Zaznacz stronę

Internet stacjonarny w Niemczech

Internet stacjonarny w Niemczech ➤ sprawdź aktualne oferty: ✅ wybierz operatora, ✅ dopasuj taryfę i ✅ zamów stały dostęp bez limitu danych w 5 minut!

Internet stacjonarny pozostaje najpopularniejszym sposobem dostępu do wirtualnej sieci w Niemczech. W naszym przewodniku informujemy, jakie rodzaje i prędkości łącz są dostępne, a także informujemy o formalnościach związanych z założeniem internetu w miejscu zamieszkania.
Mimo rosnącej popularności internetu mobilnego w Niemczech, stacjonarne łącza stałe nadal pozostają najbardziej popularnym sposobem surfowania po internecie za Odrą. Duża dostępność, w większości przypadku brak limitu przesyłanych danych, a także relatywnie niska cena sprawiają, że ponad połowa z 40 milionów gospodarstw domowych posiada tego typu łącze.

Łącze stałe w Niemczech – rodzaje dostępu

Zdecydowanie dominującym rodzajem łącza stałego jest internet DSL / VDSL, wykorzystujący sieć telefoniczną. Chociaż w większości przypadków sieć telefoniczna należy do Deutsche Telekom, nie ma konieczności zostania klientem tego operatora – aktywacji łącza możemy dokonać u wybranego przez nas operatora alternatywnego. Najczęściej oferują oni pakiety łączone, oferujące obok dostępu do internetu również telefon stacjonarny Festnetz z nielimitowanymi rozmowami na inne numery stacjonarne w Niemczech. Klient ma możliwość kupna, bądź wypożyczenia routera z modemem DSL, który zapewnia łączność poprzez wejścia LAN jak i sieć bezprzewodową WLAN oraz umożliwia podłączenie telefonu stacjonarnego. W dużych ośrodkach miejskich klienci mają również możliwość skorzystania z łącz internetowych oferowanych przez sieci kablowe. Zazwyczaj jednak wybór operatora ograniczony jest jedynie do jednego operatora. Wynika to z faktu, że wiele spółdzielni i zarządców mieszkaniowych podpisuje umowę z wybraną firmą na dostęp do podstawowego pakietu telewizyjnego, opłacanego przez mieszkańców z czynszem. Mamy wówczas możliwość dokupienia dodatkowych usług w postaci Pay-TV albo właśnie łącza internetowego. Czy dany operator kablowy jest dostępny w naszym miejscu zamieszkania, możemy sprawdzić bezpośrednio na jego stronie. Kabel Deutschland, będący największym operatorem telewizji kablowej w Niemczech, został przejęty w 2014 r. przez koncern telekomunikacyjny Vodafone. W zależności od dostępności usług w miejscu zamieszkania klienta, Vodafone oferuje łącza stałe za pomocą sieci kablowej bądź telefonicznej. W przypadku łącz kablowych, Vodafone zapewnia w niektórych miejscach w Niemczech prędkość nawet do 1000 Mbit/s! O tym, jakie łącze dostępne jest w naszym miejscu zamieszkania, operator poinformuje po podaniu danych adresowych.

1&1 DSL

 • Rabatu przez pierwsze 10 miesięcy
 • Umowa na miesiąc lub 2 lata
 • Darmowy Modem WLAN (przy umowie 2-letniej)
 • Aktywacja: 69,95 € lub 19,95 € w przypadku zmiany operatora aktywnej linii

Taryfy 1&1 DSL:

 • Pierwsze 6 miesięcy: 9,99 € za 16 Mbit/s, 14,99 € 50 Mbit/s, 19,99 € za 100 Mbit/s, 24,99 € za 250 Mbit/s
 • Dalsze miesiące: 29,99 € za 16 Mbit/s, 34,99 € za 50 Mbit/s, 39,99 € za 100Mbit/s lub 44,99 € za 250 Mbit/s
 • Darmowe rozmowy na numery stacjonarne w Niemczech
 • Brak limitu danych
 • Za 4,99 € miesięcznie rozmowy na numery stacjonarne w Polsce bez ograniczeń

od 9,99 EUR miesięcznie

Red Internet&Home

 • Darmowy modem WLAN
 • Do 100 EUR premii za podpisanie umowy online 
 • Aktywacja: 49,99 EUR  ("zneutralizowana" przez powyższą premię)
 • Możliwość połączenia z abonamentem na komórkę

Taryfy Internet Vodafone:

