Zaznacz stronę

Lokaty oszczędnościowe w Niemczech

➤ Atrakcyjne oprocentowanie ➤ proste formalności ➤ gwarancja funduszu rezerwowego. Sprawdź aktualne oferty ✅ lokat stałych i ✅ lokat dziennych w Niemczech! Zobacz, gdzie w Niemczech możesz założyć lokatę w ✅ 5 min. przez internet i jak skorzystać z ulgi podatkowej za odsetki!

Dla osób z Polski, które zarabiają w Niemczech i poszukują możliwości ulokowania zaoszczędzonych pieniędzy, przedstawiamy informacje na temat dostępnych kont oszczędnościowych w Niemczech. Wyjaśniamy różnice pomiędzy lokatą dzienną i stałą, a także informujemy, jak uniknąć płacenia podatku z tytułu uzyskanych odsetek.

Tylko z nami atrakcyjne oferty oszczędnościowe, których nie znajdziecie Państwo w innych bankach – do 1,26% oprocentowania w skali roku dla lokat w Euro!

Consorsbank (BNP Paribas)

 • Oprocentowanie: 0,6% do 25 tysięcy Euro
 • Gwarantowane oprocentowanie do 12 miesięcy
 • Oferta tylko dla nowych klientów!
 • Brak minimalnej kwoty oszczędzania
 • Odsetki wypłacane co kwartał
 • Bank należący do BNP Paribas
 • 100% gwarancja funduszu rezerwowego w Niemczech do 100 tys. Euro

Zobacz pełen ranking lokat dziennych!

Festgeld - Zinspilot

 • Oprocentowanie: 0,57% dla 3-miesięcznej lokaty
 • Kwota lokaty: od 1 Euro do 100 tys. Euro
 • Oferta we współpracy z niemieckim HSH Nordbank
 • Tylko TERAZ: bonus 25 Euro dla nowych klientów!
 • Wypłata oprocentowania na koniec okresu lokaty
 • 100% gwarancja funduszu rezerwowego w Niemczech do 100 tys. Euro

Zobacz pełen ranking lokat stałych!

Bezpieczne oszczędzanie w Niemczech

Osoby w Niemczech, które posiadają oszczędności, mają możliwość ich ulokowania na kontach oszczędnościowych w niemieckich bankach. Podobnie jak w Polsce, tak i banki w Niemczech oferują rozmaite produkty finansowe przeznaczone dla osób chcących ulokować swoje środki finansowe. Do najpopularniejszych produktów zaliczają się lokaty bankowe. Chociaż odznaczają się one obecnie dość niskim stopniem oprocentowania (ze względu na politykę niskich stop procentowych Europejskiego Banku Centralnego), to jednak wciąż wybierane są one przez większość klientów ze względu na bezpieczeństwo powierzonych tam środków. W przeciwieństwie do innych produktów (jak inwestycje w fundusze bądź akcje na giełdzie), posiadacze kont oszczędnościowych mogą być pewni, że nie utracą swoich pieniędzy. Każdy bank z niemiecką licencją udziela ponadto gwarancji do 100,000 EUR w ramach Niemieckiego Funduszu Rezerwowego. W przypadku banków działających w oparciu o licencję innego kraju Unii Europejskiej, udzielane są identyczne gwarancje miejscowego funduszu rezerwowego.

Zinspilot i Weltsparen – konta z wieloma ofertami

Obok ofert tradycyjnych banków jak Consorbank, w naszej wyszukiwarce lokat przedstawiamy również oferty dostarczane przez zarejestrowaną w Hamburgu instytucję Zinspilot oraz Weltsparen z Berlina, podlegającym niemieckim przepisom kontroli finansowej i oferującej możliwość ulokowania pieniędzy w bankach europejskich spoza Niemiec. Klient otwiera jedynie jedno konto w działającym we współpracy z Zinspilot lub Weltsparen bankiem w Niemczech, który następnie pośredniczy w kontakcie z wybranym bankiem, w którym zakładamy lokatę. W praktyce bardzo praktyczne rozwiązanie dla klientów z Polski – oznacza to bowiem konieczność przejścia procesu otwarcia konta Postident tylko na początku, po czym otrzymujemy dostęp do szerokiej palety produktów bankowych. Wyboru oferty lokaty dokonujemy bezpośrednio z poziomu naszego konta użytkownika. Środki pieniężne przelewany na otwarte dla nas konto w niemieckim banku Sutor Bank (w przypadku Zinspilot) lub MHB-Bank (w przypadku Weltsparen), po czym wybrana instytucja finansowa lokuje je we wskazanym przez nas banku.

Tagesgeld i Festgeld – lokaty dzienne i terminowe

Wśród kont oszczędnościowych dominują dwa podstawowe rodzaje – lokaty dzienne (znane jako Tagesgeld) oraz lokaty terminowe (Festgeld).

Oba rodzaje lokat objęte są gwarancjami funduszu rezerwowego, jednakże różnią się warunkami oprocentowania oraz tym, jak klient może dysponować wpłaconymi pieniędzmi.

