Nie przepłacaj! Porównaj ceny prądu w Niemczech: ✅znajdź najtańszą taryfę i ✅zmień dostawcę w kilka minut przez internet!
W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę ceny prądu w Niemczech poszły ostro w górę. Tymczasem niewiele osób z Polski mieszkających w Niemczech zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki zmianie dostawcy prądu można zaoszczędzić nawet kilkaset Euro w skali roku. Możliwość wyboru operatora w przypadku energii elektrycznej, która w Polsce pozwala co najwyżej na minimalne zmniejszenie rachunku, działa znacznie lepiej na rynku niemieckim. To samo tyczy się dostaw gazu, o czym informujemy w naszym oddzielnym poradniku: Dostawcy gazu w Niemczech.
Poniżej przedstawiamy wyszukiwarkę aktualnych taryf na dostawy energii elektrycznej. Zmiana operatora zajmie Państwu jedynie kilka minut!
Cena prądu w Niemczech: porównywarka
Jak znaleźć najtańszy prąd w Niemczech? Wystarczy wpisać w poniższy formularz kod pocztowy (Postleitzahl), jak również informacji o przewidywanym zużyciu rocznym (w kwh)! Poniższa wyszukiwarka taryf Check24 przedstawi Państwu wówczas informacje o dostępnych dostawcach prądu w Niemczech i ich taryfach oraz przewidywanych rocznych kosztach dostawy energii elektrycznej. Poznacie szczegółowe informacje odnośnie ceny miesięcznej opłaty podstawowej (Grundpreis), ceny za kwh (wyrażonej w Eurocentach), jak również informacje o ewentualnej premii dla nowych klientów. Warto również zwrócić uwagę na temat minimalnego okresu trwania umowy oraz, czy gwarancja ceny (Preisgarantie) obejmuje cały okres dostawy prądu!
.
Ranking dostawców prądu w Niemczech
Przed skorzystaniem z wyszukiwarki, warto znać nasze orientacyjne roczne zużycie prądu w kwh. Wysokość zużycia zależy w dużej mierze od ilości osób mieszkających w mieszkaniu, a także kwestii ogrzewania wody – w przypadku posiadania elektrycznego bojlera, będzie ono znacznie wyższe. Przy gospodarstwie z dwoma osobami w gospodarstwie bez bojlera elektrycznego należy liczyć się z zużyciem prądu w wysokości ok. 2000-2500 kwH rocznie.
Po zatwierdzeniu danych, ujrzycie Państwo listę dostępnych taryf dla podanego miejsca zamieszkania, posegregowaną według rocznych kosztów dostaw energii elektrycznej. Najtańszy dostawca prądu w Niemczech będzie zatem łatwy do odnalezienia na początku listy. Po jego wyborze, wystarczy wypełnić formularz rejestrujący nas jako nowych klientów, bądź takich zmieniających dotychczasowego dostawcę.
Jak zarejestrować prąd w Niemczech
Sama rejestracja u wybranego dostawcy prądu w Niemczech jest bardzo prosta. Potrzebny nam będzie jedynie numer licznika przypisany do naszego mieszkania lub domu, widoczny na samym urządzeniu. W szczegółach wniosku należy podać, że chodzi o Neueinzug (nową umowę po przeprowadzce). Jeśli natomiast otrzymaliśmy już pismo od głównego dostawcy prądu w naszym miejscu zamieszkania, nadal możemy dokonać zmiany operatora, wówczas należy wybrać Wechsel (zmianę) jako rodzaj umowy.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w naszym przewodniku krok po kroku: Jak zarejestrować prąd w Niemczech
Zmiana dostawcy prądu w Niemczech: drogi operator domyślny
Jeśli nie podejmiemy żadnych aktywnych kroków, w momencie rozpoczęcia wynajmu mieszkania zostaniemy automatycznie zarejestrowani u domyślnego dostawcy energii w naszym miejscu zamieszkania – np. w Berlinie jest to Vattenfall. Operator rozlicza ceny energii według swojej domyślnej taryfy, w której często prąd jest droższy niż w innych planach tego samego dostawcy! Tym samym możemy być pewni, że bez aktywnej zmiany z naszej strony przepłacamy za energię elektryczną! Tym bardziej powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, który operator energii elektrycznej w Niemczech jest najtańszy w naszym miejscu zamieszkania.
Cena prądu w Niemczech
Ile kosztuje kilowat prądu w Niemczech? Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, rosyjska wojna w Ukrainie spowodowała znaczący wzrost cen energii elektrycznej w 2022 r. Trend ten utrzymuje się również w obecnym roku. Średnia cena jednej kWh dla gospodarstw prywatnych w Niemczech wynosiła w 2023 r. 45,73 centów brutto. Z tego względu rząd niemiecki wprowadził czasowo górną granicę ceny energii elektrycznej dla gospodarstw prywatnych (tzw. Energiepreisbremse) w wysokości 40 centów za kwh, dla 80% naszego zeszłorocznego zużycia. Do końca 2023 r. automatycznie dostaniemy zwrot kosztów powyżej tej granicy wypłaconą przez naszego dostawcę energii elektrycznej, najpóźniej przy okazji rocznego rozliczenia za dostawy. Energiepreisbremse przestała obowiązywać z początkiem 2024 roku.
