Wpłatomaty w Niemczech

Zaktualizowano: 7 stycznia 2024

Sprawdź, które banki w Niemczech oferują konto bankowe z ⭐ wpłatomatami⭐ Wpłacaj gotówkę na swój rachunek w Niemczech bez prowizji ➤ szybko i bezstresowo!

Co prawda większość transakcji finansowych odbywa się dziś bezgotówkowo, jednakże wiele osób z Polski (szczególnie w pierwszych miesiącach spędzonych w Niemczech) otrzymuje różnego rodzaju wynagrodzenie od pracodawcy bezpośrednio w gotówce. Trzymanie sporej ilości gotówki przy sobie nie jest ani bezpieczne, ani praktyczne. A co, jeśli pieniądze te chcielibyśmy przesłać do Polski? W naszym poradniku podpowiadamy, w którym niemieckim banku będziemy mogli założyć konto z dostępem do wpłatomatów bez konieczności ponoszenia miesięcznych kosztów prowadzenia rachunku!

Konto Commerzbank

Darmowe konto osobiste:
0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro / miesiąc, inaczej 9,90 Euro miesięcznie)
0 Euro za kartę Maestro i Virtual Visa Debit Card na życzenie
0 Euro za wypłaty w bankomatach Cashgroup w Niemczech
0 Euro za wpłaty we wpłatomatach Commerzbanku

TYLKO TERAZ: 50 Euro premii dla aktywnych klientów!

ING Niemcy / ING DiBa

0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro miesięcznie, inaczej 4,90 Euro)
0 Euro za kartę debetową Visa
0,99 Euro miesięcznie za kartę debetową Girocard na życzenie
0 Euro za wypłaty od 50 EUR w bankomatach w strefie Euro (jedynie 1,99% prowizji za wypłaty w Polsce); darmowe wypłaty mniejszych kwot możliwe gdy na koncie mniej środków niż 50 EUR.
0 Euro za konto oszczędnościowe na życzenie

Wpłata gotówki na konto w Niemczech

Coroczny ranking banków niemieckich opublikowany przez renomowany magazyn “Focus Money” wskazał konto Commerzbanku jako najlepsze konto bankowe w Niemczech dla osób prywatnych! Commerzbank to jeden z największych banków komercyjnych działających w Niemczech. Bank oferuje nie tylko darmowe prowadzenie rachunku (przy min. wpływach w wys. 700 EUR / miesiąc) z darmowymi przelewami, ale również pozwala na dokonywanie wpłat gotówki we wszystkich oddziałach stacjonarnych bez konieczności płacenia prowizji.

Banki internetowe oferują co prawda bardzo atrakcyjne warunki prowadzenia rachunku bankowego, ich największą wadą jest jednak brak własnych oddziałów, a tym samym zazwyczaj brak możliwości bezpłatnej wpłaty gotówki na prowadzone tam konto osobiste. Klienci zmuszeni są dokonywać wpłat w oddziałach innych banków i ponosić za to wysokie prowizje. Są jednak miłe wyjątki. Bank ING, który nie ma własnych oddziałów, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i rozpoczął dodawać do swej sieci własnych bankomatów również takie, które mogą przyjmować gotówkę.

Wiele osób, dla których możliwość wpłaty gotówki jest ważna, decyduje się na prowadzenie konta w innych tradycyjnych bankach niemieckich (takich jak Postbank lub Sparkasse). Posiadanie rachunku wiąże się tam jednak z miesięczną opłatą rzędu kilku Euro za samo prowadzenie! To wszystko dostępne jest m.in. w Commerzbanku i ING przy regularnych wpływach na konto za darmo! Warto zatem pomyśleć o zmianie banku – w naszym serwisie znajdziecie Państwo informacje o tym, jak otworzyć konto w Commerzbanku lub jak otworzyć konto ING w Niemczech.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu w Niemczech

