Otwarcie konta w ING-DiBA – krok po kroku

Przedstawiamy instrukcje krok po kroku dla wszystkich chcących otworzyć darmowe konto w niemieckim banku ING-DiBA. Zarówno otwarcie konta, jak i jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne. Więcej szczegółów odnośnie aktualnej oferty przeczytać można w naszym poradniku Konto bankowe w Niemczech.
Poniższa instrukcja może nieco odbiegać od wersji, jaką zaprezentuje Państwu bank w formularzu. Wymagane informacje pokrywają się jednakże z tymi opisanymi w naszej instrukcji.

Rozpoczęcie

W celu rozpoczęcia procesu otwarcia konta, proszę kliknąć w następujący link:  darmowe konto ING-DiBA.

W nowym oknie lub zakładce przeglądarki otwarta zostanie strona banku. Aby przystąpić do działania, należy kliknąć na przycisk Konto für mich eröffnen, a następnie jako rozwinięcie Ich bin neu hier znajdujący się w środkowej części ekranu.

Krok 1: Dane osobowe

Na początek zapytani zostaniemy o nasze dane osobowe oraz (w przypadku chęci wspólnego prowadzenia konta) dane małżonki bądź małżonka.

Krok 2: Finanse

W kolejnym kroku poproszeni zostaną Państwo o podanie informacji nt. swojej aktualnej sytuacji finansowej oraz zawodowej.

Krok 3: Limit debetu

Na podstawie podanych informacje odnośnie zatrudnienia, bank pokazuje wstępną wysokość debetu, jaki może zostać przyznany w ramach otwarcia konta. W przypadku braku środków na koncie, dana transakcja nie zostanie odrzucona, lecz opłacona ze środków kredytu debetowego (bank pobiera z tego tytułu opłatę zgodną z tabelą oprocentowania). Do przydzielenia debetu, bank może zażądać od nas kopii wypłaty od naszego pracodawcy. Jeśli dopiero przybyliśmy do Niemiec, bądź nie posiadamy stałego miejsca zatrudnienia, zalecamy do pozostawienia 0 Euro w polu z pożądaną wysokością. Zwiększy to szanse na bezproblemowe otwarcie konta.

Krok 4: Podsumowanie

Przed wysłaniem wniosku, pokazane zostaną raz jeszcze wszystkie podane w nim dane. W przypadku chęci poprawy części danych, wystarczy kliknąć na odnośnik ändern we właściwej części wniosku.

Przed wysłaniem wniosku należy również zapoznać się z regulaminem oraz cennikiem banku (potwierdzamy to poprzez zaznaczenie pola w dolnej części strony), a także wyrazić zgodę na sprawdzenie naszej sytuacji finansowej w bazie SCHUFA. Gdy jesteśmy gotowi, należy potwierdzić naciśnięcie przycisku Übernehmen.

Krok 5: Wydrukowanie wniosku

Po chwili bank poinformuje o wyniku sprawdzenia naszych danych w SCHUFA. W większości przypadków decyzja powinna być pozytywna. Może się jednak zdarzyć, że jeśli dopiero przybyliśmy do Niemiec, system nie będzie mógł dać jednoznacznej odpowiedzi (jak w przykładzie poniżej) i bank dokona dodatkowego sprawdzenia po otrzymaniu wniosku.

W obu przypadkach konieczne będzie odesłanie podpisanego wniosku o otwarcie konta. Jeśli chcemy dokonać tego chcemy samodzielnie, wystarczy kliknąć przycisk Antrag ausdrucken. Jeśli nie mamy dostępu do drukarki lub wystąpią problemy z wydrukiem, można też wystąpić o wysłanie dokumentów przez bank – w tym celu należy kliknąć link poniżej przycisku – Technische Probleme beim Ausdruck?

Istnieje również możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w ramach identyfikacji video przez kamerkę internetową. W tym celu należy kliknąć przycisk Zum POSTIDENT Portal. W przypadku zagranicznych dokumentów tożsamości może się jednak zdarzyć, że mimo wszystko będziemy musieli dokonać identyfikacji w oddziale Deutsche Post.

W celu dokonania potwiedzenia tożsamości na poczcie, formularz Post-Ident należy zabrać go wraz z podpisanym wnioskiem o otwarcie oraz dowodem osobistym do najbliższego oddziału Deutsche Post. Proces ten (podobnie jak wysłanie wniosku) jest dla Państwa bezpłatny, jego koszta pokrywa bank ING-DiBA.

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z założeniem konta w niemieckim banku? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl