Internet stacjonarny w Niemczech

Zaktualizowano: 22 grudnia 2021
Internet w Niemczech

Internet domowy w Niemczech ➤ sprawdź aktualne oferty ⭐ wybierz operatora, ⭐ dopasuj taryfę i ⭐ zamów stały dostęp bez limitu danych w 5 minut!

Internet stacjonarny pozostaje najpopularniejszym sposobem dostępu do wirtualnej sieci w Niemczech. W naszym przewodniku informujemy, jakie rodzaje i prędkości łącz są dostępne, a także informujemy o formalnościach związanych z założeniem internetu w miejscu zamieszkania.
Mimo rosnącej popularności internetu mobilnego w Niemczech, stacjonarne łącza stałe nadal pozostają najbardziej popularnym sposobem surfowania po internecie za Odrą. Duża dostępność, w większości przypadku brak limitu przesyłanych danych, a także relatywnie niska cena sprawiają, że ponad połowa z 40 milionów gospodarstw domowych posiada tego typu łącze.

Poniżej przedstawiamy oferty dwóch wiodących dostawców internetu w Niemczech – Vodafone oraz 1&1. W dalszej części artykułu podajemy dalsze informacje odnośnie uzyskania dostępu do internetu od niemieckich operatorów.

Internet Vodafone w Niemczech

KORZYŚCI PRZY UMOWIE PRZEZ INTERNET:

 • Router od 2,99 EUR miesięcznie
 • 0 EUR za pierwszych 6 miesięcy
 • 0 EUR za aktywację
 • 0 EUR za rozmowy wewnątrz sieci Vodafone

TARYFY VODAFONE INTERNET:

 • Prędkość przez łącze telefoniczne: od 16 do 250 MBit/s
 • Prędkość przez łącze kablowe: od 50 do 1000 MBit/s
 • Miesięczna opłata od 29,99 EUR do 49,99 EUR (w zależności od wybranej szybkości połączenia)
Internet 1&1 w Niemczech

KORZYŚCI PRZY UMOWIE PRZEZ INTERNET:

 • Router od 2,99 EUR miesięcznie
 • 0 EUR za pierwszych 6-10 miesięcy lub (dla wyższych taryf) telewizor Samsung jako premia
 • Od 29,95 EUR za aktywację

TARYFY 1&1 DSL INTERNET:

 • Prędkość przez łącze telefoniczne: od 16 do 250 MBit/s
 • Miesięczna opłata od 29,99 EUR do 49,99 EUR (w zależności od wybranej szybkości połączenia)

Internet domowy w Niemczech: rodzaje dostępu

Zdecydowanie dominującym rodzajem łącza stałego jest internet po sieci telefonicznej, znany w Niemczech jako DSL / VDSL. Chociaż w większości przypadków łącza telefoniczne należy do Deutsche Telekom, nie ma konieczności zostania klientem tego operatora – aktywacji łącza możemy dokonać u wybranego przez nas operatora alternatywnego. Klient ma możliwość kupna, bądź wypożyczenia routera z modemem DSL, który zapewnia łączność poprzez wejścia LAN jak i sieć bezprzewodową WLAN oraz umożliwia podłączenie telefonu stacjonarnego. W dużych ośrodkach miejskich klienci mają również możliwość skorzystania z internetu kablowego. Zazwyczaj jednak wybór sieci kablowej ograniczony jest jedynie do jednego operatora w danym miejscu zamieszkania. Wynika to z faktu, że wiele spółdzielni i zarządców mieszkaniowych podpisuje umowę z wybraną firmą na dostęp do podstawowego pakietu telewizyjnego, opłacanego przez mieszkańców z czynszem. Mamy wówczas możliwość dokupienia dodatkowych usług w postaci Pay-TV albo właśnie łącza internetowego. Czy dany operator kablowy jest dostępny w naszym miejscu zamieszkania, możemy sprawdzić bezpośrednio na jego stronie.

Internet Vodafone w Niemczech

W Niemczech działa cała masa lokalnych operatorów kablowych, jednak od jakiegoś czasu trwa konsolidacja rynku, w skutek czego powstał dominujący gracz oferujący dostęp do telewizji kablowej i internetu na terenie całego kraju. Kabel Deutschland, będące już wcześniej największym operatorem telewizji kablowej w Niemczech, zostało przejęte w 2014 r. przez koncern telekomunikacyjny Vodafone., oferujący wcześniej przede wszystkim Kilka lat później operator przejął również swojego największego konkurenta w zachodniej części kraju – Unitymedia. Tym samym Vodafone stał się największym dostawcą telewizji i internetu kablowego w Niemczech, oferując prędkość nawet do 1000 Mbit/s! Tam, gdzie sieć kablowa nie jest dostępna, Vodafone oferuje internet VDSL po sieci telefonicznej. O tym, jakie łącze dostępne jest w naszym miejscu zamieszkania, operator poinformuje po podaniu danych adresowych. Poproszeni zostaniemy o tym na samym początku procesu zamówienia nowego dostępu do sieci.

