Direktbank

Direktbank co to jest

Direktbank (rzadziej Direct bank) to powszechne w Niemczech określenie dla działających na rynku banków internetowych. W odróżnieniu od tradycyjnych banków, instytucje te nie posiadają sieci swoich placówek. Otwarcie konta możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem internetu, obsługa klienta również odbywa się tą drogą lub też za pomocą linii telefonicznej.

Dzięki ograniczonym kosztom prowadzenia działalności, Direktbanki są w stanie zaoferować znacznie atrakcyjniejsze produkty aniżeli ich tradycyjna konkurencja. Zazwyczaj oferują one darmowe prowadzenie konta w komplecie z kartą Visa, a także wypłaty ze wszystkich bankomatów w Niemczech bez prowizji. Szczegóły ich ofert można poznać w naszym przewodniku: konto bankowe w Niemczech.

Najpopularniejsze banki internetowe w Niemczech

Do najbardziej znanych direktbanków w Niemczech należą:

  • Deutsche Kreditbank Berlin (znane jako DKB, należący do Krajowego Banku Bawarii – BayernLB)
  • ING Niemcy (dawniej znane jako ING DiBa, który należy, podobnie jak ING Bank Śląski, do holenderskiego koncernu ING)
  • Comdirect (utworzony przez Commerzbank)
  • Consorsbank (należący do francuskiego BNP Paribas)
  • Norisbank (należący do Deutsche Banku)

Jeszcze w 2006 r. banki internetowe w Niemczech kontrolowały niespełna 1,5% aktywów finansowych. W ostatnich latach ich popularność jednak bardzo wzrosła, osiągając w 2014 r. niemal 12%. Piątka największych direktbanków obsługuje w chwili obecnej ponad 15 milionów klientów, którzy opuścili tradycyjne banki, gdy te zaczęły wprowadzać opłaty za podstawowe obsługi. Nic więcej dziwnego, że ranking najlepszych banków niemieckich publikowany przez magazyn finansowy Focus Money od kilku lat okupowany jest właśnie przez banki internetowe.

Leksykon - co to jest Direktbank