[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”Section” fullwidth=”on” specialty=”off”][et_pb_fullwidth_image admin_label=”Fullwidth Image” src=”/wp-content/uploads/2016/02/wyplata-pensji.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” use_overlay=”off” animation_style=”slide” animation_duration=”500ms” animation_intensity_slide=”10%” animation_direction=”left”]
[/et_pb_fullwidth_image][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”Section” fullwidth=”off” specialty=”off”][et_pb_row admin_label=”Row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Post Title” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”off” text_orientation=”left” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font_size=”35px” parallax=”on” background_color=”rgba(255,255,255,0)”]
[/et_pb_post_title][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.96″]
Wypłata wynagrodzenia w Niemczech
Bez względu na formę zatrudnienia (stała umowa o pracę, umowa-zlecenie, praca studencka) wynagrodzenie w Niemczech wypłacane jest zazwyczaj w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany pracodawcy przez pracownika podczas lub krótko po rozpoczęciu zatrudnienia. Otrzymanie wynagrodzenia w gotówce w przypadku podjęcia legalnego zatrudnienia jest co prawda możliwe, ale ma miejsce niezwykle rzadko. Niewielkie odstępstwa od tej reguły dotyczą np. zwrotu kosztów poniesionych w związku z podjęciem prac społecznych (Aufwandsentschädigung). Kwoty nieopodatkowane są jednak tutaj niewielkie i zwykle nie mogą przekroczyć 200 EUR miesięcznie. W większości innych przypadków posiadanie konta bankowego jest konieczne, aby móc otrzymać wypłatę za podjętą pracę. Dla osób, które z kolei chciałaby założyć konto w niemieckim banku, przygotowaliśmy przewodnik na temat kont bankowych w Niemczech. Przedstawiamy tam oferty banków niemieckich, które wygrały ranking tygodnika Focus Money na najlepszy bank w Niemczech.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”]
Europejski Obszar Płatniczy SEPA
Niemcy i Polska, podobnie jak pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia i Szwajcaria należą do Jednolitego Obszaru Płatniczego SEPA, który pozwala na szybkie (w ciągu jednego dnia roboczego) przelewy pieniężne między kontami bankowymi. Bez znaczenia jest tutaj, czy oba konta znajdują się w tym samym czy też różnych krajach SEPA. Co ważniejsze, sam przelew do innego kraju członkowskiego nie może być dla klienta droższy niż standardowy przelew krajowy.
Przez długie lata w Niemczech obowiązywał wewnętrzny system transakcji bankowych, w którym konieczne było podanie numeru konta (Kontonummer) oraz oddzielnego kodu banku (Bankleitzahl) w celu dokonania przelewu pieniężnego między kontami. Podanie powyższych informacji było wymagane również przez pracodawcę w celu wypłaty wynagrodzenia za podejmowaną pracę. W praktyce oznaczało to konieczność posiadania niemieckiego konta bankowego w celu otrzymania wypłaty. Co prawda w ostatnich latach niektórzy pracodawcy dawali również możliwość podania zagranicznego numeru rachunku bankowego, jednakże w wielu przypadkach nieznajomość europejskiego systemu skutecznie zniechęcała księgowe do akceptowania przelewów na zagraniczne konta. Chcąc czy nie chcąc, pracownik musiał otworzyć konto w jednym z niemieckich banków.
Te czasy należą już do przeszłości. Rozpoczęta w 2013 roku ostatnia faza wdrażania Obszaru Płatniczego SEPA doprowadziła do zastąpienia w styczniu 2014 roku oddzielnych Kontonummer oraz Bankleitzahl znanymi już z Polski numerami IBAN oraz BIC.
IBAN to międzynarodowy numer konta, składający się z: dwuliterowego oznaczenia kraju (PL dla Polski, DE dla Niemiec), dwóch cyfr kontrolnych, a także maks. 30 cyfr umożliwiających identyfikację banku oraz numeru konta. System ten stosowany jest również przez kraje nie należące do SEPA, jak np. Gruzję, Izrael, Turcję, czy też Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską.
BIC to z kolei międzynarodowy kod identyfikujący instytucję finansową, w której prowadzony jest dany rachunek bankowy. Zawiera informację o nazwie banku, kraju i mieście pochodzenia, a także docelowym oddziale.
[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”]
Wypłata wynagrodzenia na konto w Polsce
Zanim niemiecki pracodawca otrzyma od nas polski numer konta bankowego warto pamiętać o tym, że banki w Polsce zwykle pobierają prowizję za przewalutowanie przelewu z Euro na PLN, bądź dokonują jej po niezbyt atrakcyjnym kursie w przypadku przelewu na konto złotówkowe. Chcąc dokonywać wypłat z tego samego konta w bankomacie lub płacąc w niemieckim sklepie nastąpi kolejne przewalutowanie transakcji, a co za tym idzie – pobrana zostanie kolejna prowizja. Obok tego, dochodzi też problem wahania kursów walut, co może być przyczyną dalszych strat. Pełne korzyści członkostwa w systemie SEPA odczujemy zatem dopiero po wejściu Polski do strefy Euro.
Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, niektóre banki w Polsce już teraz jednak oferują konta walutowe (prowadzone nie tylko w EUR, ale również w GBP oraz CHF), dzięki czemu znika problem przewalutowania i zmian kursu wymiany walut. Do konta dołączona jest karta, która pozwala na bezproblemowe wypłacanie środków pieniężnych w niemieckich bankomatach.
Szczegółowe informacje nt. aktualnych ofert znajdziecie Państwo w naszym przewodniku finansowym “Konto walutowe“.
[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”]
Otwarcie konta w niemieckim banku
Oczywiście istnieje również możliwość otwarcia rachunku bankowego bezpośrednio w niemieckim banku. Zanim jednak udamy się do najbliższego oddziału, warto porównać oferty poszczególnych instytucji, gdyż nie wszystkie oferują darmowe prowadzenie rachunku. Polecamy zapoznanie się z ofertą niemieckich banków wirtualnych, które oferują pakiet darmowego konta bankowego wraz z kartą Visa umożliwiającą wypłatę pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Niemczech bez dodatkowej prowizji. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule Konto bankowe w Niemczech.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]