Za pomocą wpłatomatów wpłaty dokonywać możemy jedynie na nasz własny rachunek bankowy. Aby wpłacić pieniądze na nasze konto w Commerzbanku lub ING, potrzebna nam będzie karta standardowo wydawana do konta przez oba banki. W wybranym oddziale Commerzbanku powinniśmy znaleźć bankomat z opcją wpłaty gotówki (tzw. Einzahlungsautomat). Po włożeniu naszej karty, maszyna pokaże nam dostępne opcje, wśród których powinna znaleźć się również pozycja Einzahlung / Einzahlen. Podobnie należy postąpić w przypadku wpłatomatów ING znajdujących się w różnych miejscach na terenie Niemiec – także tutaj należy użyć naszej karty debetowej wydanej do konta i wybrać opcję Einzahlen.

Po jej wybraniu otworzy się podajnik na banknoty, do którego należy włożyć równo ułożony plik banknotów, które chcemy wpłacić na nasze konto. Należy upewnić się, że banknoty nie są złożone lub zagięte na rogu, a pomiędzy nimi nie znajdują się np. spinacze biurowe. Po włożeniu gotówki należy zatwierdzić operację widocznym przyciskiem na ekranie, wówczas podajnik na gotówkę zostanie zamknięty. Jeśli bankomat będzie miał z tego powodu problemy z policzeniem pieniędzy, podajnik zostanie otworzony ponownie z komunikatem o błędzie. Należy wówczas upewnić się, że banknoty zostały włożone prawidłowo.

Po przeliczeniu gotówki, bankomat pokaże nam sumę, jaka została policzona. Jeśli wszystko się zgadza, możemy potwierdzić operację przyciskając we wskazanym miejscu na ekranie urządzenia. Mamy wówczas okazję do podania tytułu wpłacanej gotówki widocznej później na wyciągu konta. W przypadku niezbyt wysokich sum można ten krok pominąć, wówczas po chwili otrzymamy kwit potwierdzający wpłacenie gotówki na nasze konto. Jeśli natomiast wskazana suma nie jest prawidłowa, możemy przerwać operację, wówczas podajnik na pieniądze otworzy się ponownie, a my możemy sprawdzić raz jeszcze, czy wszystkie banknoty zostało prawidłowe włożone i powtórzyć całą operację.

Jak wpłacić pieniądze w Niemczech na polskie konto

Po wpłaceniu pieniędzy na nasze konto za pomocą wpłatomatu, mamy możliwość ich dalszego przesłania np. na konto bankowe w Polsce należące do kogoś z naszych bliskich. W tym wypadku wystarczy wykonać przelew SEPA w bankowości internetowej, podając przy tym polski numer IBAN konta docelowego poprzedzony literami PL. Kwotę przelewu należy podać (tak jak w przypadku zwykłych przelewów w Niemczech) w Euro. Jeśli konto odbiorcy prowadzone jest w PLN, pieniądze zostaną przewalutowane po aktualnych kursie wymiany EUR/PLN. W przypadku kont walutowych prowadzonych w Euro, na konto docelowe trafi dokładnie taka sama kwota, jaką przelaliśmy z naszego konta w Niemczech. Co ważne, Commerzbank oraz ING nie pobierają za przelewy SEPA w bankowości internetowej żadnych opłat!

Uwaga – jeśli nie aktywowaliśmy opcji przelewów międzynarodowych przy otwarciu naszego konta, konieczny będzie kontakt z bankiem przed dokonaniem pierwszego przelewu na konto w Polsce.

Konto z wpłatomatami w Niemczech – otwarcie

W przypadku dalszych pytań odnośnie otwarcia konta w niemieckim banku przez internet, zachęcamy wszystkich do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, które znaleźć można w naszym poradniku: Konto bankowe w Niemczech. Przygotowaliśmy tam m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie odnośnie procedury złożenia wniosku o otwarcie jak i identyfikacji danych osobowych, jakiej należy dokonać po złożeniu wniosku.

Jeśli natomiast chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat oferty Commerzbanku, odsyłamy do naszego przewodnika ➤ Commerzbank Girokonto. Dostępny jest również przewodnik krok po kroku, jak otworzyć konto w Commerzbanku.

Konto Commerzbank

Darmowe konto osobiste:
0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro / miesiąc, inaczej 9,90 Euro miesięcznie)
0 Euro za kartę Maestro i Virtual Visa Debit Card na życzenie
0 Euro za wypłaty w bankomatach Cashgroup w Niemczech
0 Euro za wpłaty we wpłatomatach Commerzbanku

TYLKO TERAZ: 50 Euro premii dla aktywnych klientów!

ING Niemcy / ING DiBa

0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro miesięcznie, inaczej 4,90 Euro)
0 Euro za kartę debetową Visa
0,99 Euro miesięcznie za kartę debetową Girocard na życzenie
0 Euro za wypłaty od 50 EUR w bankomatach w strefie Euro (jedynie 1,99% prowizji za wypłaty w Polsce); darmowe wypłaty mniejszych kwot możliwe gdy na koncie mniej środków niż 50 EUR.
0 Euro za konto oszczędnościowe na życzenie

Wpłatomaty w Niemczech – najczęstsze pytania

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie wpłatomatów w Niemczech i warunków ich użytkowania. Jeśli macie Państwo dalsze pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją.

Gdzie znajdę wykaz wpłatomatów Commerzbanku i ING?

Najbliższą placówkę Commerzbanku z wpłatomatami znaleźć można przy pomocy wyszukiwarki oddziałów. Wykaz bankomatów ING z funkcją wpłaty gotówki znaleźć można natomiast na stronie banku.

Czy za pomocą wpłatomatu w Niemczech mogę wpłacić pieniądze na konto w Polsce?

Nie ma możliwości bezpośredniej wpłaty pieniędzy na rachunek w Polsce. Jeśli Państwa bank w Niemczech posiada własne wpłatomaty, po wpłaceniu gotówki na konto należy dokonać z poziomu bankowości internetowej przelew SEPA na polskie konto docelowe. O tym, jak to uczynić, piszemy o tym w głównej części poradnika.

Czy mogę użyć wpłatomatu w Niemczech, aby wpłacić pieniądze na czyjeś konto?

Nie jest to możliwe. Wpłatomat umożliwia dokonywanie wpłat jedynie na nasz własny rachunek bankowy. W tym celu należy użyć karty debetowej wydanej do konta.

Ile pieniędzy mogę wpłacić we wpłatomacie Commerzbanku?

Nie ma teoretycznie limitu wpłaty, proszę mieć jednak na uwadze, że od kwoty 15.000 EUR należy udzielić dodatkowych informacji odnośnie pochodzenia gotówki. Bankomat może przyjąć za jednym razem maksymalnie 180 banknotów.

Ile pieniędzy mogę wpłacić we wpłatomacie ING?

Dzienny limit wpłaty w bankomatach ING wynosi 5.000 EUR. Przy wpłatach powyżej 2.500 EUR konieczne będzie podanie krótkiego opisu odnośnie pochodzenia gotówki. Jednocześnie bank wprowadził roczny limit wpłat za pomocą wpłatomatów w wysokości 25.000 EUR. Jeśli chcemy wpłacić większą kwotę na nasze konto, konieczne będzie skorzystanie z opcji wpłat w wybranej placówce innego banku (zgodnie z aktualnym celnikiem danej instytucji). ING współpracuje z Reisebank, dzięki czemu koszty wpłaty gotówki na nasze konto ING są tutaj niższe niż w innych placówkach bankowych. Reisebank pobiera opłatę w wysokości 7,50 EUR za każde rozpoczęte 5.000 EUR, a maksymalna kwota wpłaty to 25.000 EUR.

Czy na konto ING mogę wpłacić pieniądze przy pomocy karty ING Visa Debit?

W chwili obecnej możliwość wpłaty na konto ING dostępna jest jedynie przy pomocy Girocard. Bank ING planuje w przyszłości wprowadzić tę funkcję również dla karty ING Visa Debit, niestety nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to nastąpi. Proszę mieć na uwadze, że ING Girocard jest kartą opcjonalną dostępną za 0,99 Euro miesięcznie.