Podobnie jak dzienne lokaty w Polsce, tak i Tagesgeld umożliwia klientowi wpłacanie i wypłacanie środków z konta oszczędnościowego każdego dnia, bez ograniczeń. Tagesgeldkonto jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby odłożyć część pieniędzy w celu uzyskania oprocentowania, jednakże nie chcą tracić możliwości ich podjęcia w nagłym wypadku. Oszczędzanie możliwe jest od 1 Euro. Bank może dokonać zmiany oprocentowania konta w każdym momencie, zobowiązany jest jedynie do poinformowania o tym (np. poprzez e-mail) z kilkudniowym wyprzedzeniem. Co odróżnia ten model od podobnych kont w Polsce, to wypłaty doliczonych odsetek na konto. Co prawda, są one obliczane dla każdego dnia codziennie, jednakże faktyczna ich wypłata ma miejsce zazwyczaj na koniec miesiąca, kwartału, bądź roku. Co ważne, jeśli wypłacimy nasze środki przed tym okresem, naliczone odsetki nie przepadają i pozostaną zapisane na naszym koncie.

Lokaty terminowe, czyli Festgeld, gwarantują wpłacającemu pieniądze na uzyskanie takiego oprocentowania przez cały okres, na jaki zostały zawarte. Warunki uzależnione są zazwyczaj od okresu, na który wpłacamy pieniądze (lokata roczna będzie miała zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż np. półroczna lub trzymiesięczna), niektóre z banków wymagają również wpłaty minimalnej sumy gotówki, poniżej której nie jest możliwe założenie lokaty. W okresie oszczędzania klient nie może wpłacać ani wypłacać z lokaty środków pieniężnych, jej przedwczesne zerwanie wiąże się z utratą części bądź całego oprocentowania. Festgeld jest zatem idealnym produktem dla wszystkich, którzy nie zamierzają sięgać do swoich oszczędności przez dłuższy czas i szukają gwarancji stałego zysku.

Lokaty w Niemczech – jakie formalności muszę spełnić

Aby otworzyć lokatę oszczędnościową w Niemczech, należy posiadać konto bankowe w Niemczech, które wskazane zostanie w procesie otwarcia lokaty jako Referenzkonto – konto referencyjne to rachunek, z którego środki finansowe będą wpłacane na konto oszczędnościowe, a także na nie wypłacane. Nie ma możliwości wypłaty pieniędzy na żadne inne konto, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze oszczędności nie zostaną przez nikogo przejęte.

Ze względu na ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, konieczne będzie również potwierdzenie naszej tożsamości w ramach otwarcia konta oszczędnościowego. W tym celu skorzystać musimy z procesu Postident, tj. wraz z otrzymanym formularzem oraz dowodem osobistym bądź paszportem udać się do najbliższego oddziału Deutsche Post. Koszty identyfikacji ponosi za nas bank, w którym otwieramy konto.

Freistellungsauftrag – jak uniknąć podatku od odsetek

Uzyskane z tytułu odsetek pieniądze podlegają opodatkowaniu. Inaczej niż w Polsce, istnieje jednak wysoka kwota wolna od podatku, z której każdy oszczędzający może skorzystać. Rocznie są to 801 Euro (bądź 1602 Euro dla małżeństw) uzyskane z przychodów kapitałowych. Aby skorzystać z tego limitu, klient udzielić musi bankowi, w której posiada oszczędności, tzw. Freistellungsauftrag – wniosku o zwolnienie z konieczności płacenia podatku od odsetek. Jeśli posiadamy tylko jedno konto, na którym doliczane są procenty, możemy udzielić Freistellungsauftrag dla całej dostępnej sumy. W innym przypadku konieczne jest rozdysponowanie limitu pomiędzy konta i udzielenie informacji o wysokości przychodów, jaki w danym roku powinien być dla nas bez podatku.  W większości banków dokonać można tego w profilu bankowości internetowej, bądź za pomocą tradycyjnej poczty.

Jeśli z jakiś powodów nie dokonamy tego przed upływem roku kalendarzowego, a podatek zostanie potrącony przez bank, istnieje możliwość jego odzyskania w ramach rozliczenia podatkowego. Bank wystawia wówczas roczne zaświadczenie podatkowe o uzyskanych przychodach kapitałowych oraz o zapłaconym podatku.

Macie Państwo dalsze pytania bądź problemy związane z założeniem lokaty w niemieckim banku? Chętnie pomożemy! Wszelkie zapytania w tej sprawie prosimy kierować na adres: finanse@hype.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.

Consorsbank (BNP Paribas)

 • Oprocentowanie: 0,6% do 25 tysięcy Euro
 • Gwarantowane oprocentowanie do 12 miesięcy
 • Oferta tylko dla nowych klientów!
 • Brak minimalnej kwoty oszczędzania
 • Odsetki wypłacane co kwartał
 • Bank należący do BNP Paribas
 • 100% gwarancja funduszu rezerwowego w Niemczech do 100 tys. Euro

Zobacz pełen ranking lokat dziennych!

Festgeld - Zinspilot

 • Oprocentowanie: 0,57% dla 3-miesięcznej lokaty
 • Kwota lokaty: od 1 Euro do 100 tys. Euro
 • Oferta we współpracy z niemieckim HSH Nordbank
 • Tylko TERAZ: bonus 25 Euro dla nowych klientów!
 • Wypłata oprocentowania na koniec okresu lokaty
 • 100% gwarancja funduszu rezerwowego w Niemczech do 100 tys. Euro

Zobacz pełen ranking lokat stałych!