Wiosną ceny oferowane przez dostawców energii elektrycznej w Niemczech nieco uspokoiły się i u większości dostawców spadły poniżej 40 centów za kwh. Poniżej prezentujemy, ile kosztuje kwh w Niemczech w Eurocentach i zmianę ceny na przestrzeni ostatnich lat:
Rok | Cena kwh w centach |
2012 | 25,9 |
2013 | 28,8 |
2014 | 29,1 |
2015 | 28,7 |
2016 | 28,8 |
2017 | 29,3 |
2018 | 29,5 |
2019 | 30,5 |
2020 | 31,8 |
2021 | 32,2 |
2022 | 40,1 |
2023 | 45,7 |
Najtańszy prąd w Niemczech – premie
W zależności od miejsca zamieszkania, konsumenci mogą wybierać nawet spośród kilkuset dostawców energii elektrycznej! Wysoka konkurencja na rynku zmusza konkurencyjnych ze sobą operatorów do walki na ceny. Aby przyciągnąć do siebie nowych klientów, wiele z nich oferuje również wypłatę dodatkowego bonusa. Najtańszej operatorzy energii elektrycznej w Niemczech oferują dwa rodzaje premii:
- Sofortbonus (premia natychmiastowa) – jest ona wypłacana zazwyczaj w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia dostaw przez nowego operatora energii elektrycznej. Pieniądze trafiają na konto bankowe w Niemczech wskazane we wniosku o zmianę dostawcy prądu.
- Neukundenbonus (premia dla nowych klientów) – to premia wypłacana zazwyczaj przy okazji pierwszego rocznego rozliczenia u nowego operatora, a tym samym po 12 miesiącach od rozpoczęcia dostaw prądu. Może ona stanowić określoną kwotę lub np. być procentową zniżką ceny zużytej przez nas energii.
Warto pamiętać, że premie wypłacane są przez danego dostawcę prądu w Niemczech tylko raz. Z tego względu warto dokonywać regularnej zmiany operatora energii elektrycznej, aby za każdym razem móc skorzystać z bonusów wypłacanych nowym klientom.
Najlepsi dostawcy prądu w Niemczech
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rynku niemieckim działa kilkuset dostawców energii elektrycznej. Wielu z nich są dostawcami regionalnymi, oferującymi swoje usługi jedynie w danym regionie Niemiec. Istnieje jednak również spora grupa działająca w całych Niemczech. Do najbardziej rozpoznawalnych dostawców prądu w Niemczech należą:
- Yello Strom to marka używana do sprzedaży prądu i gazu przez koncern EnBW pochodzący z Baden-Württemberg. Powstała w 1999 roku i zdobyła dużą rozpoznawalność dzięki intensywnym kampaniom reklamowym w telewizji i prawie. W chwili obecnej dostarcza prąd w Niemczech do około miliona mieszkań i domów. Obok tradycyjnych taryf, operator proponuje również taryfy z premiami rzeczowymi. W zamian za niewielką opłatę startową możemy otrzymać m.in. nową pralkę lub telewizor. Więcej informacji nt. przygotowaliśmy w naszym poradniku ➤ Yello Strom w Niemczech.
- Lekker Energie – działający na rynku dostawców już od 2000 roku, operator należący do miejskiego przedsiębiorstwa Stadtwerke Krefeld (SWK). Znany z agresywnych kampanii reklamowych, operator dostarcza prąd i gaz do ponad 300 tys. klientów w Niemczech.
- eprimo – marka dyskontowa działająca na rynku od 2005 r. Należy ona do spółki inogy, której właścicielem jest jeden z największych koncernów energetycznych w Niemczech – RWE. Jest jednym z najpopularniejszych alternatywnych operatorów prądu i gazu w Niemczech, dostarczając energię do ponad 1,2 milionów domów w Niemczech.
- 1-2-3 energie jest marką używaną przez koncern Pfalzwerke AG do sprzedaży prądu i gazu w całych Niemczech już od 2007 roku. Z oferty korzysta obecnie około pół miliona niemieckich gospodarstw domowych.
- E-wie-Einfach to dostawca energii elektrycznej w Niemczech należącym do koncernu EON. Spółka została założona w 2007 roku jako odpowiedź koncernu na coraz ostrzejszą konkurencję ze strony tanich dostawców alternatywnych.
