Vivid Money – konto bankowe w Niemczech

Zaktualizowano: 21 grudnia 2022
Niemieckie konto Vivid Money

Niemieckie konto Vivid Money: ✅ darmowe prowadzenie i przelewy SEPA ✅ darmowa karta Visa oraz ✅ wypłaty bez prowizji ➥ Otwórz przez internet w 10 minut!

Vivid Money działa od 2020 roku w oparciu o licencję niemieckiego Solarisbank z siedzibą w Berlinie. Osoby mieszkające w Niemczech, Hiszpanii lub we Włoszech mogą otworzyć konto bankowe z indywidualnym numerem IBAN, którego obsługa odbywa się za pomocą bezpłatnej aplikacji na smartfona. Dodatkowo otrzymać można darmową kartę metalową Visa, dzięki której możemy płacić za towary i usługi w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.

UWAGA: Od jesieni 2022 r. NIE jest już niestety możliwe otwarcie konta Vivid na polski adres zamieszkania. Jeśli jednak mieszkają Państwo w jednym z trzech wymienionych krajów, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty Vivid Money w poniższym artykule.

Vivid Money konto bankowe w Niemczech

Vivid Standard:

0 Euro za prowadzenie konta z niemieckim numerem IBAN dla aktywnych klientów (min. 1 transakcja kartą Visa miesięcznie lub min. 1000 Euro środków na koncie)
3,90 Euro za prowadzenie dla pozostałych klientów
0 Euro za max. 3 podkonta prowadzone w 40 walutach (w tym PLN) – każde z własnym numerem IBAN DE
0 Euro za przelewy online
0 Euro za wypłaty do 200 EUR miesięcznie na całym świecie (potem 3% wypłacanej sumy, min. 1 EUR)
0,2% zwrotu za wszystkie transakcje kartą

Taryfa Vivid Prime (za 9,90 EUR miesięcznie) umożliwia zwiększenie limitu darmowych wypłat do 1000 EUR miesięcznie oraz dostęp do programu premium Cashback ze zwrotami do 10% kwoty transakcji (maks. 100 EUR miesięcznie).

Darmowe konto Vivid Money

Vivid Money to niemiecki startup, który widzi się jako główny konkurent berlińskiego internetowego banku N26. Obok konta bankowego oraz eleganckiej, metalowej karty Visa, która umożliwia transakcje bezgotówkowe wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty płatnicze z tym znakiem, klienci Vivid Money otrzymują również możliwość zakupu akcji na giełdzie oraz inwestowania w fundusze inwestycyjne. Otwarcie konta Vivid oraz identyfikacja odbywa się całkowicie poprzez internet, dzięki czemu cały proces zajmie jedynie 10 minut!

Prowadzenie konta pozostanie darmowe dla klientów aktywnych, którzy wykonają przynajmniej jedną transakcję miesięcznie za pomocą karty Visa, bądź będą posiadali przynajmniej 1.000 EUR środków płatniczych na swoim koncie. W innym przypadku będziemy musieli zapłacić 3,90 Euro miesięcznie.

Klienci Vivid Money mają możliwość utworzenia do 3 oddzielnych podkont (tzw. Pocket-Konten) – każde z własnym indywidualnym niemieckim numerem IBAN. Dzięki temu możemy szybko i sprawnie utworzyć konto, na które np. przelewać będziemy pieniądze na urlop lub inne zaplanowane wydatki. Co ważne, obok Euro na naszych podkontach możemy przechowywać również inne waluty. W planie podstawowym mamy dostęp do 40 walut, w tym PLN. Dzięki temu możemy szybko i bezproblemowo dokonywać wymiany waluty oraz przyjmować przelewy w innych walutach bez konieczności ich przeliczenia na Euro.

Po aktywacji konta i zamówieniu karty Visa, możemy od razu dodać ją jako wirtualną kartę w ramach usługi Apple Pay lub Google Pay. Metalowa karta Visa Vivid dotrze na wskazany adres w ciągu kilku dni roboczych (maks. 2 tygodnie). Jednym kliknięciem w aplikacji mobilnej możemy zmienić podkonto przypisane do karty, dzięki czemu zdecydujemy, z którego podkonta pobierane będą środki na transakcje dokonywane w internecie lub sklepach stacjonarnych.

Rodzaje kont Vivid

Vivid Money oferuje obecnie dwie różne taryfy dla kont osobistych:

Konto Vivid Standard umożliwia darmowe prowadzenie rachunku (wymaga 1 transakcja kartą Visa miesięcznie lub środki na koncie w wysokości min. 1000 Euro, inaczej prowadzenie 3,90 Euro miesięcznie), wykonywanie darmowych przelewów SEPA, a także możliwość dokonywania wypłat (min. 50 EUR) bez prowizji z bankomatów na całym świecie do kwoty w wysokości 200 EUR miesięcznie (lub ich odpowiednika w innej walucie). Każda kolejna wypłata w danym miesiącu związana jest z dodatkowymi kosztami w wysokości 3% wypłacanej kwoty (min. 1 EUR). Pierwsza karta Visa jest tutaj darmowa, za wirtualną kartę ponoszona jest opłata w wysokości 1 EUR. Za wszystkie transakcje dokonane kartą Visa otrzymamy zwrot w wysokości 0,2% dokonywanych transakcji. Limit miesięczny zwrotu w ramach usługi cashback to 150 EUR.

