Zaznacz stronę
leksykon finansowy

Tagesgeld

Tagesgeld bądź też Tagesgeldkonto to określenie bezterminowych lokat pieniężnych oferowanych przez banki w Niemczech. Podobnie jak w przypadku polskich lokat jednodniowych, klient ma możliwość wypłaty z nich środków w dowolnym momencie, bez utraty naliczonych odsetek.

Tak jak w Polsce, odsetki naliczane są każdego dnia od sumy pieniędzy znajdującej się na koncie. Co różni banki niemieckie od polskich, to moment dopisania odsetek do salda konta. W zależności od banku, są one wypłacane raz w miesiącu, co kwartał, a czasem nawet tylko raz w roku. W praktyce oznaczać to może, że co prawda nasze pieniądze wypłacimy z Tagesgeldkonto od razu, na same odsetki jednakże będziemy musieli zaczekać do wyznaczonego terminu rozliczenia. Przeciwieństwem konta Tagesgeld jest Festgeld – lokata na określony okres czasu, której wcześniejsze zerwanie grozi utratą odsetek.

Szczegółowe informacje odnośnie niemieckich kont oszczędnościowych znajdą Państwo w naszym poradniku: Konta oszczędnościowe w Niemczech. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym aktualnym rankingiem lokat dziennych Tagesgeld.

W wyniku prowadzonej przez Europejski Bank Centralny polityki monetarnej, oprocentowanie na kontach w ostatnich latach bardzo zmalało i w większości przypadków wynosi ono mniej niż 1% w skali roku.

Wyjątkiem są tutaj oferty dla nowych klientów, jak w przypadku banku ING-DiBA, który ofertuje w pierwszych czterech miesiącach dla swojego Extra Konto oprocentowanie w wysokości 1%. Konto otworzyć może każdy posiadacz bezpłatnego Girokonto oferowanego przez ten niemiecki bank internetowy. Więcej na temat konta przeczytać możecie Państwo w poradniku: Konto bankowe w Niemczech.

Dochody uzyskane z oprocentowania podlegają opodatkowaniu, którego można jednak uniknąć korzystając z kwoty wolnej od podatku. O tym, jak tego dokonać, informuje w oddzielnym rozdziale nt. Freistellungsauftrag.