Dostawcy prądu w Niemczech

Zaktualizowano: 11 lipca 2021
Prąd w Niemczech

Nie przepłacaj! Porównaj ceny prądu w Niemczech: ✅znajdź najtańszą taryfę i ✅zmień dostawcę w kilka minut przez internet!

Niewiele osób z Polski mieszkających w Niemczech zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki zmianie dostawcy prądu można zaoszczędzić nawet kilkaset Euro w skali roku. Możliwość wyboru operatora w przypadku energii elektrycznej, która w Polsce pozwala co najwyżej na minimalne zmniejszenie rachunku, działa znacznie lepiej na rynku niemieckim. To samo tyczy się dostaw gazu, o czym informujemy w naszym oddzielnym poradniku: Dostawcy gazu w Niemczech.

Prąd w Niemczech – porównywarka taryf

Po wpisaniu kodu pocztowego (Postleitzahl), jak również informacji o przewidywanym zużyciu rocznym (w kwh), poniższa wyszukiwarka taryf przedstawi Państwu informacje o dostępnych taryfach oraz przewidywanych rocznych kosztach dostawy energii. Znajdziecie tam Państwo szczegółowe informacje odnośnie ceny miesięcznej opłaty podstawowej (Grundpreis), ceny za kwh (wyrażonej w Eurocentach), jak również informacje o ewentualnym bonusie dla nowych klientów. Warto również zwrócić uwagę na temat minimalnego okresu trwania umowy oraz, czy gwarancja ceny (Preisgarantie) obejmuje cały ten okres!

Mają Państwo pytania odnośnie zmiany dostawcy prądu w Niemczech? Z chęcią pomożemy! Wszystkie pytania prosimy kierować mailem na adres finanse@hype.pl, bądź za pomocą naszego formularza kontaktowego.

Zmiana dostawy prądu w Niemczech – pierwsze kroki

Przed skorzystaniem z wyszukiwarki, warto znać nasze orientacyjne roczne zużycie prądu w kwh. Wysokość zużycia zależy w dużej mierze od ilości osób mieszkających w mieszkaniu, a także kwestii ogrzewania wody – w przypadku posiadania elektrycznego bojlera, będzie ono znacznie wyższe. Przy gospodarstwie z dwoma osobami w gospodarstwie bez bojlera elektrycznego należy liczyć się z zużyciem prądu w wysokości ok. 2000-2500 kwH rocznie.

Dostawy prądu w Niemczech – drogi operator domyślny

Jeśli nie podejmiemy żadnych aktywnych kroków, w momencie rozpoczęcia wynajmu mieszkania zostaniemy automatycznie zarejestrowani u domyślnego dostawcy energii w naszym miejscu zamieszkania – np. w Berlinie jest to Vattenfall. Operator rozlicza ceny energii według swojej domyślnej taryfy, w której często prąd jest droższy niż w innych planach tego samego dostawcy! Tym samym możemy być pewni, że bez aktywnej zmiany z naszej strony przepłacamy za energię elektryczną! Tym bardziej powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, który operator energii elektrycznej w Niemczech jest najtańszy w naszym miejscu zamieszkania.

Cena prądu w Niemczech

Ile kosztuje kilowat prądu w Niemczech? Aktualnie średnia cena dla gospodarstw prywatnych w Niemczech wynosi średnio 31,89 centów brutto. 

Jeszcze na początku tego stulecia, kilowat prądu kosztował jedynie 13,94 centa. Oznacza to, że w ciągu ponad 20 lat opłaty podskoczyły o 129%, co daje średnią podwyżkę 6% na rok. Ponad połowa ceny przypada na podatki i inne opłaty narzucone przez Państwo, co jest wynikiem polityki dążącej do całkowitego przejścia na odnawialne źródła energii. Około 1/4 pochłaniają opłaty za korzystanie z sieci energetycznej, pozostałe 25% to koszty wytwarzania energii.

Poniżej prezentujemy, ile kosztuje kwh w Niemczech w Eurocentach i zmianę ceny na przestrzeni ostatnich lat:

RokCena kwh w centach
200821,7
200923,2
201023,7
201125,2
201225,9
201328,8
201429,1
201528,8
201628,7
201729,2
201829,4
201930,4
202031,4
202131,9

Najtańszy prąd w Niemczech – premie

W zależności od miejsca zamieszkania, konsumenci mogą wybierać nawet spośród kilkuset dostawców energii elektrycznej! Wysoka konkurencja na rynku zmusza konkurencyjnych ze sobą operatorów do walki na ceny. Aby przyciągnąć do siebie nowych klientów, wiele z nich oferuje również wypłatę dodatkowego bonusa. Najtańszej operatorzy energii elektrycznej w Niemczech oferują dwa rodzaje premii:

  • Sofortbonus (premia natychmiastowa) – jest ona wypłacana zazwyczaj w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia dostaw przez nowego operatora energii elektrycznej. Pieniądze trafiają na konto bankowe w Niemczech wskazane we wniosku o zmianę dostawcy prądu.
  • Neukundenbonus (premia dla nowych klientów) – to premia wypłacana zazwyczaj przy okazji pierwszego rocznego rozliczenia u nowego operatora, a tym samym po 12 miesiącach od rozpoczęcia dostaw prądu. Może ona stanowić określoną kwotę lub np. być procentową zniżką ceny zużytej przez nas energii. 

