Kaucja za mieszkanie w Niemczech

Mieszkania w Niemczech

Chcesz wynająć mieszkanie w Niemczech, a nie masz pieniędzy na kaucję? Sprawdź ✅oferty Mietkaution – poręczeń zobowiązań zastępujących kaucję! ✅Aktualna porównywarka ofert ✅Szybki wniosek i decyzja online ✅Opłaty już od kilku Euro miesięcznie!

Chcąc wynająć mieszkanie w Niemczech, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia kaucji na początku obowiązywania umowy, która wynosi zazwyczaj wysokość trzech miesięcznych czynszów za najem (tzw. Kaltmiete). Przy obecnych wysokościach opłat, oznacza to dość zawrotną kwotę w wysokości 1.500-2.000 Euro albo i więcej. W niniejszym poradniku podpowiadamy, jak możemy uniknąć jej płacenia w zamian za poręczenie dostępne za niewielką stałą opłatę.

Kaucja za wynajem mieszkania w Niemczech

Znalezienie odpowiedniego lokum za Odrą może być dość czasochłonnym zajęciem, o czym piszemy w naszym poradniku: Mieszkania na wynajem w Niemczech. Kiedy już uda nam się je zdobyć, radość szybko może popsuć treść umowy najmu. W większości przypadków odnajdziemy tam zapis o konieczności zapłacenia kaucji, branej jako zabezpieczenie na wypadek jakichkolwiek problemów z opłaceniem czynszu bądź np. niedopłat za korzystanie z mediów po zakończeniu okresu wynajmu.

Jej maksymalna wysokość wynosić może równowartość trzech opłat miesięcznych za wynajem – tzw. Kaltmiete. Przykładowo, jeśli chcemy zamieszkać w mieszkaniu za 750 Euro Kaltmiete (z opłatami Warmmiete ok. 900 Euro miesięcznie), musimy liczyć się z koniecznością zapłaty 2.250 Euro kaucji. Pieniądze te muszą zostać wpłacone przez spółdzielnię lub firmę zarządzającą nieruchomością na specjalne konto oszczędnościowe, z oprocentowaniem lokat typowym dla średnich ofert na rynku (w chwili obecnej jest ono zazwyczaj bardzo niskie i wynosi niekiedy 0,1% w skali roku).

Kaucja za mieszkanie w Niemczech w ratach

Ze względu na wysokość kaucji, istnieje zazwyczaj możliwość jej zapłaty w ratach. Wystarczy przy podpisywaniu umowy o mieszkanie w Niemczech zapytać się o możliwość dokonania opłaty w kilku równych kwotach. Bardzo często praktycznie od ręki można otrzymać rozłożenie na trzy miesięczne raty.

Co jednak, jeśli nadal jest to dla nas sporym wydatkiem nie do przeskoczenia, szczególnie na początku naszego pobytu w Niemczech? Rozwiązaniem mogą być firmy oferujące poręczenie w ramach ubezpieczenia znanego tutaj jako Mietkaution.

Poręczenie za kaucję w Niemczech

Mietkaution (lub też Mietsicherheit) jest produktem finansowym, który stanowi zabezpieczenie roszczeń wobec osób najmujących mieszkanie. W tej sytuacji, zamiast przelewać wysokość kaucji na konto spółdzielni bądź firmy zarządzającej mieszkaniami, osoba chcąca wynająć mieszkanie podpisuje umowę z firmą oferującą Mietkaution, płacąc przy tym miesięczną lub roczną opłatę przez cały okres trwania poręczenia. W zamian za to, firma wystawia prawnie wiążące poręczenie, które z kolei możemy przedstawić podmiotowi oczekującemu wpłacenia kaucji.

Umowa o poręczenie kończy się najpóźniej w momencie końca najmu, możemy ją jednakże wypowiedzieć również wcześniej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wypowiedzenia jej przed końcem najmu, będziemy musieli dokonać wpłacenia żądanej kwoty kaucji, jaką poręczenie wcześniej zastąpiło.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zobowiązań wobec spółdzielni, firma ubezpieczająca pokryje je za nas, my zaś będzie mogli spłacić je w ratach firmie udzielającej poręczenia.

Mietkaution – porównanie ofert

Wysokość miesięcznej bądź rocznej opłaty za poręcznie w ramach Mietkaution zależy od wysokości kaucji, jaką chcemy nim zastąpić. Aby otrzymać oferty, można skorzystać z wyszukiwarki ofert Mietkaution znajdujących się poniżej. Wystarczy podać wysokość kaucji oraz okres, na jaki chcemy uzyskać poręczenie.

Kaucja mieszkanie Niemcy