rynku mieszkaniowym zaostrzyła się. Ilość dostępnych mieszkań rośnie wolniej niż zainteresowanie, przez co znalezienie pasującego lokum stało się nie lada wyzwaniem. W niniejszym artykule podpowiadamy, jakie prawa przysługują wynajmującym, gdzie znaleźć najciekawsze oferty mieszkań w Niemczech, a także jakie dokumenty wymagane są przy zawarciu umowy o wynajem.

[/et_pb_text][et_pb_code _builder_version=”3.17.5″] style=”display:block” data-ad-client=”ca-pub-5441961208591039″ data-ad-slot=”9944395983″ data-ad-format=”auto” data-full-width-responsive=”true”>[/et_pb_code][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.17.5″]

Wynajem mieszkania w Niemczech

Nie bez znaczenia dla popularności wynajmu mieszkań w Niemczech jest uregulowana sytuacja prawna lokatorów mieszkań czynszowych. Podczas gdy w Polsce lokator liczyć się musi z nagłą koniecznością wyprowadzki, w Niemczech zawierane są zazwyczaj umowy bezterminowe (znane tutaj jako: unbefristeter Vertrag). Mają one określony minimalny okres trwania (Mindestvertragslaufzeit; zazwyczaj okres roku lub dwóch), podczas którego zobowiązujemy się do pozostania w mieszkaniu, przestrzeganiu porządku (tzw. Hausordnung) oraz opłacaniu czynszu na czas. W umowie znajdować się musi m.in. wielkość mieszkania (wyrażona w metrach kwadratowych), a także dokładna informacja o wysokości czynszu (Miete):

  • Kaltmiete – to określenie dla części czynszu, jaki płacimy z samej racji zajmowania mieszkania. Pierwsza podwyżka czynszu możliwa jest dopiero 15 miesięcy od rozpoczęcia umowy najmu. W ciągu trzech lat wzrost ceny nie może przekroczyć łącznie 20%. W niektórych miastach, gdzie zaobserwowano ostry wzrost cen w ostatnich latach jak Berlin, granica została obniżona do 15%.
  • Warmmiete – to regularna miesięczna opłata za media (jak woda lub ogrzewanie) oraz inne opłaty dodatkowe związane z utrzymaniem budynku (np. odśnieżanie, ubezpieczenie lub czyszczenie budynku). Opłata ta NIE zawiera kosztów energii elektrycznej w naszym mieszkaniu. O tym, jak zarejestrować się u dostawcy energii elektrycznej, informujemy w oddzielnym artykule: Dostawcy prądu w Niemczech.

Wysokość wpłat, jakie musimy uczynić w ramach Warmmiete, mogą ulec zmianie w przypadku wzrostu cen za ogrzewanie lub stwierdzenia wyższego zużycia wody w naszym mieszkaniu. Raz do roku otrzymamy rozliczenie wszystkich kosztów, zawierające m.in. wskazanie liczników wody oraz podzielników ogrzewania w naszym mieszkaniu. W przypadku stwierdzenia wysokiej niedopłaty, wysokość miesięcznej składki może zostać podwyższona niezależnie od samego czynszu.

Przy podpisaniu umowy musimy się również liczyć z koniecznością wpłacenia kaucji jako zabezpieczenia ewentualnych zobowiązań wynikających z zaległości w płatności bądź szkód wyrządzonych w mieszkaniu. Może ona wynieść równowartość maks. trzech miesięcznych Kaltmiete. Więcej na temat kaucji oraz jak uniknąć konieczności jej płacenia dzięki poręczeniu, znaleźć można w oddzielnym artykule: Kaucja za mieszkanie w Niemczech.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.17.5″]

Jak szukać mieszkania w Niemczech

W ciągu kilku ostatnich lat sytuacja na rynku mieszkań na wynajem w Niemczech znacznie zaostrzyła się. Największe miasta niemieckie jak Berlin, Hamburg czy Monachium od kilku lat notują stały napływ nowych mieszkańców. Mimo prawdziwego boomu budowlanego w niemieckich aglomeracjach, rynek nie jest w stanie zaspokoić wzrastającego popytu. W samym tylko Berlinie w ciągu niespełna 10 lat ceny wynajmu wzrosły średnio o połowę!

