Konto zagraniczne dla Polaków

Zaktualizowano: 14 sierpnia 2022
Konto zagraniczne dla Polaków

Otwórz darmowe konto zagraniczne: ✓brak miesięcznych opłat za prowadzenie, ✓darmowe przelewy, ✓darmowa karta oraz wypłaty z bankomatów!

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwia Polakom założenie konta bankowego również w każdym innym kraju Wspólnoty. Chociaż większość zagranicznych banków ogranicza swą ofertę jedynie do osób zamieszkujących na terenie danego kraju, istnieją banki w innych krajach, które swą ofertę kierują także do osób w Polsce. W niniejszym poradniku informujemy, gdzie otworzycie Państwo konto bankowe za granicą przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu!

Jak założyć konto za granicą przez internet?

Proces otwarcia konta przebiega całkowicie online. Po wypełnieniu wniosku, należy dokonać potwierdzenia tożsamości. W tym celu (w zależności od tego, w którym banku dokonujemy otwarcia konta) należy wysłać zdjęcia dowodu tożsamości wraz z własnym zdjęciem lub przeprowadzić krótką rozmowę wideo z konsultantem. Cały proces trwa zazwyczaj kilka dni roboczych, chociaż niekiedy możliwe jest korzystanie z konta w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. W międzyczasie na wskazany adres wysłana zostanie również karta płatnicza, jeśli taka zamówiona została przez Państwa we wniosku.

Zagraniczne konto bankowe

W naszym poradniku prezentujemy oferty banków zagranicznych umożliwiających otwarcie darmowego rachunku bankowego również osobom zamieszkałym w Polsce. Dalsze informacje na temat prezentowanych kont zagranicznych znajdą Państwo na wskazanych stronach naszego serwisu.

Konto zagraniczne Revolut

Revolut to jeden z najpopularniejszych banków, które umożliwiają Polakom założenie zagranicznego konta bankowego. Powstał w 2015 roku i oferuje bezproblemowe założenie konta prowadzonego w Euro, a także możliwość prowadzenia podkont w rozmaitych walutach, w tym w PL. Użytkownicy otrzymują kartą płatniczą Visa, dzięki której mogą dokonywać transakcji bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych, w internecie, jak również wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów akceptujących karty ze znakiem Visa.

Co ważne, proces otwarcia konta dostępny jest w j. polskim, więc nawet brak znajomości języków obcych nie przeszkodzi nam w założeniu zagranicznego rachunku bankowego!

Konto Revolut w Euro
Plan Standardowy Revolut:

 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę płatniczą Mastercard
 • 0 Euro za przelewy internetowe
 • 0 Euro za max. 5 wypłat gotówki z bankomatów do 800 PLN miesięcznie
 • 0 Euro za wymianę walut do 5000 PLN miesięcznie

Konto zagraniczne Vivid Money

Vivid Money to nowy bank internetowy działający w Niemczech w oparciu o licencję niemieckiego Solarisbanku. Oferta obejmuje darmowe prowadzenie konta w Euro wraz z podkontami dla walut zagranicznych, w tym PLN. Do każdego z podkont przypisywany jest indywidualny niemiecki numer IBAN. 

Klienci otrzymują również darmową kartę metalową Visa, dzięki której możliwe jest dokonywanie płatności w internecie oraz sklepach, jak również wypłata gotówki z bankomatów na całym świecie.

Więcej informacji nt. oferty Vivid Money znajdziecie Państwo w poradniku ➤ Konto Vivid w Niemczech.

Vivid Money konto bankowe w Niemczech
Vivid Standard:
 • 0 Euro za prowadzenie konta z niemieckim numerem IBAN
 • 0 Euro za max. 15 podkont prowadzonych w 40 walutach (w tym PLN) – każde z własnym numerem IBAN DE
 • 0 Euro za przelewy online
 • 0 Euro za wypłaty do 200 EUR miesięcznie na całym świecie (potem 3% wypłacanej sumy, min. 1 EUR)
 • 0,5% zwrotu za wszystkie transakcje kartą
Taryfa Vivid Prime (za 9,90 EUR miesięcznie) umożliwia zwiększenie limitu darmowych wypłat do 1000 EUR miesięcznie oraz dostęp do programu premium Cashback ze zwrotami do 10% kwoty transakcji (maks. 100 EUR miesięcznie).

Konto w zagranicznym banku przez internet

Powody, dla których nie chcemy trzymać naszych pieniędzy w polskim banku, mogą być różne. Wiele osób narzeka na brak atrakcyjnych ofert banków w Polsce dla rachunków prowadzonych w innych walutach niż PLN. Inne osoby nie mają zaufania do polskiego państwa oraz sektora bankowego, szczególnie ze względu na nieobliczalną politykę obecnego prezesa NBP – Adama Glapińskiego. Jeszcze inni obawiają się eskalacji wojny w Ukrainie i chcą zabezpieczyć się, umieszczając część środków pieniężnych w Europie Zachodniej. Ale są też osoby, które po prostu często podróżują po Europie i chcą mieć wygodny i tani dostęp do środków zgromadzonych w EUR. Wszystkie te osoby zainteresowane są możliwością ulokowania części swych oszczędności za granicą.

Unia Europejska daje możliwość działającym w niej bankom na świadczenie swych usług na terenie wszystkich krajów członkowskich. Konto otrzymuje wówczas numer IBAN kraju, w którym dany bank jest zarejestrowany i podlegają przepisom nadzoru finansowego tego samego kraju, włączając w to gwarancje funduszu bankowego. W przeszłości próżno było szukać banków zagranicznych oferujących otwarcie konta osobom mieszkającym w innych krajach UE, w tym w Polsce. Na szczęście w ostatnich latach sytuacja zmieniła się i na rynku dostępnych jest kilka atrakcyjnych ofert dla ogólnodostępnych kont zagranicznych.