Płatny pakiet Vivid Prime to z kolei oferta dla bardziej wymagających klientów. W ramach miesięcznej wypłaty w wysokości 9,90 EUR (przy czym pierwszy miesiąc jest darmowy), otrzymujemy dostęp do wszystkich opcji darmowego pakietu, możemy wypłacać bez prowizji do 1000 EUR miesięcznie, a także otrzymujemy dostęp do 107 lokalnych walut. Obok metalowej karty Visa, pierwszą wirtualną otrzymamy za darmo. Ponadto, w ramach usługi Cashback, otrzymujemy zwrot 1% wszystkich zakupów, do łącznej kwoty 150 EUR na miesiąc.

Otwarcie konta Vivid Money

Konto Vivid Money dostępne jest dla wszystkich osób zamieszkałych w Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech. Wniosek o otwarcie konta wypełnić można w kilku minut przez internet. O tym, jak otworzyć konto Vivid Money, opisujemy w naszym poradniku: otwarcie konta Vivid Money krok po kroku.

Po wypełnieniu formularza, konieczne będzie potwierdzenie naszej tożsamości. W przypadku kont otwieranych na adres w Niemczech, niezbędne będzie odbycie krótkiej rozmowy z konsultantem, podczas której przedstawić będziemy musieli nasz dokument tożsamości.

WAŻNE: Proszę mieć na uwadze, że w celu pełnego zakończenia procesu aktywacji konieczne jest przelanie na otwarte konto środków pieniężnych w wysokości co najmniej 10 Euro w ciągu 2 tygodni od potwierdzenia tożsamości. Jeśli to nie nastąpi, konto Vivid może zostać zamknięte. Jeśli chcą Państwo dokonać szybkiego transferu środków z polskiego konta, zachęcamy do zapoznania się z usługą przelewów walutowych online oferowanych przez TransferGo. Przelewu aktywującego można dokonać również z innego konta bankowego – nie musi ono należeć do nas.

Vivid Money konto bankowe w Niemczech

Vivid Standard:

0 Euro za prowadzenie konta z niemieckim numerem IBAN dla aktywnych klientów (min. 1 transakcja kartą Visa miesięcznie lub min. 1000 Euro środków na koncie)
3,90 Euro za prowadzenie dla pozostałych klientów
0 Euro za max. 3 podkonta prowadzone w 40 walutach (w tym PLN) – każde z własnym numerem IBAN DE
0 Euro za przelewy online
0 Euro za wypłaty do 200 EUR miesięcznie na całym świecie (potem 3% wypłacanej sumy, min. 1 EUR)
0,2% zwrotu za wszystkie transakcje kartą

Taryfa Vivid Prime (za 9,90 EUR miesięcznie) umożliwia zwiększenie limitu darmowych wypłat do 1000 EUR miesięcznie oraz dostęp do programu premium Cashback ze zwrotami do 10% kwoty transakcji (maks. 100 EUR miesięcznie).

Vivid Money – najczęstsze pytania

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane przez naszych Czytelników pytania dotyczące oferty Vivid Money. Jeśli chcą Państwo zadać dalsze pytania, zachęcamy do skorzystania z funkcji komentarzy na dole tej strony, bądź wysłania wiadomości za pomocą formularza kontaktowego.

Czy mogę otworzyć konto Vivid na polski adres zamieszkania?

Niestety, ze względów prawnych Vivid Money ograniczyło możliwość otwarcia konta tylko dla osób zamieszkałych w trzech krajach, gdzie prowadzona jest oficjalna działalność. Są to Niemcy, Hiszpania oraz Włochy. Obywatele Unii Europejskiej (w tym Polski) mające adres zamieszkania w jednym z tych krajów, mogą otworzyć konto bankowe Vivid zgodnie z instrukcjami podanymi w naszym poradniku.

Ile kosztuje przelew do Niemiec lub Polski?

Wszystkie przelewy SEPA wykonywane z poziomu aplikacji mobilnej są darmowe – bez względu na to, w którym kraju Unii Europejskiej znajduje się bank docelowy. Aby wysłać pieniądze, wystarczy podać numer IBAN oraz nazwisko lub nazwę odbiorcy.

Czy z konta Vivid mogę nadawać przelewy do Polski w PLN?

W chwili obecnej Vivid Money umożliwia nadawanie przelewów wychodzących SEPA jedynie w Euro. Oznacza to, że w przypadku nadania przelewu z kontem docelowym prowadzonym w złotówkach jego kwota zostanie przewalutowana po aktualnym kursie wymiany EUR/PLN.

Czy mogę otrzymać na konto Vivid Money przelew nadany z konta w Polsce?

Tak, jest to możliwe. W przypadku prowadzenia podkonta z PLN w Vivid i otrzymaniu przelewu w złotówkach, kwota wyjściowa trafi również na nasze konto Vivid Money. Z uwagi na to, że konto Vivid Money posiadania niemiecki numer IBAN, przelew traktowany będzie przez bank w Polsce jako zagraniczny, co związane jest z dodatkowymi opłatami zgodnymi z cennikiem banku, z którego wychodzi przelew. W celu ich uniknięcia, zachęcamy do skorzystania z ofert przelewów walutowych online oferowanych m.in. przez TransferGo.

Ile kosztuje wypłata gotówki z bankomatów w Polsce?