Prędkość internetu w Niemczech

Niemieccy operatorzy telekomunikacyjny oferują różne prędkości swoich pakietów, zastrzegając jednocześnie, że podane wartości transferu danych są wartościami maksymalnymi, a rzeczywista prędkość łącza może być niższa. Rzeczywiście, jakoś połączenia zależy od wielu czynników, m.in. odległości naszego budynku od najbliższej skrzynki dostępowej Deutsche Telekom (w przypadku łącz po linii telefonicznej), czy też jakością okablowania. Dostępne orientacyjne prędkości w naszym miejscu zamieszkania mogą zostać sprawdzone podczas procesu zamawiania usług.

W przypadku dostępu DSL przez łącza telefoniczne dostępne są zazwyczaj prędkości 16-50 Mbit/s dla odbioru i 1-10 Mbit/s dla wysyłki danych. W coraz większej ilość miejsc dostępna jest też nowsza generacja połączeń, tzw. VDSL z prędkością wysyłki do 250 Mbit/s i 40 Mbit/s odbioru. Od niedawna w niektórych dzielnicach największych miast dostępne są również łącza z prędkością odpowiednio do 1000 Mbit/s i 50 Mbit/s.

Łączna VDSL są zazwyczaj droższe niż wolniejsze odpowiedniki DSL, jednak coraz więcej operatorów oferuje 50 Mbit/s w cenie dotychczasowej standardowej prędkości 16 Mbit/s. Sieci kablowe oferują zazwyczaj większe limitu odbioru danych (do 1000 Mbit/s), przy jednoczesnej możliwości wysyłki danych do maks. 50 Mbit/s.

Ile kosztuje internet w Niemczech

Zamawiając dostęp do internetu stacjonarnego w Niemczech musimy liczyć się z kilkoma wydatkami “na start”. Większość operatorów daje nam możliwość wypożyczenia modemu za kilka Euro miesięcznie, bądź skorzystania z własnego urządzenia. Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma jeszcze aktywnej linii telefonicznej, decydując się na internet (V)DSL musimy się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów aktywacji linii przez technika Deutsche Telekom, tzw. Bereitstellungsentgelt w wysokości 40-60 Euro. Podobne opłaty aktywacyjne pobierane są również przez operatorów kablowych. Część lub całość tych kosztów może być jednak zwrócona w ramach trwających promocji (np. poprzez zniżkę opłaty w pierwszych miesiącach trwania umowy).

Większość operatorów oferuje dwuletnie umowy na świadczenie usług. Niektórzy z nich możliwe jest zamówienie łącza internetowego z opcją miesięcznego wypowiedzenia umowy. Należy jednak wówczas liczyć się z wyższą opłatą miesięczną bądź brakiem zniżek na początku umowy. Do zawarcia umowy niezbędne nam będzie konto bankowe w niemieckim banku. Operatorzy pobierać będą ze wskazanego konta wszystkie opłaty wynikające z zawartej umowy.

Jak podłączyć internet w Niemczech

Po dokonaniu wyboru operatora i produktu, a także złożeniu zamówienia, pozostaje nam już tylko jedno – cierpliwość. Od momentu złożenia zamówienia do chwili, kiedy będziemy mogli korzystać z naszego łącza stałego może upłynąć nawet kilka tygodni czasu. W przypadku łącz po linii telefonicznej, nasz operator skontaktuje się z Deutsche Telekom z prośbą o aktywację naszej linii. Deutsche Telekom informuje wówczas o terminie, w którym technik dokona tej aktywacji (zazwyczaj w okresie 14-21 dni od momentu złożenia zamówienia). W przypadku aktywacji nowego łącza konieczna jest nasza obecność w domu – możliwe, że technik będzie musiał dokonać sprawdzenia naszego gniazdka telefonicznego. W przypadku problemów z terminem, należy skontaktować się z wybranym operatorem w celu ustalenia nowego terminu. W przypadku zamówienia internetu kablowego, mamy możliwość dokonania instalacji samodzielnie, bądź skorzystania z opcji technika, który przyjdzie do nas w umówionym terminie.

