Schufa Auskunft

Leksykon - co to jest Schufa Auskunft

SCHUFA Auskunft (potocznie zwana również Schufa) to informacja o historii i zdolności kredytowej firm i osób prywatnych w Niemczech, przetwarzana i udostępniana przez Schufa Holding AG. Jest odpowiednikiem scoringu kredytowego oferowanego przez polskie Biuro Informacji Kredytowej BIK.

Schufa gromadzi informacje na temat zobowiązań finansowych w postaci abonamentów (np. za telefon komórkowy w Niemczech lub niemiecki internet stacjonarny), kredytów (w tym zakupów na raty), czy też kart kredytowych w Niemczech i na tej podstawie oblicza Schufa Scoring – wynik finansowy, który używany jest przez banki i instytucje finansowe w Niemczech jako wskazówka do przyznania bądź odmowy danej usługi lub kredytu. Im wyższy wynik w skali od 1 do 100, tym większe prawdopodobieństwo, że sprostamy naszym zobowiązaniom.

Wniosek o Schufa Auskunft

Aby otrzymać informację na swój temat, wystarczy złożyć wniosek online Schufa Auskunft. Koszt operacji to jednorazowo 29,95 Euro, w ciągu kilku dni po złożeniu wniosku otrzymamy pocztą wyciąg z informacją na nasz temat. Formularz też możemy później użyć np. w podaniu o wynajem mieszkania w Niemczech.

W przypadku posiadania zaległości finansowych, bank bądź firma, której jesteśmy dłużni pieniądze, można dokonać wpisu do Schufa informującego o długach, widocznego w naszej historii dla wszystkich innych firm i instytucji sprawdzających naszą wiarygodność finansową. Z tego właśnie względu wyciąg z Schufa wymagany jest przez podmioty wynajmujące mieszkania w celu sprawdzenia, jak radzimy sobie z bieżącymi zobowiązaniami.

Również jeśli zdecydujemy się na darmowe konto bankowe w Niemczech w jednym z banków internetowych, instytucje te poproszą o zgodę na dokonanie sprawdzenia naszej historii kredytowej w SCHUFA.

Schufa Auskunft za darmo

Raz do roku (zgodnie z zapisami §34 ustawy o ochronie danych osobowych) można również dokonać darmowego sprawdzenia danych zgromadzonych przez holding. W tym celu należy wypełnić formularz (tutaj dostępny w polskiej wersji językowej) i wysłać na wskazany adres. Cała operacja może jednakże zająć nawet kilka tygodni.

Leksykon - co to jest Schufa Auskunft