Minimalna wypłata musi wynosić równowartość 50 EUR. W zależności od wybranego planu, za pomocą karty Vivid Visa mogą Państwo dokonywać darmowych wypłat w łącznej kwocie do 200 EUR (w przypadku produktu Vivid Standard) lub 1000 EUR (w przypadku planu Vivid Prime) miesięcznie. Za każdą wypłatę w miesiącu powyżej tej kwoty pobierana jest przez Vivid prowizja w wysokości 3% wypłacanej sumy (min. 1 EUR).
Niezależnie od Vivd Money, niektórzy operatorzy bankomatów mogą zażądać dodatkowej opłaty za transakcję, na którą bank nie ma wpływu. O wysokości kwoty poinformowani zostaną Państwo przed zatwierdzeniem transakcji. Można wówczas anulować transakcję i podjąć ponowną próbę w innym bankomacie

Czy aplikacja Vivid Money dostępna jest w j. polskim?

Niestety nie, aczkolwiek nie jest to wykluczone w niedalekiej przyszłości. W chwili obecnej aplikacja Vivid Money dostępna jest w j. angielskim, niemieckim, francuskim oraz hiszpańskim.

Jakie numery kont IBAN otrzymujemy do konta Vivid?

Osoby przebywające w Niemczech lub zamieszkałe w Polsce standardowo dla konta głównego jak i dla podkont otrzymują niemiecki numer IBAN (poprzedzony literami DE). Osoby zamieszkałe we Włoszech otrzymają numer włoski (z literami IT), natomiast osoby z adresem hiszpańskim otrzymają hiszpański numer IBAN (z literami ES).

Jakie polskie dokumenty akceptowane są przy identyfikacji danych personalnych?

W celu aktywacji konta Vivid Money konieczne jest dokonanie weryfikacji naszych danych osobowych. W zależności od miejsca zamieszkania i rodzaju otwieranego konta, konieczna jest weryfikacja wideo, bądź przesłanie zdjęć naszego dowodu tożsamości. W przypadku obywateli Polski akceptowany jest dowód osobisty lub paszport.

Vivid Money a komornik w Polsce – jak wygląda sytuacja?

Konto Vivid Money działa w oparciu o licencję berlińskiego Solarisbanku. Oznacza to, że rachunki osobiste Vivid oraz środki znajdujące się na nich podlegają nadzorowi niemieckiego funduszu bankowego. Tym samym polski komornik nie ma możliwości bezpośredniego zajęcia środków pieniężnych znajdujących się na takim koncie, gdyż w świetle prawa pieniądze te znajdują się w Niemczech. Aby zablokować środki na takim koncie, teoretycznie musiałby wystąpić z wnioskiem do sądu w Berlinie. Teoretycznie, gdyż w pierwszej kolejności komornik musiałby wiedzieć o samym fakcie posiadania przez daną osobę konta w Niemczech (informacja ta nie znajduje się w żadnym polskim rejestrze kont bankowych).

Konto zagraniczne Vivid Money

Korzystacie Państwo już z konta bankowego Vivid Money? Zapraszamy do oceny oferty kont zagranicznych Vivid.

Kliknij w gwiazdki, aby ocenić ofertę

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów 48

Bądź pierwszą osobą, która zagłosuje!

Vivid Money Opinie

Zapraszamy do dyskusji na temat oferty Vivid Money. Jeśli korzystacie Państwo już z Vivid Money, czekamy na Wasze opinie odnośnie działania banku. W przypadku chęci otwarcia konta Vivid, zachęcamy do zadawania pytań lub skorzystania z opcji kontaktu z naszą redakcją.

W przypadku pytań dotyczących konkretnego konta bankowego (np. odzyskanie dostępu, zamówienie karty, itp.) zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Vivid Money. Nie posiadamy dostępu do danych osobowych klientów Vivid, dlatego nie będziemy niestety mogli w takich przypadkach pomóc.

Proszę mieć na uwadze, że ze względu na zmieniającą się ofertę banku niektóre starsze odpowiedzi na zadane pytania mogą nie być już aktualne. Aktualne informacje odnośnie oferty zagranicznych kont bankowych Vivid znajdą Państwo w głównej części artykułu.

125 komentarzy do “Vivid Money – konto bankowe w Niemczech”

 1. Mam zablokowane konto z pieniędzmi na nim. Nie mogę ich wypłacić!! Brak jakiegokolwiek kontaktu . Na chacie tylko odpowiedź automatyczne to samo jeśli chodzi o email. Już ponad dwa miesiące i nic . Pieniądze cały czas zablokowane i brak jakichkolwiek informacji

  Odpowiedz
  • W funkcji czatu dostępna jest opcja rozmowy z konsultantem. Proszę z niej skorzystać w celu wyjaśnienia problemów z kontem.

   Odpowiedz
 2. Bardzo nie polecam! Brak odpowiedzi na maile po tym, jak zamknęli mi konto bez pytania o zgodę nawet – powołując się na zapis w ich T&C, że mogą je zamknąc bez podania przyczyny. Ale uwaga – zamknięcie to nie oznacza, że nie pobierają opłaty, bo trzeba samemu je zamknąć szeregiem operacji, które jak się okazuje nie działają! Zatem – nie masz konta i masz za nie płacić. I co im zrobisz?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, mam pytanie, czy uporał się Pan z Vivid. Moje konto, również zostało zablokowane i nie odpowiadają na maile. Co gorsza, środki nie są do odzyskania. Nie mogę z konta przelać ich na swoje inne konto. Proszę o informację czy i jak zakonczyla się Pańska sprawa? Pozdrawiam, Marek

   Odpowiedz
  • Dzień dobry
   Mam pytanie, czy udało się Panu zalatwić pozytywnie sprawę?
   Tydzień temu wykonałem przelew z konta vivid i przez tydzień środki nie doszly. Dodatkowo nie mogę wykonać przelewu z tego konta, a pieniądze na nim są. Czy udalo sie Panu z nimi skontaktować w jakiś sposób? Piszę na czacie z robotem i zero pomocy.
   Będę wdzięczny za odpowiedź
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. Dzień dobry.Jakie konto najlepiej założyć do przelewu wynagrodzenia ?I czy jak ma się złą schufa jest możliwość zalożenia konta?

