Dostawcy gazu w Niemczech

Zaktualizowano: 25 września 2023
Ceny gazu w Niemczech

Znajdź najtańszego dostawcę gazu w Niemczech ➤ porównaj taryfy, ✅ podaj średnie roczne zużycie energii i ✅ zmień dostawcę gazu w kilka minut! 

Niewiele osób po przeprowadzce do Niemiec zdaje sobie sprawę z tego, że mają możliwość wyboru operatora dostarczającego energię do naszego mieszkania. W naszym oddzielnym poradniku podpowiedzieliśmy, jak zarejestrować prąd w Niemczech i wybrać dostawcę energii elektrycznej, który pozwoli nam zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset Euro rocznie w porównaniu do domyślnego operatora w naszym miejscu zamieszkania. Taką samą możliwość mamy w przypadku gazu, a oszczędność może być jeszcze większa, jeśli gaz używany jest do ogrzewania wody oraz pomieszczeń.

Gaz w Niemczech

Chociaż kuchenki gazowe nie są tak popularne w Niemczech jak w Polsce, gaz ziemny pozostaje ważnym źródłem energii używanym przez wiele niemieckich gospodarstw domowych. W mieszkaniach i domach wyposażonych w dostęp do gazu używany jest on często nie tylko do gotowania, ale również do ogrzewania oraz podgrzewania wody. Miesięczne opłaty za zużycie gazu mogą tym samym być jednym z głównych wydatków, jakie przyjdzie nam ponosić z tytułu mieszkania w Niemczech.

Tym ważniejsze, abyśmy dokonali odpowiedniego wyboru dostawcy gazu ziemnego w Niemczech. Inaczej niż w Polsce, gdzie skazani jesteśmy na dostawy tylko jednego operatora, liberalizacja rynku energii w Niemczech daje nam możliwość wyboru firmy dostarczającej gaz ziemny do naszego mieszkania lub domu. Cały proces wyboru operatora przeprowadzić można przez internet w ciągu kilku minut. Nowy dostawca gazu w Niemczech zajmie się na nasze życzenie wypowiedzeniem umowy u dotychczasowego dostawcy, dzięki czemu zmiana dostawcy nie będzie od nas wymagać zbyt wielu czynności.

Ceny gazu w Niemczech

Ceny gazu ziemnego w Niemczech zależą nie tylko od dostawcy gazu, ale również regionu w Niemczech, w którym mieszkamy. Wynika to z faktu pobierania różnych opłat i podatków związanych z korzystaniem z sieci dostawczej. Ile kosztuje gaz w Niemczech? W związku z wojną w Ukrainie oraz ograniczonymi dostawami gazu z Rosji, również na rynku niemieckim ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosły znacząco, szczególnie w porównaniu do cen w poprzednich latach. Poniżej przedstawiamy średnią opłatę za 1kwh energii (tzw. Arbeitspreis), która jest główną składową miesięcznej opłaty za gaz ziemny w Niemczech:

RokCena gazu za 1 kWh w EUR
20090,0706
20100,0637
20110,0663
20120,0677
20130,0663
20140,0652
20150,0626
20160,0589
20170,0573
20180,0581
20190,0617
20200,0597
20210,0706
20220,1221

Gaz w Niemczech – porównanie taryf

Poniżej przedstawiamy wyszukiwarkę taryf dla gazu dostępnych w Państwa miejscu zamieszkania. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać kod pocztowy, a także podać średnie roczne zużycie gazu w kwh (1 m³ to ok. 10 kwh). Można tutaj wskazać jedną z zaproponowanych ilości, bądź wybrać pozycję Anderer Wert i wpisać własną wartość.

Informacje o średniej wysokości zużycia gazu mogą Państwo uzyskać u właściciela domu lub mieszkania, które Państwo wynajmują. Jeśli mieszkają Państwo pod wskazanym adresem dłużej, znajdziecie je również w rocznym rozliczeniu zużycia gazu ziemnego od dotychczasowego dostawcy.

Kalkulator gazu w Niemczech

Po wpisaniu kodu pocztowego oraz przewidywalnego rocznego zużycia otrzymamy w nowym oknie listę dostawców gazu ziemnego, posegregowaną według szacowanych opłat za pierwszy rok dostaw. Lista zawiera dodatkowe informacje, które widoczne są po kliknięciu lub najechaniu na daną ofertę kursorem, w tym m.in.:

  • Opłata stała (Grundpreis) – będąca stałą miesięczną opłatą z tytułu korzystania z gazu ziemnego. Zawarte są w niej m.in. opłaty z tytułu korzystania z sieci gazowej oraz koszty obsługi klienta. Musimy ją płacić przez cały okres umowy o dostawy gazu w Niemczech, niezależnie od tego, czy z gazu korzystamy czy nie.
  • Opłata za zużyty gaz wyrażoną w kwh (Arbeitspreis) – to cena, jaką zapłacimy za każdą zużytą kilowatogodzinę energii. Podawana jest ona w Eurocentach.

Na podstawie podanego zużycia, obliczony zostanie spodziewana miesięczna opłata pobierana przez dostawcę (tzw. Abschlag). Obok powyższych informacji, znajdziecie Państwo również informację odnośnie ewentualnych premii dla nowych klientów wypłacanych przez dostawców gazu ziemnego w Niemczech. To jednorazowe premie wypłacane klientom, którzy zmienili operatora i w ostatnich miesiącach nie byli jeszcze klientami danego operatora. Do najczęściej spotykanych premii zaliczamy:

  • Premia dla nowych klientów (Neukundenbonus) – to premia, którą nowy klient otrzymuje zazwyczaj po upływie pierwszego roku dostaw gazu ziemnego. Wypłacana jest ona przy okazji rocznego rozliczenia.
  • Premia natychmiastowa (Sofortbonus) – to premia wypłacana najczęściej w ciągu 4-6 tygodni od momentu rozpoczęcia dostaw gazu w Niemczech.

Proszę mieć na uwadze, że premie są zazwyczaj jednorazowe. W przypadku pozostania u danego operatora dłużej niż rok, opłaty za pobieranie gazu ziemnego mogą znacznie wzrosnąć. Z tego względu zachęcamy do regularnej zmiany dostawcy gazu ziemnego w Niemczech, aby móc dalej korzystać z premii przysługujących nowym klientom. 

Zmiana dostawcy gazu w Niemczech

Po wybraniu jednej z ofert poproszeni zostaniemy o podanie kilku dodatkowych informacji, m.in. numeru naszego licznika na gaz (widoczny jest on na samym urządzeniu lub np. na rocznym rozliczeniu od naszego dotychczasowego dostawcy gazu ziemnego). W przypadku zmiany operatora, konieczne będzie podanie również nazwy dotychczasowego dostawcy gazu oraz numeru klienta (znajdziemy go na naszym rozliczeniu). Jeśli chcemy, aby nowy dostawca wypowiedział dotychczasową umowę, poproszeni zostaniemy również o podanie terminu, od którego nowa umowa ma obowiązywać. Jeśli sami wypowiedzieliśmy już starą umowę, konieczne będzie podanie terminu jej zakończenia. Nowy dostawca gazu poprosi nas również o podanie numeru IBAN konta bankowego w Niemczech, z którego pobierana będzie miesięczna opłata.

Po złożeniu wniosku otrzymamy raz jeszcze podsumowanie warunków nowej umowy. Po kilku dniach nowy niemiecki dostawca gazu ziemnego zgłosi się do nas z informacją, czy rozpoczęcie nowej umowy we wskazanym terminie jest możliwe. Informacja przesłana zostanie na wskazany adres e-mail lub pocztą tradycyjną.

Dostawcy gazu w Niemczech

Czy znaleźli Państwo wszystkie informacje związane z dostawami gazu w Niemczech? Zachęcamy do oceny niniejszego poradnika i podzielenia się z nami opinią na temat naszego artykułu.

Kliknij w gwiazdki, aby ocenić ofertę

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów 27

Bądź pierwszą osobą, która zagłosuje!