Z tego względu musimy liczyć się z jednej strony z wyższymi cenami, z drugiej z dłuższym czasem, jaki przyjdzie nam na poszukiwanie odpowiedniego mieszkania. Z pomocą przychodzą nam portale specjalizujące się w ogłoszeniach mieszkań na wynajem jak Immobilienscout24 albo Immonet. Za ich pomocą możemy sprecyzować nasze preferencje odnośnie poszukiwanego mieszkania (lokalizacja, metraż, maks. cena), a następnie zapisać konfigurację i otrzymać regularnie nowe oferty mieszkań, które spełniają nasze wymagania.

[/et_pb_text][et_pb_code _builder_version=”3.17.5″ text_orientation=”center” disabled_on=”on|on|on” disabled=”on”] [/et_pb_code][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.17.5″ disabled_on=”on|on|on” disabled=”on”]

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o nowych mieszkaniach, należy przejść do formularza rejestracyjnego, podać swój adres e-mail oraz hasło (rejestracji można też dokonać za pomocą konta Facebook), a następnie kliknąć w link aktywujący konto, znajdujący się w wiadomości zwrotnej. Następnie należy udać się na portal i skorzystać z tamtejszej wyszukiwarki podając:

  • lokalizację, w której poszukujemy mieszkania (można podać nazwę miasta, bądź ograniczyć wyniki do wybranej dzielnicy)
  • budżet, jaki chcemy maksymalnie przeznaczyć na Kaltmiete
  • minimalną wielkość mieszkania
  • minimalną ilość pokoi

Aby zapisać wyniki wyszukiwania, należy kliknąć w funkcję Suche speichern. W ustawieniach naszego profilu mamy wówczas możliwość zdecydować, jak często podane oferty będą wysyłane nam przez e-mail bądź na nasze konto Facebook. Standardowo otrzymywać będziemy powiadomienia trzy razy dziennie, możemy jednakże zwiększyć częstotliwość do cogodzinnej aktualizacji, bądź ograniczyć do jednej wiadomość e-mail lub też zrezygnować całkowicie z powiadomień:

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

Mieszkania w Niemczech dla Polaka – wymagania

Chcąc wynająć mieszkanie w Niemczech, musimy liczyć się z koniecznością przedstawienia informacji dotyczącej naszego zatrudnienia, zarobków oraz ogólnej zdolności kredytowej. Wybierając się na oglądanie mieszkania podczas tzw. Besichtigungstermin warto zabrać ze sobą teczkę z dokumentami zawierającymi takie dokumenty jak:

[/et_pb_text][et_pb_toggle title=”Kwestionariusz” open=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

Spółdzielnia, bądź firma oferująca mieszkania na wynajem, bardzo często udostępnia na swojej stronie formularz ankiety z podstawowymi pytania dotyczącymi potencjalnego lokatora oraz jego rodziny tudzież innych osób chcących zamieszkać w danym mieszkaniu. Jeśli formularz nie jest dostępny przed terminem prezentacji mieszkania, zazwyczaj jest on rozdawany przez maklera na miejscu podczas oglądania lokalu. Obok pytań odnośnie naszych danych osobowych, daty urodzenia i zatrudnienia, mogą się również pojawić zapytania nt. zwierząt domowych lub palenia tytoniu.

[/et_pb_toggle][et_pb_toggle title=”Kopia umowy pracy” open=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

Jednym z najważniejszych kwestii decydujących o przyznaniu mieszkania bądź jego odmowie jest nasza sytuacja finansowa, a co się z tym wiąże – kwestia zatrudnienia. Warto zatem, obok informacji o wysokości zarobków, dołączyć kopię naszej umowy o pracę lub przynajmniej wyciąg z konta bankowego potwierdzający otrzymanie wynagrodzenia. Właściciele lub zarządcy mieszkania zapewne będą zwracali uwagę na to, czy jesteśmy już poza okresem próbnym oraz na jaki czas jesteśmy zatrudnieni. Jeśli pobieramy świadczenia socjalne, warto dołączyć kopie potwierdzające ich otrzymywanie.

[/et_pb_toggle][et_pb_toggle title=”Wyciąg Schufa-Auskunft” open=”off” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

Informacja o naszej zdolności kredytowej z Schufa Auskunft jest niezbędnym elementem każdej aplikacji o nowe mieszkanie. Jeśli mamy zaległości związane z dotychczasowym mieszkaniem lub z powodu niezapłaconych rachunków za zamówione usługi i produkty, przydział mieszkania może okazać się niemożliwy. Zgłoszenia bez kopii wyciągu z Schufa nie są zazwyczaj w ogóle brane pod uwagę. Wyciąg Schufa można zamówić tutaj przez internet w kilka minut!

[/et_pb_toggle][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

Ubiegając się o mieszkanie, musimy spodziewać się ostrej konkurencji innych osób starających się o to samo lokum. Z tego względu warto zadbać o wyżej wymienione dokumenty, zanim rozpoczniemy starania o nowe mieszkanie. Wielu kandydatów swoje teczki z podaniem oddaje już bowiem w ręce maklera podczas oglądania mieszkania.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”on” border_color=”#eca400″ border_style=”dotted” custom_padding=”10px|10px|10px|10px” border_width=”3px” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″ border_color_all=”#eca400″ border_style_all=”dotted” border_width_all=”3px”]

Macie Państwo pytanie odnośnie wynajmu mieszkań w Niemczech? Z chęcią pomożemy! Zapytania prosimy kierować na adres finanse@hype.pl, bądź za pomocą formularza kontaktowego.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.69″ background_position_1=”top_left” background_repeat_1=”no-repeat” background_position_2=”top_left” background_repeat_2=”no-repeat” make_equal=”on”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_cta _builder_version=”3.0.92″ title=”Szybka pożyczka w Niemczech?” button_text=”Zobacz oferty chwilówek!” button_url=”/finanse/chwilowki-w-niemczech/” url_new_window=”on” background_color=”#bcbcbc” use_background_color=”on” background_layout=”dark” custom_button=”on” button_bg_color=”#eca400″ button_icon_placement=”right” button_text_size__hover_enabled=”off” button_text_size__hover=”null” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover=”null” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover=”null” button_text_color__hover_enabled=”off” button_text_color__hover=”null” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover=”null” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover=”null” button_border_width__hover_enabled=”off” button_border_width__hover=”null” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover=”null” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover=”null” button_border_color__hover_enabled=”off” button_border_color__hover=”null” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover=”null” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover=”null” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover=”null” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover=”null” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover=”null” button_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover=”null” button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_one_letter_spacing__hover=”null” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover=”null” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover=”null” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover=”null” button_two_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover=”null” /][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_cta _builder_version=”3.0.92″ title=”Darmowe konto w Niemczech?” button_text=”Zobacz oferty niemieckich banków” button_url=”/finanse/konto-bankowe-w-niemczech/” url_new_window=”off” background_color=”#bcbcbc” use_background_color=”on” background_layout=”dark” border_style=”solid” custom_button=”on” button_bg_color=”#eca400″ button_icon_placement=”right” button_text_size__hover_enabled=”off” button_text_size__hover=”null” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover=”null” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover=”null” button_text_color__hover_enabled=”off” button_text_color__hover=”null” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover=”null” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover=”null” button_border_width__hover_enabled=”off” button_border_width__hover=”null” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover=”null” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover=”null” button_border_color__hover_enabled=”off” button_border_color__hover=”null” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover=”null” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover=”null” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover=”null” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover=”null” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover=”null” button_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover=”null” button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_one_letter_spacing__hover=”null” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover=”null” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover=”null” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover=”null” button_two_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover=”null” /][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text background_layout=”light” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.92″]

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]