  Odpowiedz
 4. Przy otwieraniu konta, po podaniu kraju rezydencji jako Polska (country of residence), aplikacja wyświetla, że dla rezydentów Polskich nie jest możliwe otwarcie konta. Więc nie mam pojęcia jak wy otwieracie tam konta?

  Odpowiedz
  • Bank Vivid wprowadził niestety ograniczenia dla osób spoza Niemiec, dlatego otwarcie konta na adres w Polsce jest obecnie faktycznie niemożliwe.

   Odpowiedz
 5. Rozważam założenie konta VIVID z podkontem w PLN. Otrzymywałabym wynagrodzenie od niemieckiego pracodawcy w Euro na główne konto VIVID. Planowałam założyć podkonto w PLN aby wewnętrznie między rachunkami przesuwać środki, ponieważ przesunięcie środków z konta głównego w Euro na podkonto w PLN nie będzie traktowane jako przelew a jedyna opłata będzie za przewalutowanie. Czy dobrze zrozumiałam? Jednakże jak się okazuje, z podkonta w PLN nie będę mogła zrobić dalej przelewu również w PLN do polskiego konta, ponieważ z VIVID można robić jedynie przelewy w Euro. W związku z tym nie rozumiem po co jest możliwość tworzenia podkonta w innej walucie np PLN skoro przelewy z konta głównego, jak i podkonta w innych walutach wychodzą w Euro?

  Odpowiedz
  • Wszystko Pani dobrze zrozumiała. Przesunięcie środków z konta EUR do skarbonki PLN nie jest obciążone dodatkowymi kosztami, a transakcja jest rozliczana zgodnie z aktualnymi kursem wymiany EUR/PLN. Po podpięciu karty Vivid Visa do skarbonki PLN może Pani płacić za zakupy i usługi w Polsce bez dodatkowego przewalutowania. Taki też jest główny cel posiadania podkonta w innej walucie. Przelewy wychodzące SEPA z banku Vivid dostępne są natomiast jedynie dla waluty Euro.

   Odpowiedz
 6. Witam. Czy te 10euro którym musimy zasilić konto żeby było aktywne musi być wpłacone z naszego konta bankowego czy ktoś inny może na wpłacić te opłatę aktywująca konto?

  Odpowiedz
  • Przelew musi zostać nadany z konta znajdującego się w innym banku. Nie jest przy tym ważne, czy konto należy do Pana czy do innej osoby.

   Odpowiedz
 7. Nie wiem o co chodzi z kontem próbowałem założyć po 2 tygodniach odpowiedzi mi że nie mogą mi założyć konta bez podania przyczyny wysłałem im potwierdzenia przelewow dokumenty wszystko co chcieli a na końcu i tak nic z tego nie wyszło.

  Odpowiedz
  • Przykro mi, że nie mógł Pan otworzyć konta Vivid. Niestety, nie mamy dostępu do danych z procesu otwarcia konta, dlatego nie możemy powiedzieć, jaki był powód odmowy otwarcia rachunku bankowego.

   Odpowiedz
 8. Założyłem kilka dni temu konto.
  Dalej czekam na weryfikacje. Ile to może potrwać ?
  Na aplikacji pokazane jest taki napis – Pendinf, fingers crossed.

  O co może chodzić ?

  Odpowiedz
  • To normalne zjawisko. Weryfikacja konta VIvid może potrwać kilka dni roboczych. Proszę jeszcze o trochę cierpliwości.

   Odpowiedz
 9. Dzien dobry, czytalem ze przy braku aktywnosci konto vivid moze zostac zamkniete z 2 miesiecznym okresem wypowiedzenia. Czy za aktywnosc na koncie uwaza sie.
  1. wplatny na to konto (regularne)
  2. dokonywanie transakcji karta w walucie EUR
  3. dokonywanie transakcji karta w walucie PLN
  Mam jeszcze pytanie czy posiadajac konto w PLN karta którą dostanę będzie “automatycznie” pobierać pieniądze z konta PLN jeżeli będę jej używał w Polsce i automatycznie z konta EUR jeżeli będę płacił w kraju, w którym jest EUR?
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak, wpływ środków lub dokonywanie transakcji zaliczane jest do aktywnego użytkowania konta.
   W aplikacji Vivid ma Pan możliwość ustalenia, z którego konta rozliczane są transakcje za pomocą karty Visa. Będąc w Polsce wystarczy przełączyć na konto PLN.

   Odpowiedz
 10. Jak wpłacić euro na konto vivid w Niemczech Czy można dokonać wpłaty w wpłatomacie i jakie to są ewentualne koszta

  Odpowiedz
  • Vivid Money nie dysponuje niestety własnymi wpłatomatami. Aby wpłacić gotówkę na konto Vivid, można skorzystać z możliwości wpłaty w obcej placówce banku (operacja zgodna z cennikiem danej instytucji) lub po prostu dokonać przelewu z innego konta bankowego.

