Tagesgeld

Leksykon - co to jest Tagesgeld

Tagesgeld bądź też Tagesgeldkonto to określenie bezterminowych lokat pieniężnych oferowanych przez banki w Niemczech. Podobnie jak w przypadku polskich lokat jednodniowych, klient ma możliwość wypłaty z nich środków w dowolnym momencie, bez utraty naliczonych odsetek.

Tak jak w Polsce, odsetki naliczane są każdego dnia od sumy pieniędzy znajdującej się na koncie. Co różni banki niemieckie od polskich, to moment dopisania odsetek do salda konta. W zależności od banku, są one wypłacane raz w miesiącu, co kwartał, a czasem nawet tylko raz w roku. W praktyce oznaczać to może, że co prawda nasze pieniądze wypłacimy z Tagesgeldkonto od razu, na same odsetki jednakże będziemy musieli zaczekać do wyznaczonego terminu rozliczenia. Przeciwieństwem konta Tagesgeld jest Festgeld – lokata na określony okres czasu, której wcześniejsze zerwanie grozi utratą odsetek.

Szczegółowe informacje odnośnie niemieckich kont oszczędnościowych znajdą Państwo w naszym poradniku: Konta oszczędnościowe w Niemczech. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym aktualnym rankingiem lokat dziennych Tagesgeld.

Lokaty dzienne w Niemczech

Jesienią 2023 r. oprocentowanie lokat Tagesgeld w Niemczech wyniosło do 4%. Wyższe oprocentowanie dostępne jest dla kilkuletnich lokat stałych.

Tagesgeldkonto oferowane jest niemal przez wszystkie banki w Niemczech. Najłatwiej otworzyć je wraz z rachunkiem osobistym. Więcej na temat konta przeczytać możecie Państwo w poradniku: Konto bankowe w Niemczech.

Dochody uzyskane z oprocentowania podlegają opodatkowaniu, którego można jednak uniknąć korzystając z kwoty wolnej od podatku. O tym, jak tego dokonać, informuje w oddzielnym rozdziale nt. Freistellungsauftrag.

Leksykon - co to jest Tagesgeld