Warto pamiętać, że premie wypłacane są przez danego dostawcę prądu w Niemczech tylko raz. Z tego względu warto dokonywać regularnej zmiany operatora energii elektrycznej, aby za każdym razem móc skorzystać z bonusów wypłacanych nowym klientom.

Jak zarejestrować prąd w Niemczech

Rejestracja u wybranego dostawcy prądu w Niemczech jest bardzo prosta. Potrzebny nam będzie jedynie numer licznika przypisany do naszego mieszkania lub domu, widoczny na samym urządzeniu. Następnie wystarczy skorzystać z wyszukiwarki ofert znajdującej się na naszej stronie. W szczegółach wniosku należy podać, że chodzi o Neueinzug (nową umowę po przeprowadzce). Jeśli natomiast otrzymaliśmy już pismo od głównego dostawcy prądu w naszym miejscu zamieszkania, nadal możemy dokonać zmiany operatora, wówczas należy wybrać Wechsel (zmianę) jako rodzaj umowy.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w naszym przewodniku krok po kroku: Jak zarejestrować prąd w Niemczech

Najlepsi dostawcy prądu w Niemczech

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rynku niemieckim działa kilkuset dostawców energii elektrycznej. Wielu z nich są dostawcami regionalnymi, oferującymi swoje usługi jedynie w danym regionie Niemiec. Istnieje jednak również spora grupa działająca w całych Niemczech. Do najbardziej rozpoznawalnych dostawców prądu w Niemczech należą:

  • Yello Strom to marka używana do sprzedaży prądu i gazu przez koncern EnBW pochodzący z Baden-Württemberg. Powstała w 1999 roku i zdobyła dużą rozpoznawalność dzięki intensywnym kampaniom reklamowym w telewizji i prawie. W chwili obecnej dostarcza prąd w Niemczech do około miliona mieszkań i domów. Obok tradycyjnych taryf, operator proponuje również taryfy z premiami rzeczowymi. W zamian za niewielką opłatę startową możemy otrzymać m.in. nową pralkę lub telewizor. Więcej informacji nt. przygotowaliśmy w naszym poradniku ➤ Yello Strom w Niemczech.
  • Lekker Energie – działający na rynku dostawców już od 2000 roku, operator należący do miejskiego przedsiębiorstwa Stadtwerke Krefeld (SWK). Znany z agresywnych kampanii reklamowych, operator dostarcza prąd i gaz do ponad 300 tys. klientów w Niemczech.
  • eprimo – marka dyskontowa działająca na rynku od 2005 r. Należy ona do spółki inogy, której właścicielem jest jeden z największych koncernów energetycznych w Niemczech – RWE. Jest jednym z najpopularniejszych alternatywnych operatorów prądu i gazu w Niemczech, dostarczając energię do ponad 1,2 milionów domów w Niemczech.
  • 1-2-3 energie jest marką używaną przez koncern Pfalzwerke AG do sprzedaży prądu i gazu w całych Niemczech już od 2007 roku. Z oferty korzysta obecnie około pół miliona niemieckich gospodarstw domowych.
  • E-wie-Einfach to dostawca energii elektrycznej w Niemczech należącym do koncernu EON. Spółka została założona w 2007 roku jako odpowiedź koncernu na coraz ostrzejszą konkurencję ze strony tanich dostawców alternatywnych.

Prąd w Niemczech – rozliczenia

Bez względu na to, z usług którego dostawcy prądu w Niemczech korzystamy, raz do roku otrzymamy rozliczenie za zużycie energii elektrycznej. Dostawca prądu zestawia w nim uiszczone przez nas miesięczne opłaty za energię elektryczną wraz z jej faktycznym zużyciem. W przypadku większego zużycia niż zakładane, stwierdzona zostanie niedopłata, którą będziemy musieli opłacić wraz z następnym miesięcznym rachunkiem. Jeśli natomiast zużyjemy mniej prądu niż wcześniej założono, otrzymamy zwrot nadpłaconych środków pieniężnych na nasze konto.

Warto uważnie sprawdzić informacje zawarte w rozliczeniu, gdyż często znajdują się w nim błędy, które mogą skutkować zawyżonymi opłatami za prąd w Niemczech. W naszym oddzielnym poradniku ➤ Rozliczenie za prąd w Niemczech zamieściliśmy informacje o najczęstszych błędach znajdujących się w rozliczeniach od operatorów energii elektrycznej. Podpowiadamy, jak w tej sytuacji zareagować, aby uniknąć płacenia zbyt wysokich rachunków za prąd w Niemczech.

Prąd w Niemczech – najczęstsze pytania

Mają Państwo pytania związane z dostawami energii elektrycznej w Niemczech? Zachęcamy do skorzystania z poniższej funkcji komentarzy i zamieszczania pytań odnośnie dostawców prądu w Niemczech, rachunków oraz innych pytań związanych z niemieckim rynkiem prądu. Postaramy się Państwu pomóc.

 

Dodaj komentarz