Zaznacz stronę
leksykon finansowy

Direktbank

Direktbank (rzadziej Direct bank) to powszechne w Niemczech określenie dla działających na rynku banków internetowych. W odróżnieniu od tradycyjnych banków, instytucje te nie posiadają sieci swoich placówek. Otwarcie konta możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem internetu, obsługa klienta również odbywa się tą drogą lub też za pomocą linii telefonicznej.

Dzięki ograniczonym kosztom prowadzenia działalności, Direktbanki są w stanie zaoferować znacznie atrakcyjniejsze produkty aniżeli ich tradycyjna konkurencja. Zazwyczaj oferują one darmowe prowadzenie konta w komplecie z kartą Visa, a także wypłaty ze wszystkich bankomatów w Niemczech bez prowizji. Szczegóły ich ofert można poznać w naszym przewodniku: konto bankowe w Niemczech.

Do najbardziej znanych direktbanków w Niemczech należą:

  • Deutsche Kreditbank (znane jako DKB, należący do Krajowego Banku Bawarii – BayernLB)
  • ING-DiBA (należący, podobnie jak ING Bank Śląski, do holenderskiego koncernu ING)
  • Comdirect (utworzony przez Commerzbank)
  • Consorsbank (należący do francuskiego BNP Paribas)
  • Norisbank (należący do Deutsche Banku)
  • Netbank (założony w 1999 r. przez augsburski Aktienbank, będący pierwszym bankiem internetowym w Europie)

Jeszcze w 2006 r. banki internetowe w Niemczech kontrolowały niespełna 1,5% aktywów finansowych. W ostatnich latach ich popularność jednak bardzo wzrosła, osiągając w 2014 r. niemal 12%. Piątka największych direktbanków obsługuje w chwili obecnej ponad 15 milionów klientów, którzy opuścili tradycyjne banki, gdy te zaczęły wprowadzać opłaty za podstawowe obsługi. Nic więcej dziwnego, że ranking najlepszych banków niemieckich publikowany przez magazyn finansowy Focus Money od kilku lat okupowany jest właśnie przez banki internetowe.