 • Przez pierwszy rok: 16Mbit/s za 9,99€ , 50Mbit/s za 14,99€, 100Mbit/s za 19,99€, 250Mbit/s za 29,99€
 • Po roku decydujesz czy płacić za 250 Mbit/s (49,99€), 100 Mbit/s (39,99 €), 50 Mbit/s (34,99 €), czy 16 Mbit/s (29,99 €).
 • Brak limitu przesyłu danych
 • Rozmowy na niemieckie numery stacjonarne bez ograniczeń
 • Umowa zawierana na 2 lata
 • Za 9,99 € miesięcznie rozmowy na niemieckie komórki i stacjonarne w UE bez limitu

od 9,99 EUR miesięcznie

Congstar Homespot

 • Dostęp do internetu przez sieć komórkową LTE Deutsche Telekom
 • Po otrzymaniu modemu, włączasz i od razu możesz surfować
 • Aktywacja: 10 EUR (umowa na 2 lata) lub 30 EUR (umowa na miesiąc)
 • Tylko internet (brak możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych)

Congstar Homespot M / L

 • Pakiety: 30 GB za 20 EUR, 100 GB za 30 EUR / miesiąc, 200 GB za 45 EUR/ miesiąc
 • Modem mobilny: 1-3,50 EUR / miesiąc lub 25-85 EUR jednorazowo (w zależności od taryfy)
 • Prędkość do 50 Mbit/s (download) / 25 Mbit/s (upload)
 • Po wykorzystaniu limitu danych, surfujesz z mniejszą prędkością do końca miesiąca

od 20 EUR miesięcznie

Zobacz wszystkie taryfy DSL w Niemczech!

Prędkość internetu DSL w Niemczech

Niemieccy operatorzy telekomunikacyjny oferują różne prędkości swoich pakietów, zastrzegając jednocześnie, że podane wartości transferu danych są wartościami maksymalnymi, a rzeczywista prędkość łącza może być niższa. Rzeczywiście, jakoś połączenia zależy od wielu czynników, m.in. odległości naszego budynku od najbliższej skrzynki dostępowej Deutsche Telekom (w przypadku łącz po linii telefonicznej), czy też jakością okablowania.

Dostępne orientacyjne prędkości w naszym miejscu zamieszkania mogą zostać sprawdzone podczas procesu zamawiania usług.

W przypadku dostępu DSL przez łącza telefoniczne dostępne są zazwyczaj prędkości 6 Mbit/s i 16 Mbit/s dla odbioru i 1 Mbit/s dla wysyłki danych. W coraz większej ilość miejsc dostępna jest też nowsza generacja połączeń, tzw. VDSL z prędkością wysyłki do 100 Mbit/s i 10 Mbit/s odbioru. Od niedawna w niektórych dzielnicach największych miast dostępne są również łącza z prędkością odpowiednio do 1000 Mbit/s i 50 Mbit/s.

Łączna VDSL są zazwyczaj droższe niż wolniejsze odpowiedniki DSL, jednak coraz więcej operatorów oferuje 50 Mbit/s w cenie dotychczasowej standardowej prędkości 16 Mbit/s.

Sieci kablowe oferują zazwyczaj większe limitu odbioru danych (do 1000 Mbit/s), jednakże wysyłka danych jest zazwyczaj ograniczona i wynosi zazwyczaj maks. 10 Mbit/s.

Ile kosztuje internet w Niemczech

Zamawiając dostęp do internetu stacjonarnego w Niemczech musimy liczyć się z kilkoma wydatkami “na start”. Większość operatorów daje nam do dyspozycji na czas trwania darmowy modem, pobiera jednak opłatę za wysyłkę sprzętu w wysokości około 10 Euro. Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma jeszcze aktywnej linii telefonicznej, decydując się na internet (V)DSL musimy się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów aktywacji linii przez technika Deutsche Telekom, tzw. Bereitstellungsentgelt w wysokości 40-60 Euro. Podobne opłaty aktywacyjne pobierane są również przez operatorów kablowych. Część lub całość tych kosztów może być jednak zwrócona w ramach trwających promocji (np. poprzez zniżkę opłaty w pierwszych miesiącach trwania umowy).

Większość operatorów oferuje dwuletnie umowy na świadczenie usług. Niektórzy z nich możliwe jest zamówienie łącza internetowego z opcją miesięcznego wypowiedzenia umowy. Należy jednak wówczas liczyć się z wyższą opłatą miesięczną bądź brakiem zniżek na początku umowy.

Do zawarcia umowy niezbędne nam będzie konto bankowe w niemieckim banku. Operatorzy pobierać będą ze wskazanego konta wszystkie opłaty wynikające z zawartej umowy.

Internet stacjonarny w Niemczech – realizacja zamówienia

Po dokonaniu wyboru operatora i produktu, a także złożeniu zamówienia, pozostaje nam już tylko jedno – cierpliwość. Od momentu złożenia zamówienia do chwili, kiedy będziemy mogli korzystać z naszego łącza stałego może upłynąć nawet kilka tygodni czasu. W przypadku łącz po linii telefonicznej, nasz operator skontaktuje się z Deutsche Telekom z prośbą o aktywację naszej linii. Deutsche Telekom informuje wówczas o terminie, w którym technik dokona tej aktywacji (zazwyczaj w okresie 14-21 dni od momentu złożenia zamówienia). W przypadku aktywacji nowego łącza konieczna jest nasza obecność w domu – możliwe, że technik będzie musiał dokonać sprawdzenia naszego gniazdka telefonicznego. W przypadku problemów z terminem, należy skontaktować się z wybranym operatorem w celu ustalenia nowego terminu. Teoretycznie najszybciej powinniśmy liczyć na instalację zamawiając internet bezpośrednio w Deutsche Telekom, należy się jednak wówczas liczyć z wyższymi opłatami niż u konkurencji.