   Odpowiedz
 11. Dzien dobry.
  Chvialbym otworzyc konto w Vivit Money i zbieram informacje jak zrobic yo krok po kroku. Dzieki Pannstwa zaangazowaniu sporo die dowiedziakem majac zerowa wiedze za co bardzo Panstwu dziekuje. Jednak mam ( pewnke proste ) pytsnia. Chce otworzyc ten rachunek celem tylko wplaceniu jakiejs kwoty by czuc sie w miare bezpiecznym jesli chodzi o obecna sytuacje. Nie zamierzam robic zakupow. Chce tylko by moje odzczednisbi bymy bezoiecxne. I moje pytanie : czy mozna tam otworzyc konto jako oszczednosviowe?

  Odpowiedz
  • Vivid Money nie oferuje w chwili obecnej kont oszczędnościowych. Może Pan oczywiście trzymać gotówkę na głównym rachunku Vivid Money. W celu uniknięcia możliwego zamknięcia konta z powodu braku operacji na koncie, zachęcałabym jednak do wykonywania od czasu do czasu niewielkiej operacji za pomocą karty płatniczej Vivid Visa (np. płacąc nią za drobne zakupy).

   Odpowiedz
  • Właśnie próbuje założyć konto i dostaje informacje iż niestety, przez polskich obywateli nie ma obecnie możliwości założenia konta

   Odpowiedz
   • Niestety, bank ograniczył dostęp do kont dla osób mieszkających w innych krajach. Obecnie, jako obywatelka Polski, może Pani otworzyć konto Vivid pod warunkiem posiadania adresu zamieszkania na terenie Niemiec.

    Odpowiedz
 12. Witam. Mam taki problem ze zamawiałam kartę trzy razy i dalej nie doszła a minęły cztery miesiące. Co mam zrobić w takiej sytuacji?

  Odpowiedz
  • W tej sytuacji należy skontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi Vivid Money w celu ustalenia przyczyn problemów z wysyłką karty. Proszę przed tym upewnić się, że adres zamieszkania podany w danych konta jest prawidłowy.

   Odpowiedz
 13. Halo hej Witam
  Próbuje sie zalogować do konta bedąc w Polsce aby aktywować karte. Email Hasło potem sms ktory mi nie przychodzi z tym nr 6 cyfrowym bo robie to na nowym urzadzeniu. W czym jest problem? Idzie inaczej aktywować karte niż przez apke…hmm

  Odpowiedz
  • Jeśli nie mamy dostępu do numeru telefonu podanego przy rejestracji konta Vivid, należy skontaktować się z biurem obsługi Vivid w celu ustalenia nowego numeru telefonu przypisanego do konta.

   Odpowiedz
 14. Dzień dobry, chcę założyć konto w vivid, po to by trzymać tam oszczędności w euro, oraz by korzystać z niego podczas wyjazdów zagranicznych. Słyszałem że jeśli na koncie w ciągu dwóch miesięcy nie będzie żadnej aktywności typu płatność kartą to vivid zamyka konto…czy to prawda? Jakie są warunki aby utrzymać bezpłatne konto?

  Odpowiedz
  • W przypadku braku aktywności na koncie Vivid, może rzeczywiście dojść do jego zamknięcia po pewnym czasie. W celu uniknięcia likwidacji konta, zachęcam do wykonywania od czasu do czasu drobnej płatności przy pomocy wydanej do konta karty Vivid Visa lub np. o drobne transakcje dla kryptowalut za pomocą aplikacji mobilnej.

   Odpowiedz
  • Tak jak w przypadku kont bankowych w Polsce, środki na koncie mogą zostać odziedziczone, o ile dana osoba udowodni bankowi nabycie spadku. Dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego we własnym zakresie.

   Odpowiedz
  • Karta Vivid Visa ważna jest zazwyczaj 5 lat. Data ważności nie jest co prawda wydrukowana bezpośrednio na karcie, ale można ją sprawdzić w aplikacji mobilnej Vivid w widoku szczegółów karty, wraz z kodem CVV potrzebnym do dokonywania transakcji online.

   Odpowiedz
 15. Dzień dobry, pytanie dot kart Visa:
  1. Czy można mieć konto BEZ tej karty?
  2. Na jaki okres jest wydawana pierwsza karta Visa?
  3. Jaka jest opłata za kartę przy jej wznowieniu?
  4. Czy karta może być wysłana na inny adres niż podany przy rejestracji konta?

  5. Czy jest jakaś możliwość zasilenia rachunku przelewem w USD na subkonto USD i potem wypłaty USD poprzez kartę Visa? Czy nie ma i zawsze będzie to kwestia wewnętrznego przewalutowania w obrębie subkont Vivid z Euro na USD i USD na EUR?

  Dziękuję za odpowiedzi.

  Odpowiedz
  • Karta Visa wydawana jest do każdego konta Vivid i nie można z niej zrezygnować. Ważna jest ona zazwyczaj 5 lat, aczkolwiek w niektórych przypadkach może być ustalona inna data ważności (datę ważności można sprawdzić w aplikacji Vivid). W chwili obecnej odnowienie pierwszej karty jest darmowe. Karta Vivid Visa wysyłana jest na adres podany podczas rejestracji konta, dlatego należy podać ten, na który powinna zostać wysłana karta (istnieje możliwość późniejszej zmiany adresu w ustawieniach aplikacji Vivid).

   Odpowiedz
 16. Dzień dobry. Czy Vivid Money jest bezpieczny w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie i właścicieli tegoż projektu? Czy gwarancje niemieckiego banku takie obawy eliminują?

