Zaznacz stronę

Otwarcie konta w ING-DiBA – krok po kroku

Przedstawiamy instrukcje krok po kroku dla wszystkich chcących otworzyć darmowe konto w niemieckim banku ING-DiBA. Zarówno otwarcie konta, jak i jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne, o ile miesięcznie trafiać na nie będzie wynagrodzenie w wysokości co najmniej 700 Euro (dla osób poniżej 28 roku życia konto pozostaje darmowe niezależnie od wysokości wpływów na konto). Więcej informacji na temat oferty banku znaleźć można w naszym poradniku: Konto ING w Niemczech. Informacje o warunkach otwarcia rachunku bankowego w Niemczech oraz oferty innych banków są natomiast zawarte w artykule: Konto bankowe w Niemczech.
Ponieważ bank ING testuje różne formularze otwarcia konta, poniższa instrukcja może nieco odbiegać od wersji, jaką ujrzycie Państwo u siebie. Wymagane informacje pokrywają się jednakże z tymi opisanymi w naszej instrukcji.

Rozpoczęcie

W celu rozpoczęcia procesu otwarcia konta, proszę kliknąć w następujący link:  darmowe konto ING-DiBA.

W nowym oknie lub zakładce przeglądarki otwarta zostanie strona banku. Aby przystąpić do działania, należy kliknąć na przycisk Einzelkonto eröffnen (jeśli chcą Państwo otworzyć rachunek tylko dla siebie), bądź Gemeinschaftskonto eröffnen (jeśli chcą Państwo otworzyć konto z małżonkiem lub małżonką).

Otwarcie konta ING w Niemczech

Część 1: dane osobowe

Na samym wstępie bank zapyta się, czy są Państwo już jego klientami (Sind Sie bereits Kunde?), na które należy odpowiedzieć przecząco (Nein).

Następnie zapytani zostaniemy o komplet naszych podstawowych danych osobowych. W części tej należy podać m.in. miejsce zamieszkania na terenie Niemiec. Bank może się również zapytać o poprzedni adres w Niemczech. Jeśli dopiero przeprowadziliście się Państwo do Niemiec, proszę podać ten sam adres dwukrotnie. Ważne, aby podać również aktualny adres e-mail. Na ten bowiem wysłane zostaną dokumenty związane z otwarciem konta.

Część 2: podatki i zatrudnienie

W dalszej części zapytani zostaniemy o podatki płacone za granicą. Jeśli płacicie Państwo nadal podatki w Polsce lub innym kraju, należy to podać w fomularzu. Następnie zapytani zostaniemy o nasze dochody, jak i pożądaną wysokość kredytu debetowego (Dispokredit). W przypadku braku środków na koncie, dana transakcja nie zostanie odrzucona, lecz opłacona ze środków kredytu debetowego (bank pobiera z tego tytułu opłatę zgodną z tabelą oprocentowania). Do przydzielenia debetu, bank może zażądać od nas kopii wypłaty od naszego pracodawcy. Jeśli dopiero przybyliśmy do Niemiec, bądź nie posiadamy stałego miejsca zatrudnienia, zalecamy do pozostawienia 0 Euro w polu z pożądaną wysokością. Zwiększy to szanse na bezproblemowe otwarcie konta.

Część 3: podsumowanie

W ostatniej części bank poinformuje o jednoczesnym otwarciu darmowego konta oszczędnościowego, jak również poprosi nas o zapoznanie się z regulaminem usług oraz cennikiem. Należy również wyrazić zgodę na sprawdzenie naszej sytuacji finansowej w bazie SCHUFA oraz nagrywanie rozmów w przypadku kontaktu z infolinią banku. Gdy jesteśmy gotowi, należy potwierdzić naciśnięcie przycisku Konto jetzt eröffnen.

Potwierdzenie

Jeśli szybki proces sprawdzenia danych przebiegnie poprawnie, ujrzą Państwo potwierdzenie o wysłaniu wniosku o otwarcie. Klikając na przycisk Auftrag herunterladen będziecie Państwo również mieli możliwość zapisania kopii wysłanego wniosku. NIE ma potrzeby jego podpisywania ani odsyłania do banku.

 

Dalsze kroki

W dalszej części ekranu (w sekcji POSTIDENT portal), jak również w pierwszym e-mailu wysłanym przez bank znajdą Państwo link do wydrukowania formularza Postident. Należy się z nim oraz udać do najbliższego oddziału Deutsche Post w celu potwierdzenia danych osobowych (w tym celu potrzebny nam będzie paszport bądź dowód osobisty). Istnieje również możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w ramach identyfikacji video przez kamerkę internetową. Rozmowę wideo można przeprowadzić np. za pomocą smartfona, konsultant poprosi nas wówczas o ukazanie dokumentu tożsamości, aby wykonać kilka zdjęć dokumentu. Który ze sposobów identyfikacji przeprowadzimy, możemy wybrać w procesie otwarcia konta.

Po pewnym czasie powinniśmy otrzymać drugi e-mail z dokumentem PDF w załączniku. Do jego otwarcia potrzebne jest podanie hasła, którym jest kod pocztowy PLZ podany w składanym wniosku (np. 10119). W dokumencie znajdziemy numer naszego przyszłego konta.

Po dokonaniu potwierdzenia danych osobowych otrzymacie Państwo jeszcze cztery listy od banku, zawierające dostęp do internetu, telebankingu, listę iTAN jak również karty płatnicze – Visa i Maestro.

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z założeniem konta ING DiBa? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub poprzez formularz kontaktowy.