Zaznacz stronę

Otwarcie konta w ING-DiBA – krok po kroku

Przedstawiamy instrukcje krok po kroku dla wszystkich chcących otworzyć darmowe konto w niemieckim banku ING-DiBA. Zarówno otwarcie konta, jak i jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne, o ile miesięcznie trafiać na nie będzie wynagrodzenie w wysokości co najmniej 700 Euro (dla osób poniżej 28 roku życia konto pozostaje darmowe niezależnie od wysokości wpływów na konto). Więcej informacji na temat oferty banku znaleźć można w naszym poradniku: Konto ING w Niemczech. Informacje o warunkach otwarcia rachunku bankowego w Niemczech oraz oferty innych banków są natomiast zawarte w artykule: Konto bankowe w Niemczech.
Ponieważ bank ING testuje różne formularze otwarcia konta, poniższa instrukcja może nieco odbiegać od wersji, jaką ujrzycie Państwo u siebie. Wymagane informacje pokrywają się jednakże z tymi opisanymi w naszej instrukcji. 

Rozpoczęcie

W celu rozpoczęcia procesu otwarcia konta, proszę kliknąć w następujący link:  darmowe konto ING-DiBA.

W nowym oknie lub zakładce przeglądarki otwarta zostanie strona banku. Aby przystąpić do działania, należy kliknąć na przycisk Jetzt wechseln, a na kolejnym ekranie: Einzelkonto eröffnen (jeśli chcą Państwo otworzyć rachunek tylko dla siebie), bądź Gemeinschaftskonto eröffnen (jeśli chcą Państwo otworzyć konto z małżonkiem lub małżonką).

Otwarcie konta ING w Niemczech
Otwarcie konta ING w Niemczech

Część 1: dane osobowe

Na samym wstępie bank zapyta się, czy są Państwo już jego klientami (Sind Sie bereits Kunde?), na które należy odpowiedzieć przecząco (Nein).

Następnie zapytani zostaniemy o komplet naszych podstawowych danych osobowych. W części tej należy podać m.in. miejsce zamieszkania na terenie Niemiec. Bank może się również zapytać o poprzedni adres w Niemczech. Jeśli dopiero przeprowadziliście się Państwo do Niemiec, proszę podać ten sam adres dwukrotnie. Ważne, aby podać również aktualny adres e-mail. Na ten bowiem wysłane zostaną dokumenty związane z otwarciem konta.

Część 2: podatki i zatrudnienie

W dalszej części zapytani zostaniemy o podatki płacone za granicą. Jeśli płacicie Państwo nadal podatki w Polsce lub innym kraju, należy to podać w fomularzu. Następnie zapytani zostaniemy o nasze dochody, jak i pożądaną wysokość kredytu debetowego (Dispokredit). W przypadku braku środków na koncie, dana transakcja nie zostanie odrzucona, lecz opłacona ze środków kredytu debetowego (bank pobiera z tego tytułu opłatę zgodną z tabelą oprocentowania). Do przydzielenia debetu, bank może zażądać od nas kopii wypłaty od naszego pracodawcy. Jeśli dopiero przybyliśmy do Niemiec, bądź nie posiadamy stałego miejsca zatrudnienia, zalecamy do pozostawienia 0 Euro w polu z pożądaną wysokością. Zwiększy to szanse na bezproblemowe otwarcie konta.

Część 3: podsumowanie

W ostatniej części bank poinformuje o jednoczesnym otwarciu darmowego konta oszczędnościowego, jak również poprosi nas o zapoznanie się z regulaminem usług oraz cennikiem. Należy również wyrazić zgodę na sprawdzenie naszej sytuacji finansowej w bazie SCHUFA oraz nagrywanie rozmów w przypadku kontaktu z infolinią banku. Gdy jesteśmy gotowi, należy potwierdzić naciśnięcie przycisku Konto jetzt eröffnen.

Potwierdzenie

Jeśli szybki proces sprawdzenia danych przebiegnie poprawnie, ujrzą Państwo potwierdzenie o wysłaniu wniosku o otwarcie. Klikając na przycisk Auftrag herunterladen będziecie Państwo również mieli możliwość zapisania kopii wysłanego wniosku. NIE ma potrzeby jego podpisywania ani odsyłania do banku.

 

Dalsze kroki

W dalszej części ekranu (w sekcji POSTIDENT portal), jak również w pierwszym e-mailu wysłanym przez bank znajdą Państwo link do wydrukowania formularza Postident. Należy się z nim oraz udać do najbliższego oddziału Deutsche Post w celu potwierdzenia danych osobowych (w tym celu potrzebny nam będzie paszport bądź dowód osobisty). Istnieje również możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w ramach identyfikacji video przez kamerkę internetową. Rozmowę wideo można przeprowadzić np. za pomocą smartfona, konsultant poprosi nas wówczas o ukazanie dokumentu tożsamości, aby wykonać kilka zdjęć dokumentu. Który ze sposobów identyfikacji przeprowadzimy, możemy wybrać w procesie otwarcia konta.

Po pewnym czasie powinniśmy otrzymać drugi e-mail z dokumentem PDF w załączniku. Do jego otwarcia potrzebne jest podanie hasła, którym jest kod pocztowy PLZ podany w składanym wniosku (np. 10119). W dokumencie znajdziemy numer naszego przyszłego konta.

Po dokonaniu potwierdzenia danych osobowych otrzymacie Państwo jeszcze cztery listy od banku, zawierające dostęp do internetu, telebankingu, listę iTAN jak również karty płatnicze – Visa i Maestro.

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z założeniem konta ING DiBa? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub poprzez formularz kontaktowy.