Internet DSL w Niemczech – alternatywy

Jeśli z jakiś względów nie chcemy czekać kilkunastu dni na podłączenie łącza stacjonarnego, a mimo wszystko chcielibyśmy korzystać z dostępu do internetu w Niemczech zawierający duży pakiet danych, interesującą ofertą mogą okazać się dla nas tzw. Homespoty. Operator udostępnia nam wówczas kartę SIM oraz opcjonalnie (zazwyczaj za niewielką miesięczną opłatą) modem internetowy, który po podłączeniu do prądu zamienia się w punkt dostępowy WLAN. Transfer danych odbywa się za pomocą sieci komórkowej operatora. Zaletą taryf jest zazwyczaj dużo większy pakiet danych niż oferują to zwykłe taryfy internetu mobilnego w Niemczech.

Jedną z ofert tego typu proponuje Congstar – marka dyskontowa Deutsche Telekom. Decydując się na Congstar Homespot może sami zdecydować, czy chcemy zakupić modem, czy zamówić jedynie kartę SIM. Możemy również wybrać między umową 2-letnią jak i z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Decydując się na pierwszą opcję, będziemy musieli zapłacić niższą opłatę aktywacyjną (jedynie 10 EUR), aniżeli osoby z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Congstar w Niemczech

KORZYŚCI W PORÓWNANIU DO INNYCH OFERT:

 • Samodzielna instalacja, pakiet gotowy do użycia
 • Możliwość wyboru umowy na okres 1 miesiąca
 • Od 15 EUR za aktywację

TARYFY CONGSTAR HOMESPOT:

 • Prędkość przez LTE do 50 MBit/s
 • Pakiety danych: od 50 do 200 GB
 • Miesięczna opłata od 20 EUR do 40 EUR (w zależności od wybranego pakietu danych)

Internet domowy w Niemczech: najczęstsze pytania

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane nam pytania odnośnie domowego dostępu do internetu w Niemczech. W przypadku dalszych pytań odnośnie oferty dla niemieckiego internetu stacjonarnego, zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją.

Wynajmuję mieszkanie. Czy muszę mieć zgodę właściciela lokalu na zawarcie umowy z dostawcą internetu w Niemczech?

Jeśli posiadają Państwo oficjalną, legalną umowę najmu, wówczas mają Państwo prawo wyboru dowolnego operatora dostępnego w miejscu zamieszkania, bez uzyskania uprzedniej zgody właściciela lokalu. Jeśli w czynsz wliczony jest dostęp do telewizji, warto sprawdzić, czy jej dostawca nie oferuje również dostępu do internetu, który w tym przypadku może być tańszy niż dla nowych klientów.

Jaka prędkość internetu dostępna jest w moim miejscu zamieszkania?

Informację nt. dostępnych prędkości uzyskamy podczas procesu zamówienia nowego łącza na stronie wybranego operatora. Poprosi nas on o podanie naszego adresu zamieszkania. Po chwili ujrzymy dostępne pakiety, a także ostateczne cenę, jaką przyjdzie nam miesięcznie płacić za łącze. Proszę mieć na uwadze, że dostępna prędkość może różnić się pomiędzy operatorami.

Mam już telefon stacjonarny od Deutsche Telekom. Czy mogę skorzystać z usług innego operatora?

Jeśli aktualna umowa nie posiada minimalnego okresu obowiązywania, możemy poprosić nowego operatora o wypowiedzenie starej umowy, a także o przeniesienie dotychczasowego numeru stacjonarnego na nową umowę. Opcja ta dostępna jest w formularzu zamówienia nowego łącza. Jeśli zamawiamy dostęp do internetu u dostawcy kablowego, wówczas musimy wypowiedzieć naszą umowę na łącze telefoniczne samodzielnie.

Dlaczego do dostępu internetowego wliczany jest również telefon stacjonarny?

Rzeczywiście, wielu dostawców internetu w Niemczech dorzuca w ramach łącza internetowego również telefon stacjonarny, bez możliwości rezygnacji z tej części usługi. Posiadanie telefonu stacjonarnego nie wiąże się jednak z żadnymi dodatkowymi kosztami, wręcz przeciwnie – często w naszym pakiecie znajdziemy możliwość wykonywania nieograniczonych rozmów na inne numery stacjonarne, a niekiedy nawet i komórkowe. Jeśli nie chcemy korzystać z tej możliwości, po prostu nie podłączamy do modemu aparatu telefonicznego.