Konto zagraniczne dla Polaków

Zaktualizowano: 6 listopada 2022
Konto zagraniczne dla Polaków

Otwórz darmowe konto zagraniczne: ✓brak miesięcznych opłat za prowadzenie, ✓darmowe przelewy, ✓darmowa karta oraz wypłaty z bankomatów!

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwia Polakom założenie konta bankowego również w każdym innym kraju Wspólnoty. Chociaż większość zagranicznych banków ogranicza swą ofertę jedynie do osób zamieszkujących na terenie danego kraju, istnieją banki w innych krajach, które swą ofertę kierują także do osób w Polsce. W niniejszym poradniku informujemy, gdzie otworzycie Państwo konto bankowe za granicą przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu!

Jak założyć konto za granicą przez internet?

Proces otwarcia konta przebiega całkowicie online. Po wypełnieniu wniosku, należy dokonać potwierdzenia tożsamości. W tym celu (w zależności od tego, w którym banku dokonujemy otwarcia konta) należy wysłać zdjęcia dowodu tożsamości wraz z własnym zdjęciem lub przeprowadzić krótką rozmowę wideo z konsultantem. Cały proces trwa zazwyczaj kilka dni roboczych, chociaż niekiedy możliwe jest korzystanie z konta w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. W międzyczasie na wskazany adres wysłana zostanie również karta płatnicza, jeśli taka zamówiona została przez Państwa we wniosku.

Zagraniczne konto bankowe

W naszym poradniku prezentujemy oferty banków zagranicznych umożliwiających otwarcie darmowego rachunku bankowego również osobom zamieszkałym w Polsce. Dalsze informacje na temat prezentowanych kont zagranicznych znajdą Państwo na wskazanych stronach naszego serwisu.

Konto zagraniczne Revolut

Revolut to jeden z najpopularniejszych banków, które umożliwiają Polakom założenie zagranicznego konta bankowego. Powstał w 2015 roku i oferuje bezproblemowe założenie konta prowadzonego w Euro, a także możliwość prowadzenia podkont w rozmaitych walutach, w tym w PL. Użytkownicy otrzymują kartą płatniczą Visa, dzięki której mogą dokonywać transakcji bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych, w internecie, jak również wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów akceptujących karty ze znakiem Visa.

Co ważne, proces otwarcia konta dostępny jest w j. polskim, więc nawet brak znajomości języków obcych nie przeszkodzi nam w założeniu zagranicznego rachunku bankowego!

Konto Revolut w Euro

Plan Standardowy Revolut:

0 Euro za prowadzenie konta
0 Euro za kartę płatniczą Mastercard
0 Euro za przelewy internetowe
0 Euro za max. 5 wypłat gotówki z bankomatów do 800 PLN miesięcznie
0 Euro za wymianę walut do 5000 PLN miesięcznie

Konto zagraniczne bunq

bunq to bank internetowy z Holandii, który dla otwartych kont oferuje holenderskie oraz niemieckie numery IBAN. Oferta obejmuje prowadzenie konta w Euro w cenie od 2,99 EUR miesięcznie.

Klienci otrzymują na życzenie również kartę płatniczą Visa lub Mastercard, którą mogą dokonywać wypłat z bankomatów, zakupów w sklepach oraz w internecie.

Więcej informacji nt. oferty bunq znajdziecie Państwo w poradniku ➤ Konto zagraniczne bunq.

Konto bunq w Holandii

Konto bunq Easy Bank:

3,99 Euro za prowadzenie konta
0 Euro za jedną kartę płatniczą wydaną do konta
0 Euro za jedną wirtualną kartę płatniczą
0,99 Euro za każdą z 5 wypłat miesięcznie ze wszystkich bankomatów na świecie, kolejne za 2,99 EUR
❌ Brak możliwości otwarcia dodatkowych subkont

Konto osobiste bunq Easy Bank Pro / Easy Bank Pro XL:

0 Euro za pierwszy miesiąc prowadzenia konta, potem:
9,99 Euro miesięcznie dla opcji Easy Bank Pro lub 18,99 dla opcji Easy Bank Pro XL
Max. 25 darmowych subkont z indywidualnym numerem IBAN
0 Euro za pierwsze trzy karty płatnicze (Mastercard)
0 Euro za pierwszych 25 wirtualnych kart płatniczych
6 darmowych wypłat miesięcznie z bankomatów na całym świecie, potem 0,99 EUR za kolejnych 5
0% prowizji za wypłaty i transakcje w innych walutach (w tym w PLN)