  Odpowiedz
  • Vivid Money nie posiada własnej licencji bankowej i działa w oparciu o berliński Solarisbank, objęty gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego. Sama niemiecka spółka Vivid Money, założona pierwotnie przez byłych pracowników Tinkoff bank, należy do cypryjskiej spółki Incantus Holding. Obecnie głównymi inwestorami Vivid są Greenoaks Capital i Ribbit Capital z San Francisco, a także japońskie SoftBank Group.
   Tym samym środki pieniężne znajdują się cały czas na koncie Solarisbanku i podlegają takim samym gwarancjom, jak każde inne konto bankowe w Niemczech.

   Odpowiedz
  • Do konta Vivid otrzyma Pani niemiecki number IBAN poprzedzony literami DE, który może Pani podać pracodawcy jako konto do przelania wynagrodzenia. Konto Vivid traktowane jest jak każde inne konto prowadzone w banku niemieckim, dlatego pracodawca nie będzie miał z tego tytułu żadnych opłat dodatkowych.

   Odpowiedz
 17. proszę o wyjaśnienie wysokości prowizji od przelewów oraz innych opłat od strony Vivid:
  jeżeli założę konto standard, i przeleję 50000eur
  po pewnym czasie przeleję 20000 na konto eur w Polsce,
  to ile zapłacę prowizji?
  czy można założyć w Vivid lokaty?

  Odpowiedz
  • Przelewy wychodzące SEPA w Vivid Money są darmowe. Dotyczy to również przelewów na konto EUR prowadzone w Polsce. W przypadku przelewu przychodzącego na konto SEPA ewentualne opłaty mogą wynikać z cennika banku, z którego wysłane będą pieniądze.

   Odpowiedz
  • Vivid Money nie posiada placówek stacjonarnych, dlatego wypłata środków możliwa jest jedynie za pomocą karty płatniczej Visa wydawanej do konta.

   Odpowiedz
 18. Dzień dobry.
  Chciałbym otworzyć konto Vivid Money, ale mam pytanie:
  Z tego co widzę “cashback” jest przyznawany w formie “Vivid Stock Rewards” , więc jeśli dostanę ten bonus, powiedzmy 10 EUR na w formie akcji na “Stock Rewards”, to czy muszę od tego zapłacić podatek?
  Jeśli tak, to zakładając, że dostałem bonus 10 EUR i zainwestowany został automatycznie w akcje Apple, które wzrosną powiedzmy 10%, do 11 EUR, to wpisuję w PIT:
  a) przychód 11 EUR, koszty uzyskania przychodu 10 EUR, dochód 1 EUR, czy
  b) przychód 11 EUR, koszty uzyskania przychodu 0 EUR, dochód 11 EUR, czy
  c) w ogóle nie trzeba tego rozliczać?
  Bo dopóki nie będę wiedział, jak ten bonus “Stock Rewards” rozliczyć, to nie chcę się w to pakować.
  Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Wysokość ewentualnych podatków do opłacenia zależy od miejsca zamieszkania użytkownika, Vivid nie potrąca tutaj automatycznie żadnych opłat z tego tytułu. I tak przykładowo, dla użytkowników Vivid w Niemczech premie w wysokości do 256 EUR rocznie zwolnione są z podatków.

   Odpowiedz
 19. Czy i jak można upoważnić kogoś do konta Vivid? Jak zabezpieczyć dostęp do zgromadzonych środków na wypadek zdarzeń losowych?

  Odpowiedz
  • Najprostszym zabezpieczeniem w tej sytuacji byłoby utworzenie wspólnego subkonta (shared pocket) z drugą osobą, która powinna mieć dostęp do środków. Obie osoby muszą wpierw przejść proces otwarcia konta (zgodny z naszym opisem Vivid krok po kroku), a następnie wybrać opcję nowa shared Pocket i dać do niej dostęp drugiej osobie. Wspólne podkonto otrzymuje wówczas oddzielny numer IBAN, można do niego podpiąć również karty płatnicze. W przypadku śmierci jednej z osób, druga zachowuje dostęp do środków.

   Odpowiedz
  • Operacja ta jest dość droga. Przykładowo, placówki Commerzbanku pobierają z tego tytułu opłatę w wysokości 2% wpłacanej kwoty (min. 15 EUR). Klienci Vivid Money mają jednak możliwość doładowania konta pieniędzmi z innych kart płatniczych (poprzez Google lub Apple Pay), a także np. z konta Paypal. Będzie to z pewnością tańsze rozwiązanie.

   Odpowiedz
 20. Witam. Czy podczas procesu zakładania konta, po podaniu w oknach formularzy poprawnych danych adresowych oraz imienia i nazwiska, w których występują polskie znaki diakrytyczne, zostaną później te dane prawidłowo zapisane w systemie Vivid oraz wydrukowane na karcie metalowej?

  Odpowiedz
  • Vivid nie oferuje niestety wsparcia dla polskich liter. Imię i nazwisko należy podać bez polskich “ogonków” – czyli zamiast Rafał proszę podać Rafal.

   Odpowiedz
 21. Witam chciałbym otworzyć konto razem z żoną w jaki sposób mogę to zrobić ??? Czy żona będzie wtedy współwłaścicielem konta ??

  Odpowiedz
  • Vivid nie oferuje tradycyjnego konta dla dwóch osób. Istnieje jednak możliwość utworzenia podkonta, które będzie dzielone z drugą osobą zarejestrowaną w Vivid. Wymaga to jednak dokonania otwarcia konta zarówno przez Pana jak i żonę. Po przejściu procesu rejestracji (zgodnie z instrukcjami naszego przewodnika), można utworzyć wspólne podkonto: Shared Pocket. Wówczas wskazuje Pan żonę jako drugą osobę, która będzie miała do niego dostęp. Shared pocket otrzyma własny numer IBAN, można do niej również przypisać karty płatnicze, które będą korzystały ze środków na nim zgromadzonych.

   Odpowiedz
 22. Dzień dobry,

  Czy pieniądze na koncie w vivid podlegają zabezpieczeniu niemieckiemu odpowiednikowi BFG do 100.000 euro?

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz
  • Tak, Vivid Money działa w oparciu o licencję berlińskiego Solarisbanku. Środki pieniężne zgromadzone na koncie podlegają gwarancjom niemieckiego funduszu bankowego do kwoty 100 tys. EUR na klienta. Zabezpieczeniu nie podlegają inwestycje w akcje lub kryptowaluty.

   Odpowiedz
 23. Witam serdecznie posiadam konto vivid ale nie potrafię się zalogować z nowego telefonu bo wysyła mi kod na e-maila a później na nr telefonu którego już nie posiadam czy jest jakaś inna droga do odzyskania konta

  Odpowiedz
  • Banki niemieckie księgują przelewy zazwyczaj ok. godziny 17. Jeśli przelew nadany zostanie o wcześniejszej porze, powinien on trafić na konto docelowe najpóźniej następnego dnia roboczego. Oznacza to, że przykładowo przelew nadany w piątek o 18 trafi na konto docelowe w najgorszym przypadku dopiero we wtorek.

   Odpowiedz
  • Po utworzeniu nowego podkonta (w aplikacji znane jako Pocket) ma Pani możliwość zmiany lub dodania waluty tego konta. Wystarczy wejść do wybranego podkonta, a następnie kliknąć w pozycji Currencies/Währungen przycisk Add/Hinzufügen, po czym wybrać PLN z listy walut. Proszę mieć na uwadze, że obecnie Vivid dopuszcza jedynie przelewy przychodzące w Euro.

   Odpowiedz
 24. Witam założyłam konto Vivie i chyba ktoś się wkradł na moje konto ponieważ mój numer telefonu gdy wpisuję to wyskakuje że to nie ten numer a około 2 tygodni temu przyszły mi 3 razy kody na telefon a ja się nie logowałam

  Odpowiedz
 25. Witam, mam obywatelstwo polskie, planuje na pewien czas zamieszkac w Meksyku, wyemigrowac do Meksyku byc moze z czasem, mieszkalam ostatnich 15 lat w Niemczech. Teraz bede obywatelka Estoni poprzez e-Residency. Moge u Panstwa otworzyc bankkonto w takich okolicznosciach? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Jako obywatelka Polski ma Pani możliwość otwarcia konta Vivid Money (w zależności od tego, co Pani bardziej pasuje) na adres w Niemczech, Polsce lub Estonii. Zachęcamy do przejścia przez proces rejestracji zanim wyjedzie Pani do Meksyku, gdyż karta płatnicza może zostać wysłana tylko na adres zamieszkania w Europie.

   Odpowiedz
  • Na nowym telefonie należy zainstalować aplikację Vivid Money, po czym zalogować się na konto przy pomocy wcześniej ustalonych danych dostępowych. Bank może wysłać kod weryfikujący na podany podczas rejestracji numer telefonu.

   Odpowiedz
  • Tak, po podaniu kwoty oraz numeru IBAN konta docelowego może Pani też edytować tytuł przelewu widoczny jako Verwendungszweck / Purpose – w widoków szczegółu transakcji w ostatnim kroku przed jej zatwierdzeniem jest to część wyświetlona na samym końcu, z domyślnym tekstem “Gesendet von Vivid Money” / “Sent from Vivid Money” – wystarczy usunąć ten tekst, aby móc wpisać własny tytuł przelewu.

   Odpowiedz
  • Niestety, trudno mi tutaj podać powód w tym konkretnym przypadku, gdyż nie wiem, jaki komunikat o błędzie Pan otrzymał. Najczęstszą przyczyną odrzucenia zdjęć dowodu osobistego jest ich słaba jakość (złe światło lub ucięcie części dokumentu na zdjęciu). Zachęcam do ponownej próby.

   Odpowiedz
  • Konta Vivid Money działają w oparciu o licencję Solarisbank z Berlina, który podlega jurysdykcji sądów niemieckich. Oznacza to, że polski komornik nie ma bezpośredniej możliwości zablokowania środków na koncie – wpierw musiałby on wystąpić z takim wnioskiem do sądu berlińskiego.

   Odpowiedz
  • Vivid Money nie pobiera opłat za wypłaty do 200 EUR miesięcznie. Inne banki niemiecki (jak np. ING DiBa) umożliwiają wypłaty bez prowizji za pomocą karty Visa dla transakcji powyżej 50 EUR. Więcej szczegółów odnośnie innych ofert dla kont osobistych w Niemczech znajdzie Pan w naszym poradniku: konto bankowe w Niemczech.

   Odpowiedz
 26. Czy tylko vivid prime daje możliwość oszczędzania na zakupach? Ogólnie dowiedziałem się o vivid z możliwością oszczędzania ale tu czytam, że opcja cashback jest tylko przy abonamencie 10€/msc.