Prąd w Niemczech – rozliczenia
Bez względu na to, z usług którego dostawcy prądu w Niemczech korzystamy, raz do roku otrzymamy rozliczenie za zużycie energii elektrycznej. Dostawca prądu zestawia w nim uiszczone przez nas miesięczne opłaty za energię elektryczną wraz z jej faktycznym zużyciem. W przypadku większego zużycia niż zakładane, stwierdzona zostanie niedopłata, którą będziemy musieli opłacić wraz z następnym miesięcznym rachunkiem. Jeśli natomiast zużyjemy mniej prądu niż wcześniej założono, otrzymamy zwrot nadpłaconych środków pieniężnych na nasze konto.
Warto uważnie sprawdzić informacje zawarte w rozliczeniu, gdyż często znajdują się w nim błędy, które mogą skutkować zawyżonymi opłatami za prąd w Niemczech. W naszym oddzielnym poradniku ➤ Rozliczenie za prąd w Niemczech zamieściliśmy informacje o najczęstszych błędach znajdujących się w rozliczeniach od operatorów energii elektrycznej. Podpowiadamy, jak w tej sytuacji zareagować, aby uniknąć płacenia zbyt wysokich rachunków za prąd w Niemczech.
Prąd w Niemczech – najczęstsze pytania
Mają Państwo pytania związane z dostawami energii elektrycznej w Niemczech? Zachęcamy do skorzystania z poniższej funkcji komentarzy i zamieszczania pytań odnośnie dostawców prądu w Niemczech, rachunków oraz innych pytań związanych z niemieckim rynkiem prądu. Postaramy się Państwu pomóc.
Przydatne informację dla osób wyjeżdzających do Niemiec, właśnie czegoś takiego szukałam 😉
Witam mam pytanie jeśli zmienię dostawcę energii elektrycznej u którego mam dwie taryfy nocną i dzienną czy u nowego też będę tak miał i czy dzieje się to automatycznie Nadmieniam że posiadam ogrzewanie elektryczne i jest to dla mnie ważne.
Z poważaniem D.H
Plan z taryfą dzienną i nocną oferują tylko niektórzy dostawcy prądu, dlatego warto przy zmianie operatora upewnić się, że wybiera Pan właśnie taki plan taryfowy.
Witam od pół roku jestem nowym klientem moje opłaty co miesiąc wynosiły 40e teraz dostałam pismo od mojego dostawcy prądu że po uwzględnieniu 80% obniżki za prąd mój rachunek będzie wynosił 48e miesięcznie. Nie otrzymałam rachunku rozliczenia rocznego, niewiem również jakie mam zużycie energii ponieważ nie mogę się dostać do licznika który jest zamieszczony w piwnicy a klucz ma tylko zarządca budynku. Zarządca budynku mimo wielokrotnych próśb nie otworzył drzwi i nie dał mi dostępu do licznika. Co mam robić w takiej sytuacji
Rozliczenie roczne niekoniecznie jest przeprowadzane w styczniu. W zależności od planu rozliczeń operatora sieci, może ono nastąpić również w innym miesiącu. Jako lokator ma Pani prawo dostępu do licznika, przede wszystkim wtedy, kiedy zostanie Pani wezwana do odczytu przez operatora sieci. Jeśli nadal się to nie uda, zachęcam do zgłoszenia tego faktu operatorowi sieci energetycznej, a tym samym właścicielowi licznika.
Witam. Prąd jest na mnie. Od roku mieszkam z kobietą. Wprowadziła się w zeszłym roku.
Za prąd place 2-krotnosc tego co opłaciłem mieszkając samemu.
Moje pytanie brzmi:
Czy stadwerke wie ile osób mieszka w jednym domostwie mimo że im nie zglosiłem tego że mieszkają teraz 2 osoby łącznie ze mną ?
Czy mają wgląd kto lub ile osob jest jest zameldowanych?
Czy te informacje nie są im potrzebne aby ustalić cenę za prąd skoro widzą ile go zużywamy ?
Pozdrawiam
Dostawcy prądu ustalają wysokość przedpłat (a tym samym przewidywalne zużycie) na podstawie dotychczasowego zużycia prądu przez klienta lub informacji na ten temat, jakie on udzielił. Informacja o ilości zameldowanych osób nie jest sprawdzana. Jeśli przedpłaty są dla Pana zbyt wysokie, może Pan zwrócić się do dostawcy o ich dopasowanie (wielu z nich daje tę możliwość po zalogowaniu się na profil klienta w internecie).
Czy w Schönebeck koło Magdeburga jest sprzedawca prądu u którego można rozliczać się miesięcznie za rzeczywiście zużytą energię a nie robiąc przedpłaty?
Niemal wszędzie w Niemczech odczyt stanu licznika odbywa się tylko raz do roku. Z tego względu, dostawca prądu prosi o podanie przewidywalnego zużycia i na jego podstawie wylicza wysokość miesięcznej przedpłaty. Po rocznym odczycie, klient otrzymuje zwrot nadpłaconych środków lub proszony jest o uregulowanie niedopłaty.