Środki w banku bunq objęte są gwarancjami holenderskiego funduszu bankowego do kwoty 100.000 EUR na klienta

Konto w zagranicznym banku przez internet

Powody, dla których nie chcemy trzymać naszych pieniędzy w polskim banku, mogą być różne. Wiele osób narzeka na brak atrakcyjnych ofert banków w Polsce dla rachunków prowadzonych w innych walutach niż PLN. Inne osoby nie mają zaufania do polskiego państwa oraz sektora bankowego, szczególnie ze względu na nieobliczalną politykę obecnego prezesa NBP – Adama Glapińskiego. Jeszcze inni obawiają się eskalacji wojny w Ukrainie i chcą zabezpieczyć się, umieszczając część środków pieniężnych w Europie Zachodniej. Ale są też osoby, które po prostu często podróżują po Europie i chcą mieć wygodny i tani dostęp do środków zgromadzonych w EUR. Wszystkie te osoby zainteresowane są możliwością ulokowania części swych oszczędności za granicą.

Unia Europejska daje możliwość działającym w niej bankom na świadczenie swych usług na terenie wszystkich krajów członkowskich. Konto otrzymuje wówczas numer IBAN kraju, w którym dany bank jest zarejestrowany i podlegają przepisom nadzoru finansowego tego samego kraju, włączając w to gwarancje funduszu bankowego. W przeszłości próżno było szukać banków zagranicznych oferujących otwarcie konta osobom mieszkającym w innych krajach UE, w tym w Polsce. Na szczęście w ostatnich latach sytuacja zmieniła się i na rynku dostępnych jest kilka atrakcyjnych ofert dla ogólnodostępnych kont zagranicznych.

Konto za granicą – gwarancje bankowe

Decydując się na umieszczenie środków pieniężnych za granicą warto mieć zatem świadomość regulacji prawnych, którym podlegać będzie nasze konto zagraniczne. W przypadku kont otwartych w bunq środki pieniężne objęte są gwarancjami holenderskiego funduszu bankowego do kwoty 100.000 EUR na klienta. Oznacza to, że w przypadku utracenia płynności finansowej przez bank, niemiecki fundusz bankowy wypłaci nam nasze pieniądze do tego limitu. Możemy być zatem pewni, że zgromadzone na koncie środki są bezpieczne.

Jednocześnie należy wspomnieć, że nasze konto oraz znajdujące się na nim środki pieniężne podlegają jurysdykcji sądów holenderskich. W tej sytuacji polski sąd lub komornik nie może bezpośrednio zająć naszych środków pieniężnych, lecz musi się w tej sprawie zwrócić najpierw do niemieckiego sądu.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku banku Revolut – tutaj środki pieniądze do kwoty 100.000 EUR objęte są gwarancjami litewskiego funduszu bankowego. Nasze konto objęte jest jurysdykcją sądów litewskich i również tutaj polskie instytucje nie mają bezpośredniej możliwości zajęcia znajdujących się na nim środków pieniężnych.

Konto za granicą – pytania

Jeśli mają Państwo pytania odnośnie otwarcia konta w banku zagranicznym lub chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z posiadaniem konta za granicą, zapraszamy do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego.

28 komentarzy do “Konto zagraniczne dla Polaków”

 1. Czy znacie Państwo jakieś możliwości na zrealizowanie przez Polaka czeku z USA (Central Bank) w Polsce lub w Niemczech?
  Jestem obywatelem i mieszkańcem Polski i poszukuję sposobu na realizowanie takich czeków. Wiem, że realizują takie czeki w Niemczech, ale nie wiem, czy będę mógł tam otworzyć konto.

  Serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Zamierzam pracować za granicą..i chce założyć konto z jednych tych banków..jak mam to zrobić krok po kroku nie znając języka..i czy pracodawca np.Niemiec nie będzie miał problemów z wysłaniem wynagrodzenia na te konto a ja pobrania jak np będę w Polsce?

  Odpowiedz
  • W przypadku banku Revolut otwarcie konta przebiega w j. polskim, dlatego nie powinien mieć Pan problemów z jego otwarciem. W przypadku konta bunq, proces otwarcia dostępny jest również po angielsku. W obu przypadkach otrzyma Pan po otwarciu europejski numer konta IBAN – Pański pracodawca nie powinien mieć problemów z przelaniem tam wynagrodzenia, a Pan będzie mógł swobodnie z tych środków korzystać.