  Odpowiedz
  • Z niektórych ofert Cashback skorzystać mogą wszyscy klienci Vivid, jednakże pełen dostęp do rabatów cashback na zakupy dostępny jest tylko dla posiadaczy planu Vivid Prime za 9,90 EUR miesięcznie.

   Odpowiedz
  • Vivid Money nie informuje wprost o zamknięciu konta w przypadku braku aktywności, ale jednocześnie zastrzega sobie prawo do zakończenia świadczenia usług z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia. W przypadku chęci utrzymania rachunku bankowego Vivid, zachęcamy do jego aktywnego używania.

   Odpowiedz
 27. Jeśli będę miał konto walutowe vivid i będę pracował w niemczech na kontrakcie u polskiego pracodawcy który wypłaca wynagrodzenie w euro to jak długo czeka się na przelew, jakie są koszty i później jak najkorzystniej przelać pieniądze rodzinie w Polsce aby była jak najmniejsza strata na kursie euro-zł? pozdrawiam

  Odpowiedz
 28. Po jakim kursie jest przewalutowywane Euro przy przelewach między między podkontami – czy jest to kurs międzynarodowy czy jakiś własny i gdzie mogę sprawdzić aktualne kursy przeliczone między różnymi walutami

  Z tego co zrozumiałem aby zrobić przelew z podkonto prowadzonego w złotówkach na konto w Polsce moje pieniądze najpierw zostaną przeliczone na Euro przez Vivid a następnie przeliczone na złotówki przez mój bank (czyli de facto opłaca się bardziej przelew z podkonta w euro na konto w złotówkach bo opłata rzy przeliczeniu będzie pobrana tylko raz)

  Odpowiedz
  • W przypadku przelewu wewnętrznego z jednego podkonta Vivid na drugie kurs wymiany walut widoczny jest bezpośrednio w aplikacji w ekranie przelewu. Tak jak Pan pisze, przelewy wychodzące SEPA realizowane są przez Vivid jedynie w Euro. W celu uniknięcia podwójnego przewalutowania, najlepiej zatem nadać przelew bezpośrednio z konta EUR.

   Odpowiedz
  • Godziny wykonywania przelewów mogą różnić się pomiędzy bankami, zazwyczaj jednak transakcje dokonywane w dni robocze między godziną 9 a 17.

   Odpowiedz
 29. Nie posługuję się płynnie językiem niemieckim i jest problem z indentyfikacją online. Nie zaakceptowano pomocy tłumacza. Aplikacja na komórce nie daje możliwości identyfikacji pocztowej, nie podaje adresu na który taka identyfikacja miałby być wysłana. Nie wiem co mam w tej sytuacji robić.

  Odpowiedz
  • Identyfikacja osobowa przy otwarciu konta Vivid możliwa jest jedynie w ramach rozmowy online. Można ją przeprowadzić w j. niemieckim lub angielskim, przy czym konieczna jest chociażby podstawowa znajomość jednego z tych języków, gdyż proces ten należy przeprowadzić samodzielnie.

   Odpowiedz
 30. Czy jest możliwe wykonanie przelewu z konta VIVID do polskiego banku w symbolicznej wysokości równej np. 1.01zł (jeden złoty i jeden grosz) po przewalutowaniu z Euro (bo rozumiem że tylko w tej walucie można obecnie wykonywać przelewy wychodzące)?

  Odpowiedz
  • Przelew wychodzący na wskazane konto może mieć dowolną wysokość wyrażoną w Euro – wystarczy podać numer IBAN polskiego konta poprzedzony literami PL. Przewalutowanie nastąpi przez bank docelowy.

   Odpowiedz
  • Tak, oczywiście. Pełen numer karty znajdzie Pan na jej odwrocie. Data ważności oraz kod CVV widoczne są w aplikacji mobilnej Vivid po wybraniu zakładki z kartą Vivid Visa.

   Odpowiedz
 31. Witam, chciał bym się dowiedzieć czy jest możliwość wpłacenia gotówki w jakiejś placówce na konto vivid i ile ewentualnie taka wpłata kosztuje

  Odpowiedz
  • Vivid Money nie posiada żadnych własnych placówek. Istnieje możliwość dokonania wpłaty na konto Vivid w placówce innego banku, należy wówczas jednak liczyć się z dodatkową prowizją pobieraną zgodnie z cennikiem danego banku. Jeśli chciałby Pan przelać pieniądze z konta w Polsce prowadzonego w PLN, dobrym rozwiązaniem mogą być też przelewy online TranferGO, gdzie kwota zostanie przewalutowana na EUR za niewielką opłatą.

   Odpowiedz
 32. a czy jak mając konto w vivid otworze podkonto w złotówkach…to czy mogę na nie przelewać złotówki…i z niego złotówki na konto w polskim banku?

  Odpowiedz
  • Podkonto prowadzone w PLN daje możliwość podpięcia karty płatniczej i dokonywanie płatności w złotówkach bez konieczności przewalutowania. Samo podkonto jednak ma nadal niemiecki numer IBAN, co oznacza, że przelewy wychodzące na inne konta prowadzone są tylko w EUR, a przelew przychodzący nadany w polskim banku będzie traktowany jako zagraniczny (zgodnie z cennikiem danego banku). W celu uniknięcia tych opłat, można skorzystać z przelewów walutowych oferowanych np. przez TransferGO. Zasilenie konta następuje wówczas zwykłym przelewem, a na wskazane konto Vivid trafi wówczas kwota EUR o wysokości podanej przez system.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz