Upadłość Nuri w Niemczech: co z kontem z kryptowalutami?

Nuri (dawniej Bitwala) ogłosiło bankructwo ➤ sprawdź, co muszą zrobić posiadacze konta po rozpoczęciu programu naprawczego, a także poznaj alternatywne oferty!

Nuri ogłosza niewypłacalność

Nuri (do niedawna znane jako Bitwala) reklamowało się jako wygodny sposób na handel i przechowywanie kryptowalut, a także konto bankowe z gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego, którego prowadzenie nic nie kosztuje, a wydawana do konta darmowa karta Mastercard umożliwiała darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Nuri / Bitwala umożliwiało bowiem otwarcie konta również na adres zamieszkania w Polsce. Z tego względu oferta była atrakcyjna również dla wszystkich, którzy chcieli trzymać swoje oszczędności poza Polską.

Sytuacja gospodarcza po epidemii koronawirusa oraz turbulencje na rynku światowym związane z agresją wojenną Rosji w Ukrainie doprowadziły do pogorszenia sytuacji finansowej Nuri. Ostatnia próba uzyskania dodatkowych środków finansowych od inwestorów w sierpniu 2022 r. zakończyła się niepowodzeniem, w związku z czym Nuri ogłosiło niewypłacalność (tzw. Insolvenz) i złożyło wniosek do sądu w Berlinie o rozpoczęcie postępowania naprawczego. Co to oznacza dla klientów?

Upadłość Nuri / Bitwali

Zgłoszenie wniosku o upadłość NIE oznacza, że Nuri automatycznie zaprzestaje działalności. Nuri jest jedynie dostawcą usług, a oferowanie przez nich konta bankowe działają w oparciu o licencję berlińskiego Solarisbank, który nie jest przedmiotem procesu upadłościowego. Oznacza to, że klienci nadal mają dostęp do środków finansowych znajdujących się na koncie. Każde konto jest chronione gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego w wysokości do 100 tys. EUR na klienta.

Zarząd Nuri wierzy, że rozpoczęty proces naprawczy pozwoli na kontynuowanie działalności w przyszłości, a w razie likwidacji firmy – na jej płynne przejęcie przez inny podmiot, bądź kontrolowane zakończenie działalności.

Co z kontami Nuri / Bitwala

Chociaż Nuri zapewnia o kontynuowania działalności, a same konta bankowe prowadzone są przez Solarisbank, nie można wykluczyć czasowych problemów z dostępem do znajdujących się tam środków finansowych w przyszłości. Z tego względu zachęcamy do jak najszybszego przelania środków finansowych z Nuri na inne konto walutowe, bądź na konto złotówkowe prowadzone w Polsce. Dotyczy to również kryptowalut, które ewentualnie znajdują się w Państwa portfelu walutowym prowadzonym przez Nuri.

Nuri / Bitwala – alternatywy

Jeśli poszukują Państwa zagranicznego konta walutowego prowadzonego w Euro, zachęcamy do zapoznania się z ofertą kont Revolut. To jedna z najpopularniejszych ofert zagranicznych kont bankowych dostępnych obecnie na rynku. Revolut działa w oparciu o litewską licencję bankową. Proces otwarcia dostępny jest również w j. polskim:

Konto Revolut w Euro
Plan Standardowy Revolut:

 • 0 Euro za prowadzenie konta
 • 0 Euro za kartę płatniczą Mastercard
 • 0 Euro za przelewy internetowe
 • 0 Euro za max. 5 wypłat gotówki z bankomatów do 800 PLN miesięcznie
 • 0 Euro za wymianę walut do 5000 PLN miesięcznie

Dla osób z Polski chcących otworzyć konto w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Vivid Money. Podobnie jak Nuri, tak i Vivid działa w oparciu o berliński Solarisbank. Oferta obejmuje nie tylko darmowe prowadzenie konta bankowego z niemieckim numerem IBAN, bezpłatną metalowa kartę płatniczą Visa i darmowe przelewy SEPA, ale również wymianę walut oraz możliwość inwestowania w kryptowaluty: bitcoin, ethereum, dogecoin oraz litecoin. Otwarcie dostępne jest również na polski adres zamieszkania:

Vivid Money konto bankowe w Niemczech
Vivid Standard:
 • 0 Euro za prowadzenie konta z niemieckim numerem IBAN
 • 0 Euro za max. 15 podkont prowadzonych w 40 walutach (w tym PLN) – każde z własnym numerem IBAN DE
 • 0 Euro za przelewy online
 • 0 Euro za wypłaty do 200 EUR miesięcznie na całym świecie (potem 3% wypłacanej sumy, min. 1 EUR)
 • 0,5% zwrotu za wszystkie transakcje kartą
Taryfa Vivid Prime (za 9,90 EUR miesięcznie) umożliwia zwiększenie limitu darmowych wypłat do 1000 EUR miesięcznie oraz dostęp do programu premium Cashback ze zwrotami do 10% kwoty transakcji (maks. 100 EUR miesięcznie).

Dla osób z Polski, które mieszkają w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Commerzbank. To jeden z największych banków niemieckich, który udostępnia m.in. sieć wpłatomatów na terenie całych Niemiec:

Konto Commerzbank

 • 0 Euro za prowadzenie konta (przy wpływach min. 700 Euro / miesiąc, inaczej 9,90 Euro miesięcznie)
 • 0 Euro za kartę Maestro i Virtual Debit Card na życzenie
 • 0 Euro za wypłaty w bankomatach Cashgroup w Niemczech
 • 0 Euro za wpłaty we wpłatomatach Commerzbanku
 • TYLKO TERAZ: 50 Euro premii dla aktywnych klientów!

Nuri / Bitwala opinie

Chociaż Nuri / Bitwala nie jest już dostępna dla nowych klientów, nadal mogą Państwo korzystać z poniższej funkcji komentarzy do wyrażania swojej opinii. Zapraszamy zatem wszystkich do podzielenia się doświadczeniami związanymi z kontem Nuri / Bitwala.

Konto Nuri w Niemczech (konto Bitwala)

Korzystacie lub korzystali Państwo już z konta bankowego Nuri / Bitwala w Niemczech? Zapraszamy do oceny oferty Nuri / Bitwala dla rachunków osobistych.

Kliknij w gwiazdki, aby ocenić ofertę

Średnia ocena 2.6 / 5. Ilość głosów 64

Bądź pierwszą osobą, która zagłosuje!

Nuri nie dla Polaków

18 komentarzy do “Upadłość Nuri w Niemczech: co z kontem z kryptowalutami?”

 1. Czy wypłacając gotówkę w polskim bankomacie można wybrać opcję wypłaty PLN (wiadomo, że jak wybiorę w EURO to będzie niekorzystne przewalutowanie ze strony polskiego bankomatu), czy wtedy Nuri przelicza wypłatę po kursie VISA?

  Odpowiedz
  • Wybranie gotówki w lokalnej walucie powoduje przeliczenie kwoty po aktualnym kursie VISA, który jest zazwyczaj korzystniejszy niż ten oferowany przez bankomat.

   Odpowiedz
 2. Dostałem wypłatę i jest status „pending” ale nie zostało zaktualizowane konto główne .
  Wcześniej od razu mogłem korzystać ze środków które zostały przelane na moje konto . Proszę o pomoc, poniewaz support nie odpowiada.

  Odpowiedz
  • Niestety, nie ma możliwości wpłacenia gotówki na konto Bitwala za pomocą wpłatomatów. Rozwiązaniem może być transfer online z polskiego konta za pomocą serwisów oferujących przelewy walutowe jak np. TransferGO. Wystarczy wskazać polskie konto, na którym znajdują się środki, a następnie zlecić przelew na niemiecki numer IBAN konto w Bitwala. Kwota zostanie przewalutowana po aktualnym kursie na EUR i trafi na wskazane konto.

   Odpowiedz
 3. Jak I gdzie Moge wplacic gotowke w Niemczech na konto Bitwala?
  Czy sa wplatomaty ? Jakie sa limity wplat?
  Czy moze ktos ze znajomych wplacic gotowke w Niemczech na moje konto Bitwala majac moja karte Bitwala(przez wplatomat na przyklad).?

  Odpowiedz
  • Bitwala nie posiada niestety własnych wpłatomatów. Istnieje możliwość wpłacenia gotówki na konto w wybranym oddziale dowolnego banku, należy jednak liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty zgodnej z cennikiem danego banku.

   Odpowiedz
  • Przelew SEPA trwa maks. 24 godziny w ciągu dnia roboczego. Jeśli przelew wykonywany jest w piątek wieczorem lub w weekend, transakcja zostanie zaksięgowana przez bank docelowy najpewniej dopiero w poniedziałek.

   Odpowiedz
  • Chciałbym się dowiedzieć czy konto bitwala użyte do otrzymywania wynagrodzeń od pracodawcy zależy na odpowiedź na ten temat

   Odpowiedz
   • Geberalnie istnieje możliwość otrzymywania wynagrodzenia na konto Bitwala. Jeśli pracodawca jest w Polsce, musi Pan jednak dowiedzieć się, czy ma on możliwość jego przelewu na konto niemieckie.

    Odpowiedz
  • Numer IBAN widoczny jest w aplikacji mobilnej Bitwala – wystarczy kliknąć w symbol banku widocznym w górnej części ekranu powitalnego ze stanem konta.

   Odpowiedz
  • Kurs wymiany kryptowalut aktualizowany jest na bieżąco w aplikacji Bitwala. Przelicznik na kryptowalutę lub Euro (w zależności od tego, czy chce Pan zakupić czy sprzedać kryptowalutę) obejmuje już prowizję za transakcję pobieraną przez Bitwalę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz