Otwarcie konta ING w Niemczech – krok po kroku

Zaktualizowano: 26 kwietnia 2023
Otwarcie konta ING Niemcy

Zobacz, jak otworzyć darmowe konto ING w Niemczech krok po kroku przez internet – ✅ nawet 0 EUR za prowadzenie ✅ 0 EUR za kartę Visa ✅ 0 EUR za przelewy SEPA.

Przedstawiamy instrukcje krok po kroku dla wszystkich chcących otworzyć darmowe konto w niemieckim banku ING (znanym wcześniej jako ING DiBa). Zarówno otwarcie konta, jak i jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne, o ile miesięcznie trafiać na nie będzie wynagrodzenie w wysokości co najmniej 700 Euro (dla osób poniżej 28 roku życia konto pozostaje darmowe niezależnie od wysokości wpływów na konto). Więcej informacji na temat oferty banku znaleźć można w naszym poradniku ➤ Konto ING w Niemczech.

Informacje o warunkach otwarcia rachunku bankowego w Niemczech oraz oferty innych banków są natomiast zawarte w artykule ➤ Konto bankowe w Niemczech.

Jak otworzyć konto ING w Niemczech?

W celu rozpoczęcia procesu otwarcia konta ING w Niemczech, proszę kliknąć w następujący link:

W nowym oknie lub zakładce przeglądarki otwarta zostanie strona banku. Aby przystąpić do działania, należy kliknąć na przycisk Girokonto eröffnen (jeśli chcą Państwo otworzyć rachunek tylko dla siebie), bądź Gemeinschaftskonto eröffnen (jeśli chcą Państwo otworzyć konto z małżonkiem lub małżonką).

Otwarcie konta ING Niemcy

Otwarcie konta ING w Niemczech: krok 1 – dane osobowe i adres zamieszkania

Na samym wstępie bank zapyta się, czy są Państwo nowymi klientami banku. Jeśli to prawda, należy odpowiedzieć: “Ja, ich bin neu“.

Jak otworzyć konto ING DiBa

Następnie zapytani zostaniemy o komplet naszych podstawowych danych osobowych. Do otwarcia konta ING w Niemczech potrzebny nam będzie niemiecki numer komórkowy, który należy podać zaczynając od prefiksu 01xx. Zapytani zostaniemy również o nasz adres e-mail. Ważne, aby adres był poprawny, gdyż tam właśnie wysłane zostaną dokumenty związane z otwarciem konta.

Konto ING w Niemczech dla Polaków

Po zatwierdzeniu danych będziemy musieli podać nasz adres zamieszkania na terenie Niemiec. Bank może się również zapytać o poprzedni adres w Niemczech, jeśli pod obecnym mieszkamy od mniej niż roku. Jeśli dopiero przeprowadziliście się Państwo do Niemiec, proszę podać ten sam adres dwukrotnie.

ING w Niemczech otwarcie konta

Po wpisaniu i zatwierdzeniu danych, poproszeni zostaniemy raz jeszcze o sprawdzenie ich poprawności. Jeśli zakradł się jakiś błąd, proszę kliknąć “Korrigieren” i poprawić podane informacje. Jeśli jest wszystko w porządku, przechodzimy dalej klikając w “Weiter“.

Otwarcie konta ING w Niemczech: krok 2 – wybór kart

W kolejnym kroku zapytamy zostaniemy, jakie karty płatnicze chcemy otrzymać do naszego konta.

Standardowo wydawana karta Visa Debit umożliwia wypłatę gotówki z bankomatów, płatności online oraz płatności gotówkowe we wszystkich sklepach akceptujących karty ze znakiem Visa. Jeśli jednak chcemy otrzymać dodatkowo Girocard (tzw. EC-Karte), możemy zamówić ją jako dodatkową kartę za 0,99 EUR miesięcznie

ING Niemcy po polsku

Otwarcie konta ING w Niemczech: krok 3 – obywatelstwo i zatrudnienie

Dalej zapytani zostaniemy o datę urodzin, kraj urodzenia jak i nasze obywatelstwo. Ponadto zapytani zostaniemy o stan cywilny, a także rodzaj zatrudnienia (dla umowy o pracę wybierz Angestellt), od kiedy pracujemy u aktualnego pracodawcy (w formacie miesiąc i rok), a także w jakiej branży jesteśmy.