   Odpowiedz
  • Komornik z Polski nie ma możliwości bezpośredniego zajęcia konta w Holandii. W tym celu musiałby wpierw zwrócić się do sądu holenderskiego.

   Odpowiedz
 3. Jaki bank polecacie dla osoby chcącej ulokować część oszczędności za granicą? Tak około 50-100k euro? Szukam banku prowadzącego konto w Euro i USD. Czy muszę osobiście pojechać za granicę, czy mogę takie konto otworzyć zdalnie z Polski?

  Odpowiedz
  • Oba prezentowane przez nas konta (Vivid oraz bunq) można otworzyć za pomocą internetu, bez konieczności odwiedzania Niemiec lub Holandii. Odnośnie kont prowadzonych w USD, taką opcję oferuje obecnie bank bunq (usługa Local Currencies). Dostępna jest ona dla planów taryfowych Easy Money oraz Easy Green.

   Odpowiedz
 4. mam dzialalnosc PPHU zarejstrowana w Polsce, pracuje w Niemczech (mam niemiecki numer podatkowy) , mam obroty rzedu 100 tys. euro miesiecznie. Posiadam konto w Sparkasse, ktora nie chce mi przydzielic mozliwosci przeciagniecia konta. Nie potrzebuje tego czesto, czasami zanim klienci troche pozniej rachunki zaplaca. Twierdza, ze poniewaz moja dzialalnosc to Firma PPHU wiec z tego powodu tego nie moga zrobic. Jak wyglada to u Panstwa? Dodam, ze dzialam tak juz od 7 lat.

  Odpowiedz
  • Niestety, prezentowane przez nas oferty kont zagranicznych nie posiadają możliwości otrzymania debetu, a tym samym nie ma możliwości ich zadłużenia.

   Odpowiedz
 5. Który z zagranicznych banków oferuje polski IBAN? W Revolut od 18 marca już nie będzie można wysyłać na konto z PL.. tylko LT.. przez co polscy klienci nie chcą płacić przelewów bo są traktowane jako walutowe i obciążone min. kilkudziesięcio-złotową opłatą, niektóre banki w ogóle blokują takie transakcje u klientów przez co mocno to ogranicza możliwości handlowe w polsce.

  Odpowiedz
  • Niestety, żaden ze znanych nam banków zagranicznych nie umożliwia wpłaty na polski numer IBAN. W tej sytuacji, w celu uniknięcia wysokich dodatkowych opłat, zachęcamy do skorzystania z usługi przelewów walutowych oferowanych np. przez TransferGO. Zasilenie odbywa się poprzez lokalny rachunek bankowy, a na wskazane konto zagraniczne trafi kwota EUR widoczna na ekranie.

   Odpowiedz
  • Wise (poprzednio TransferWise) nie jest bankiem ale oferuje subkonta w kilkudziesięciu walutach z lokalnymi IBAN, tak więc subkonto w PLN ma polski IBAN PL. Wise oferuje też kartę Visa Debit dla klientów w Polsce

   Odpowiedz
     • Tłumaczone translatorem ze stron WISE: “Aktualnie nie możesz otrzymać danych (IBAN) dla rachunku PLN, jeśli jeszcze ich nie posiadasz. Pracujemy nad kilkoma usprawnieniami i – do czasu ich wprowadzenia – zdecydowaliśmy, aby nie otwierać nowych danych bankowych. Jeśli posiadasz już dane bankowe, możesz korzystać z nich tak jak do tej pory.”

     • Nie oferuje, oferował kiedyś jak ktoś ma to ma szczescie że korzysta nowi klienci już nie doatają konta PL tylko wirtualną skarbonkę PL bez ibanku

    • W przypadku otwarcia konta na adres w Niemczech, konieczna jest krótka rozmowa z konsultantem w j. angielskim lub niemieckim. W przypadku otwarcia konta na adres w Polsce, należy jedynie wykonać aparatem w telefonie komórkowym zdjęcia dowodu tożsamości lub paszportu.

     Odpowiedz
    • Czy jeżeli otworze konto w jednym z proponowanych banków będę mógł otrzymywać przelewy walutowe z Chin? Czy są wtedy dodatkowe opłaty?

     Odpowiedz
     • Prezentowane przez nas banki akceptują obecnie jedynie przelewy przychodzące SWIFT w Euro. Przelew z Chin może zostać przyjęty pod warunkiem, że będzie nadany w tej walucie.

Dodaj komentarz