Konto za granicą – gwarancje bankowe

Decydując się na umieszczenie środków pieniężnych za granicą warto mieć zatem świadomość regulacji prawnych, którym podlegać będzie nasze konto zagraniczne. W przypadku kont otwartych w Vivid Money środki pieniężne objęte są gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego do kwoty 100.000 EUR na klienta. Oznacza to, że w przypadku utracenia płynności finansowej przez bank, niemiecki fundusz bankowy wypłaci nam nasze pieniądze do tego limitu. Możemy być zatem pewni, że zgromadzone na koncie środki są bezpieczne.

Jednocześnie należy wspomnieć, że nasze konto oraz znajdujące się na nim środki pieniężne podlegają jurysdykcji sądów niemieckich. W tej sytuacji polski sąd lub komornik nie może bezpośrednio zająć naszych środków pieniężnych, lecz musi się w tej sprawie zwrócić najpierw do niemieckiego sądu.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku banku Revolut – tutaj środki pieniądze do kwoty 100.000 EUR objęte są gwarancjami litewskiego funduszu bankowego. Nasze konto objęte jest jurysdykcją sądów litewskich i również tutaj polskie instytucje nie mają bezpośredniej możliwości zajęcia znajdujących się na nim środków pieniężnych.

Konto za granicą – pytania

Jeśli mają Państwo pytania odnośnie otwarcia konta w banku zagranicznym lub chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z posiadaniem konta za granicą, zapraszamy do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego.

19 komentarzy do “Konto zagraniczne dla Polaków”

 1. Jaki bank polecacie dla osoby chcącej ulokować część oszczędności za granicą? Tak około 50-100k euro? Szukam banku prowadzącego konto w Euro i USD. Czy muszę osobiście pojechać za granicę, czy mogę takie konto otworzyć zdalnie z Polski?

  Odpowiedz
  • Oba prezentowane przez nas konta (Vivid oraz bunq) można otworzyć za pomocą internetu, bez konieczności odwiedzania Niemiec lub Holandii. Odnośnie kont prowadzonych w USD, taką opcję oferuje obecnie bank bunq (usługa Local Currencies). Dostępna jest ona dla planów taryfowych Easy Money oraz Easy Green.

   Odpowiedz
 2. mam dzialalnosc PPHU zarejstrowana w Polsce, pracuje w Niemczech (mam niemiecki numer podatkowy) , mam obroty rzedu 100 tys. euro miesiecznie. Posiadam konto w Sparkasse, ktora nie chce mi przydzielic mozliwosci przeciagniecia konta. Nie potrzebuje tego czesto, czasami zanim klienci troche pozniej rachunki zaplaca. Twierdza, ze poniewaz moja dzialalnosc to Firma PPHU wiec z tego powodu tego nie moga zrobic. Jak wyglada to u Panstwa? Dodam, ze dzialam tak juz od 7 lat.

  Odpowiedz
  • Niestety, prezentowane przez nas oferty kont zagranicznych nie posiadają możliwości otrzymania debetu, a tym samym nie ma możliwości ich zadłużenia.

   Odpowiedz
 3. Który z zagranicznych banków oferuje polski IBAN? W Revolut od 18 marca już nie będzie można wysyłać na konto z PL.. tylko LT.. przez co polscy klienci nie chcą płacić przelewów bo są traktowane jako walutowe i obciążone min. kilkudziesięcio-złotową opłatą, niektóre banki w ogóle blokują takie transakcje u klientów przez co mocno to ogranicza możliwości handlowe w polsce.

  Odpowiedz
  • Niestety, żaden ze znanych nam banków zagranicznych nie umożliwia wpłaty na polski numer IBAN. W tej sytuacji, w celu uniknięcia wysokich dodatkowych opłat, zachęcamy do skorzystania z usługi przelewów walutowych oferowanych np. przez TransferGO. Zasilenie odbywa się poprzez lokalny rachunek bankowy, a na wskazane konto zagraniczne trafi kwota EUR widoczna na ekranie.

   Odpowiedz
  • Wise (poprzednio TransferWise) nie jest bankiem ale oferuje subkonta w kilkudziesięciu walutach z lokalnymi IBAN, tak więc subkonto w PLN ma polski IBAN PL. Wise oferuje też kartę Visa Debit dla klientów w Polsce

   Odpowiedz
     • Tłumaczone translatorem ze stron WISE: “Aktualnie nie możesz otrzymać danych (IBAN) dla rachunku PLN, jeśli jeszcze ich nie posiadasz. Pracujemy nad kilkoma usprawnieniami i – do czasu ich wprowadzenia – zdecydowaliśmy, aby nie otwierać nowych danych bankowych. Jeśli posiadasz już dane bankowe, możesz korzystać z nich tak jak do tej pory.”

    • W przypadku otwarcia konta na adres w Niemczech, konieczna jest krótka rozmowa z konsultantem w j. angielskim lub niemieckim. W przypadku otwarcia konta na adres w Polsce, należy jedynie wykonać aparatem w telefonie komórkowym zdjęcia dowodu tożsamości lub paszportu.

     Odpowiedz
    • Czy jeżeli otworze konto w jednym z proponowanych banków będę mógł otrzymywać przelewy walutowe z Chin? Czy są wtedy dodatkowe opłaty?

     Odpowiedz
     • Prezentowane przez nas banki akceptują obecnie jedynie przelewy przychodzące SWIFT w Euro. Przelew z Chin może zostać przyjęty pod warunkiem, że będzie nadany w tej walucie.

Dodaj komentarz