Jak otworzyć konto ING w Niemczech

Odnośnie zatrudnienia i podatków zapytani poproszeni zostaniemy również o nasz niemiecki numer podatkowy. Ten 11-cyfrowy numer znajduje się np. na rozliczeniu od naszego pracodawcy. Jeśli mamy go pod ręką, wybieramy odpowiedź twierdzącą i podajemy go jako odpowiedź na pierwsze pytanie. Jeśli nie, możemy to uczynić później, najpóźniej jednak w ciągu 6 miesięcy od otwarcia naszego konta ING w Niemczech.

Kolejna kwestia dotyczy płacenia podatków poza Niemcami. Jeśli płacimy podatki również w innych krajach (np. w Polsce), należy odpowiedzieć na drugie pytanie twierdząco, a następnie podać te kraje wraz z numerami podatkowymi.

Otwarcie konta ING Niemcy

Otwarcie konta ING w Niemczech: krok 4 – limit debetowy

Po zatwierdzeniu tych danych, ING w Niemczech zapyta się nas o limit debetowy (Dispo) dla naszego konta. Bank oferuje przyznanie do 500 EUR limitu debetowego dla naszego konta, co będzie pozwalać na zadłużenie konta do tej kwoty, jeśli zabraknie nam pieniędzy do opłacenia niektórych transakcji. Informacje o aktualnym oprocentowaniu znajduje się na oficjalnej stronie ING.

Jeśli zdecydujemy się na limit debetowy, konieczne będzie podanie wysokości miesięcznych dochodów netto oraz odpowiedzenie na pytanie o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Wniosek o limit debetowy można zgłosić również w późniejszym czasie, dlatego możemy też wybrać opcję “Später vielleicht” i zająć się tym na spokojnie po otwarciu konta.

ING Niemcy po polsku

Otwarcie konta ING w Niemczech: krok 5 – dokumenty i wysłanie wniosku

Na zakończenie musimy potwierdzić fakt zapoznania się ze wszystkimi przedstawionymi dokumentami odnośnie warunków świadczenia usług ING w Niemczech. Aby wysłać wniosek, należy kliknąć na przycisk Konto eröffnen (kostenpflichtig).

Otwarcie rachunku bankowego ING w Niemczech

Otwarcie konta ING w Niemczech: krok 6 – identyfikacja osobowa

To już niemal wszystko! W celu aktywacji, pozostaje nam już identyfikacja osobowa. Możemy ją przeprowadzić w ramach rozmowy wideo z konsultantem, bądź też w ramach procesu PostIdent. W celu wyboru sposobu identyfikacji, klikamy w przycisk Zum POSTIDENT Portal, a w następnym kroku dokonujemy wyboru. Link do portalu otrzymamy również na nasz adres e-mail, w związku z czym proces możemy zakończyć w późniejszym okresie.

Rozmowa wideo z konsultantem to najszybszy sposób na aktywację konta. Do jej przeprowadzenia konieczne jest zainstalowanie na naszym smartfonie darmowej aplikacji POSTIDENT App na telefony Android lub iOS, a następnie podanie numeru identyfikacji (tzw. Vorgangsnummer), jaki widoczny jest na ekranie po wyborze tego sposobu identyfikacji. W czasie rozmowy poproszeni zostaniemy o odpowiedzenie na kilka prostych pytań, a także przedstawienie aktualnego dowodu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). Rozmowę można przeprowadzić w j. niemieckim lub angielskim.

Proces PostIdent odbywa się w wybranym przez Państwa oddziale Deutsche Post. Tutaj konieczne jest wydrukowanie kuponu (dostępny po wyborze tej opcji w POSTIDENT Portal), a także przedłożenie dokumentu tożsamości. Pracownik dokona spisania danych osobowych, a następnie poprosi nas o złożenie podpisu na formularzu. Proces ten jest darmowy, a jego koszta ponosi bank ING w Niemczech.

Identyfikacja osobowa ING Niemcy
Aktywacja konta iNG w NIemczech

Po poprawnej weryfikacji danych otrzymamy wiadomość e-mail z dokumentem PDF w załączniku. Do jego otwarcia potrzebne jest podanie hasła, którym jest kod pocztowy PLZ podany w składanym wniosku (np. 10119). W dokumencie znajdziemy numer naszego przyszłego konta.

Tradycyjną pocztą otrzymamy natomiast listy zawierające dostęp do internetu, telebankingu, a także naszą kartę płatniczą ING Visa Debit.