Internet DSL w Niemczech – alternatywy

Jeśli z jakiś względów nie chcemy czekać kilkunastu dni na podłączenie łącza stacjonarnego, a mimo wszystko chcielibyśmy korzystać z dostępu do internetu w Niemczech zawierający duży pakiet danych, interesującą ofertą mogą okazać się dla nas tzw. Homespoty. Operator udostępnia nam wówczas kartę SIM oraz opcjonalnie (zazwyczaj za niewielką miesięczną opłatą) modem internetowy, który po podłączeniu do prądu zamienia się w punkt dostępowy WLAN. Transfer danych odbywa się za pomocą sieci komórkowej operatora. Zaletą taryf jest zazwyczaj dużo większy pakiet danych niż oferują to zwykłe taryfy internetu mobilnego w Niemczech. Co ciekawe, modem możemy również podłączyć w innym miejscu (np. podczas wyjazdu na urlop) i nadal korzystać z naszego pakietu.

Jedną z ofert tego typu proponuje Congstar – marka dyskontowa Deutsche Telekom. Decydując się na Congstar Homespot może sami zdecydować, czy chcemy zakupić modem, czy zamówić jedynie kartę SIM. Możemy również wybrać między umową 2-letnią jak i z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Decydując się na pierwszą opcję, będziemy musieli zapłacić niższą opłatę aktywacyjną (jedynie 10 EUR), aniżeli osoby z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

1&1 DSL

 • Rabatu przez pierwsze 10 miesięcy
 • Umowa na miesiąc lub 2 lata
 • Darmowy Modem WLAN (przy umowie 2-letniej)
 • Aktywacja: 69,95 € lub 19,95 € w przypadku zmiany operatora aktywnej linii

Taryfy 1&1 DSL:

 • Pierwsze 6 miesięcy: 9,99 € za 16 Mbit/s, 14,99 € 50 Mbit/s, 19,99 € za 100 Mbit/s, 24,99 € za 250 Mbit/s
 • Dalsze miesiące: 29,99 € za 16 Mbit/s, 34,99 € za 50 Mbit/s, 39,99 € za 100Mbit/s lub 44,99 € za 250 Mbit/s
 • Darmowe rozmowy na numery stacjonarne w Niemczech
 • Brak limitu danych
 • Za 4,99 € miesięcznie rozmowy na numery stacjonarne w Polsce bez ograniczeń

od 9,99 EUR miesięcznie

Red Internet&Home

 • Darmowy modem WLAN
 • Do 100 EUR premii za podpisanie umowy online 
 • Aktywacja: 49,99 EUR  ("zneutralizowana" przez powyższą premię)
 • Możliwość połączenia z abonamentem na komórkę

Taryfy Internet Vodafone:

 • Przez pierwszy rok: 16Mbit/s za 9,99€ , 50Mbit/s za 14,99€, 100Mbit/s za 19,99€, 250Mbit/s za 29,99€
 • Po roku decydujesz czy płacić za 250 Mbit/s (49,99€), 100 Mbit/s (39,99 €), 50 Mbit/s (34,99 €), czy 16 Mbit/s (29,99 €).
 • Brak limitu przesyłu danych
 • Rozmowy na niemieckie numery stacjonarne bez ograniczeń
 • Umowa zawierana na 2 lata
 • Za 9,99 € miesięcznie rozmowy na niemieckie komórki i stacjonarne w UE bez limitu

od 9,99 EUR miesięcznie

Congstar Homespot

 • Dostęp do internetu przez sieć komórkową LTE Deutsche Telekom
 • Po otrzymaniu modemu, włączasz i od razu możesz surfować
 • Aktywacja: 10 EUR (umowa na 2 lata) lub 30 EUR (umowa na miesiąc)
 • Tylko internet (brak możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych)

Congstar Homespot M / L

 • Pakiety: 30 GB za 20 EUR, 100 GB za 30 EUR / miesiąc, 200 GB za 45 EUR/ miesiąc
 • Modem mobilny: 1-3,50 EUR / miesiąc lub 25-85 EUR jednorazowo (w zależności od taryfy)
 • Prędkość do 50 Mbit/s (download) / 25 Mbit/s (upload)
 • Po wykorzystaniu limitu danych, surfujesz z mniejszą prędkością do końca miesiąca

od 20 EUR miesięcznie

Zobacz wszystkie taryfy DSL w Niemczech!